Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
dimitrispsi

Ύψος μονωρόφου τμήματος διώροφης οικοδομής (εκτός σχεδίου)

Recommended Posts

Γιατί να μην μπορεί να γίνει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ έτσι νομίζω και το έχω κάνει πολλές φορές σε άδειες εκτός σχεδίου, σχεδόν πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις βάζω πέργκολα στο δώμα του ισογείου όταν ο χώρος αυτός χρησιμοποιείται ως βεράντα του υπερκείμενου ορόφου, αλλά μου έτυχε μια φορά και μου την ''έκοψε'' η τότε ΕΠΑΕ, με το πρόσχημα ότι, .....υπεράνω των 4,00μ δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε ..... εκτός στηθαίου 0,30μ κλπ.

Τι να πω, όπως τους έρθει η όρεξη εκείνη την στιγμή είναι.

Μάλιστα την ίδια διάταξη μου υπενθύμισε και ο συνάδελφος ΚΑΝΑ για την ίδια ερώτηση που έκανα πρίν ένα χρόνο περίπου, αλλά ακόμη και τώρα δεν μπορώ να το ''χωνέψω..''

Share this post


Link to post
Share on other sites
άρθρο 6 παρ. 1.δ ΦΕΚ 270/Δ
δ) Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής μετρούμενον από το φυσικό ή το κατά την παρ.10 του άρθ-1 του παρόντος ΠΔ/τος διαμορφωμένο έδαφος και από κάθε όψη, ορίζεται σε τέσσερα (4) μέτρα για μονόροφη οικοδομή ή μονόροφο τμήμα αυτής και σε επτά και μισό (7,50) μ. για διώροφη οικοδομή ή διώροφο τμήμα αυτής. 
 
 
Σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το ύψος αυτό προσαυξάνεται κατά 1,20 μ. 
Σε καμμιά περίπτωση η οικοδομή δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα ύψη αυτά πλην της περίπτωσης κατασκευής στηθαίου τυχόν φωταγωγού ύψους 0,30 μ. και καπνοδόχου.

 

ΝΟΚ άρθρο 1:

1. Σε περιοχές εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται όλες οι διατάξεις του παρόντος. 

 

 

3. Σε νομίμως υφιστάμενους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος: 
(...) 
το Αρθ-19

 

 

 
ΝΟΚ άρθρο 19
2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται: 

 

(...)
στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση. 

 

Αν σωστά έχω καταλάβει η κατασκευή πέργκολας πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος επιτρέπεται μόνο σε οικισμούς και Ρ.Σ. 
Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος για ισόγειο ή ισόγειο τμήμα,όπως αναφέρθηκε παραπάνω,  για τα εκτός οικισμού-εκτός σχεδίου είναι 4 μ. Επιτρέπεται πάνω από αυτό κεραμοσκεπή 1.20 μ. ή 0.3 φωταγωγός ή καπνοδόχος σύμφωνα με τον κτιριοδομικό. 
Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ πως γίνεται, αλλά είναι και στην κρίση του ελεγκτή μάλλον...

 

Αν αντί για πέργκολα, κάνεις Η/Χ του Α' ορόφου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pavlos33  το άρθρο 19 του ΝΟΚ δεν ισχύει εκτός σχεδίου, άρα δεν γίνεται η πέργκολα.

Πολλοί συνάδελφοι το "ξεχνάνε", αλλά εννοείται ότι είναι αρκετά σοβαρό και σημαντικό θέμα για να το προσπεράσει ο υπάλληλος. (πάντα για τα εκτός σχεδίου)

Edited by dimitrispsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτό ακριβώς αναφέρω Δημήτρη στο #13 ότι το άρθρο 19 δεν ισχύει σε εκτός σχεδίου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο 6 για κατοικίες εκτός σχεδίου αναφέρει ότι, 

.... Σε καμμιά περίπτωση η οικοδομή δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα ύψη αυτά πλην της περίπτωσης κατασκευής στηθαίου τυχόν φωταγωγού ύψους 0,30 μ. και καπνοδόχου.

 

Η ένστασή μου είναι στο ότι η πέργκολα δεν είναι οικοδομή.

Το θεωρώ τελείως παράλογο να μην μπορείς να κατασκευάσεις πέργκολα πάνω στο δώμα του ισογείου τμήματος μιας 2όροφης οικίας όταν αυτό χρησιμοποιείται ως υπαίθριος χώρος-βεράντα του υπερκείμενου α' ορόφου της κατοικίας.

Φανταστείτε μια κατάσταση, να έχεις μια κάτοψη ισογείου πχ 100,00μ2 και στον α' όροφο σε εσοχή...άλλα 50,00μ2, που οι μπαλκονόπορτες του σε βγάζουν στον υπαίθριο χώρο-βεράντα που δημιουργείται από το δώμα του ισογείου, στα υπόλοιπα 50,00μ2 δηλαδή.

Εκεί επάνω στην βεράντα αν δεν βάλεις μια πέργκολα το καλοκαίρι για να σκιάσει, μόνο σαγηνευτής φιδιών μπορεί να κάτσει παρέα με το φιδάκι τον Διαμαντή!

Ακολουθώντας το γράμμα του νόμου και όχι την ουσία, ούτε κεραία τηλεόρασης δεν μπορείς να στήσεις τότε, αλλά ούτε και φυτό να το αφήσεις να μεγαλώσει πάνω από το μέγιστο των 4,00μ.

Τι να πω? :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά είναι παρανοικό αυτό που συμβαίνει με το ύψος στα εκτός σχεδίου.

Εμένα δεν με άφησαν ούτε κάγκελο να βάλω στην ταράτσα της οικοδομής, διότι επιτρέπεται μόνο στηθαίο 30εκ.

Με λίγα λόγια στα εκτός σχεδίου απαγορεύται να ανεβαίνεις στην ταράτσα διότι κινδυνεύεις να σκοτωθείς εφόσον δεν υπάρχει προστατευτικό κιγκλίδωμα.

 

Επίσης σε μια τρέχουσα, πιο σύνθετη περίπτωση έχω στέγη 1,20μ πάνω από τα 4μ του ισογείου, γύρω από την οποία θέλω να σηκώσω στηθαίο 50 εκ - να την εγκιβωτίσω δηλαδή.

Η κατασκευή δεν υπερβαίνει το συνολικό επιτρεπόμενο ύψος (4+1,2) αλλά ο ελεγκτής θεωρεί ότι πάνω από τα 4 βάζω ή σκέτη στέγη ή στηθαίο 0,30μ. Τίποτα άλλο.

Είναι κατά τη γνώμη σας λογική ερμηνεία του νόμου;

Σας παραθέτω το τι δεν μου επιτρέπουν:

 

post-66790-0-02776200-1377266667_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεξαρτητα με αυτο που ρωτας, για ποιον λογο ελεγξε την αρχιτεκτονικη μελετη σου ο ελεγκτης της ΥΔΟΜ?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.