Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένας απελπισμένος νέος..


Recommended Posts

Ενδιαφέρον δείχνουν με μία πρώτη ματιά. Υπάρχουν αρκετά βέβαια. Βρήκα και αυτά αν σε ενδιαφέρουν, εκτός από μεταπτυχιακά και προγράμματα επιμόρφωσης

 

http://www.ment.aueb.gr/

http://www.bca.edu.gr/displayITM1.asp?ITMID=198

http://elearn.elke.uoa.gr/elearn/show_programs.php?catID=27

http://www.masterd.gr/courses/course-online-marketing-MKG.html?piloto=H01&origen=Internet-MASTERD.GR

 

Οτι άλλο βρω θα ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Σάββας έγραψε το καλύτερο . Από πτυχία χορτάσαμε . Ψάξε εργασιακή εμπειρία και βλέπεις τι γίνεται . Ψάξε και στο εξωτερικό .

 

Επίσης μην επενδύετε τόσο σε οικονομικά πτυχία . Είναι πάρα πολλά , ήδη το επάγγελμα του λογιστή έχει ανοίξει εντελώς και η ενοποίηση των τραπεζών θα φέρει απολύσεις . 25000 τις υπολογίζουν οι ίδιοι οι τραπεζικοί . Στην καλύτερη δεν θα απολύσουν , αλλά δεν θα προσλαμβάνουν γιά χρόνια .

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι ο Ελληνας είναι αγέλη . Θα πάει ένας στο μάρκετινγκ και θα πάει καλά ? Θα πάνε μετά χιλιάδες να κάνουν το ίδιο, που προφανώς θα αποτύχουν .

 

Ψάξτε κάτι πρωτότυπο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξέρω άτομο (γυναίκα) απόφοιτη του τμήματος ΑΤΜ, που λόγω ιδιοσυγκρασίας τα καταφέρνει πολύ καλά στο μάρκετιγκ και στις πωλήσεις. Εννοείται ότι από τοπογραφία δε σκαμπάζει αφού δεν την άσκησε. Έχω την εντύπωση ότι οι πωλήσεις και το μάρκετινγκ έχουν να κάνουν πιο πολύ με τον χαρακτήρα και το χάρισμα παρά με τα πτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται γιατί δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Είναι σαν να κάνω μεταπτυχιακό στη λαπαροσκοπική χειρουργική. Το marketing και management είναι πιο γενική έννοια. Αλλωστε στα μεταπτυχιακά marketing δεν ζητούν συναφές πτυχίο.

 

Από Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών....

Για να εξετασθεί η υποψηφιότητα παρακολούθησης του προγράμματος πρέπει ο αιτών / η αιτούσα να καλύπτει τις εξής προϋποθέσεις:

Να έχει πτυχίο από ελληνικό ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ισότιμο της αλλοδαπής

Να διαθέτει αναλυτική σκέψη και ικανότητα γραπτής και προφορικής επικοινωνίας στα Aγγλικά

Να έχει δυναμική προσωπικότητα με προοπτικές επιτυχούς σταδιοδρομίας στον επιστημονικό χώρο του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Μεταπτυχιακό στη νομική/ δίκαιο γίνεται από απόφοιτους μη νομικής σχολής;

 

Γίνεται, όχι όμως στην Ελλάδα. Φίλος Μηχανικός ΤΕ, μόλις τελειώνει μεταπτυχιακό στο Λονδίνο, νομίζω στο King's College, με θέμα Construction Law. Παράλληλα κάνει ένα course σε νομική σχολή και με αυτό θα πάρει το τίτλο LL.M. (Master of Laws) με τον οποίο μπορεί να δικηγορεύσει στην Αγγλία, τουλάχιστον. Με αυτό το μεταπτυχιακό και με το πρώτο του τπυχίο μπορεί να ασχοληθεί με disputes, claims, contracts (FIDIC, NEC, κλπ), είτε σε κατασκευαστική, είτε σε δικηγορικό γραφείο. Εννοείτε, σε χώρες με οργάνωση στον τομέα αυτο, ήτοι όχι στην Ελλάδα...

Edited by Topap
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

+1

 

Για να δούμε πώς θα κυλήσει το νέο project του coursera με το verified certificate via signature track..Τα $16.5m που επένδυσαν στην πλατφόρμα αυτή κάπως πρέπει να είχαν σκεφτεί να τα πάρουν πίσω και με το αζημίωτο  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, όχι όμως στην Ελλάδα. Φίλος Μηχανικός ΤΕ, μόλις τελειώνει μεταπτυχιακό στο Λονδίνο, νομίζω στο King's College, με θέμα Construction Law. Παράλληλα κάνει ένα course σε νομική σχολή και με αυτό θα πάρει το τίτλο LL.M. (Master of Laws) με τον οποίο μπορεί να δικηγορεύσει στην Αγγλία, τουλάχιστον. Με αυτό το μεταπτυχιακό και με το πρώτο του τπυχίο μπορεί να ασχοληθεί με disputes, claims, contracts (FIDIC, NEC, κλπ), είτε σε κατασκευαστική, είτε σε δικηγορικό γραφείο. Εννοείτε, σε χώρες με οργάνωση στον τομέα αυτο, ήτοι όχι στην Ελλάδα...

Γνώμη μου είναι και έξω να μη βγεις να δικηγορεύσεις πάντως, ο τρόπος σκέψης ενός νομικού και άψογες γνώσεις της νομοθεσίας, χρειάζεται πάντα για έναν μηχανικό. Χαμένος δε βγαίνεις....

 

 

Επίσης, θα ήθελα να μάθω για το coursera.org . Φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον με μια ματιά που του έριξα. Ανάλυση κανείς;

Edited by Horse
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.