Μετάβαση στο περιεχόμενο

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


Recommended Posts

Κατ' αρχήν θα πρέπει το Linux ως λειτουργικό και ως μια τεράστια κατηγορία προγραμμάτων να αποκτήσει το δικό του subforum και να μη μεινει στη συζήτηση αυτή...  Φαντάζομαι ένας τουλάχιστον mod θα το δεί αυτό που γράφω :)

.

.

.

(Πείτε κι εσείς κάτι ρε παιδιά... μονόλογος πάει να γίνει!)

 

Συνάδερφε συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου, καθώς πειραματίζεσαι με νέο λειτουργικό, όμως σε ένα φόρουμ μηχανικών μάλλον δεν δικαιολογείται δημιούργια κατηγορίας αποκλειστικά για Linux.

Ούτε υπάρχει ποικιλία προγραμμάτων σχετικών με τον κλάδο μας, ούτε ιδιαίτερο ενδαφέρον, όπως το έθεσες ωραία στο τέλος του μηνύματός σου...

Στο μέλλον εάν αλλάξει κάτι, το ξαναεξετάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... καταλαβαίνω...

 

Ηδη έχω προβλήματα με τα προγράμματά μου... 

 

Το πιο αποκαρδιωτικό είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν έχω αξιοπρεπή 3d acceleration σε VirtualBox και βέβαια δεν έχω CUDA 

Αρα η Nvidia GTX μου και το Octane Render ενώ είναι μια χαρά στο Linux δεν μπορεί να τρέξει στο ΜΑΧ οπότε πρέπει να έχω Dual Boot...

Link to comment
Share on other sites

...όμως σε ένα φόρουμ μηχανικών μάλλον δεν δικαιολογείται δημιούργια κατηγορίας αποκλειστικά για Linux.

Ούτε υπάρχει ποικιλία προγραμμάτων σχετικών με τον κλάδο μας, ούτε ιδιαίτερο ενδαφέρον, όπως το έθεσες ωραία στο τέλος του μηνύματός σου...

Δυστυχως δεν εχεις και αδικο...

Ο JTB προσπαθησε αυτο το οποιο ονειρευονται όλοι οι μηχανικοι που γουσταρουν τα Linux, κατι το οποιο απλα δεν γινεται προς το παρον...

 

Βέβαια, η ελλειψη συμβατότητας των λογισμικων μας με τα linux, δεν δικαιολογει και την απουσία αντιστοιχης κατηγορίας εδω μεσα.

Η έλλειψη ενδιαφέροντος όμως, ναι.

 

Πάντως, εγω προσφέρομαι να βοηθησω -οσο μπορω- όποιον ενδιαφερεται (αν και υπάρχει πληθώρα οδηγων στο ιντερνετ).

 

ΥΓ Θα τολμήσω να στησω ενα KVM να δω αν αλλαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Το ΚVM δεν το ήξερα... εγώ πάντως με το VirtualBox είμαι ευχαριστημένος... Απλώς μου τα χαλά το CUDA της NVIDIA για το Octane Render και το ότι δεν αναγνωρίζει το 3d acceleration μέσα στο Revit..

Είναι κρίμα πάντως να πρέπει να διατηρώ dualboot συστημα και να έχω και Virtualbox... για όσα δουλεύουν παράλληλα.

Αλλά τί να κάνω... προς το παρόν δεν βλέπω άλλη λύση.

 

Οσο για το αν το linux είναι για μηχανικούς... εξαρτάται από το τί κάνει κάποιος... Ενα Μ.Μ. για παράδειγμα θα μπορούσε με ένα free-CAD και το blender να έχει ολοκληρώσει το σχεδιαστικό του κομμάτι, να "τρέχει" σε Vbox όλα τα άλλα προγράμματά του και να έχει ένα γρήγορο και δωρεάν σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον βασικό tip για VirtualBox και συναφή είναι να έχεις τον virtual δίσκο σε διαφορετικό σκληρό δίσκο από το host λειτουργικό. Αν έχεις SSD τότε δεν πειράζει να τα έχεις στον ίδιο (ίσως μάλιστα να είναι και καλύτερα - δεν το έχω δοκιμάσει). Αν έχεις τον virtual δίσκο στον ίδιο σκληρό δίσκο με το host λειτουργικό, τότε οποιαδήποτε εφαρμογή έχει έστω και μέτριο I/O θα αποτελεί το bottleneck της απόδοσης (χωρίς να μπούμε καν σε ζητήματα 3D acceleration κτλ).

 

Το άλλο βασικότατο θέμα είναι να υποστηρίζει ο επεξεργαστής hardware virtualization. Αν όχι, τότε η απόδοση θα είναι το πολύ μέτρια στα CPU intensive tasks. Μια αναζήτηση με λήμμα "hardware virtualization + το μοντέλο του CPU" θα μας πληροφορήσει αν υποστηρίζεται ή όχι. Πρακτικά όλα τα σύγχρονα desktops υποστηρίζουν virtualization αλλά όχι όλα τα low end laptops.

 

Από προσωπική εμπειρία Autocad 2008 πάντως σε Vbox παίζει οκ. 2D σχέδιο πάντα. Για native solutions υπάρχει βέβαια και το draftsight.

 

Edit

Επίσης ο τίτλος πρέπει να αλλάξει. Το βασικό στοιχείο του linux δεν είναι το δωρεάν (υπάρχουν και διανομές επί πληρωμή), το βασικό είναι ότι είναι ελεύθερο λογισμικό.

Edited by Prοmitheus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ άργησες τόσο να απαντήσεις ρε φίλε!!! Τώρα έχω κάνει όλη τη δουλειά!!!   :) :)

Πάντως σχετικά με τη CPU είμαι ΟΚ...

 

post-19320-0-41330700-1369633709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο τίτλος πρέπει να αλλάξει. Το βασικό στοιχείο του linux δεν είναι το δωρεάν (υπάρχουν και διανομές επί πληρωμή), το βασικό είναι ότι είναι ελεύθερο λογισμικό.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον μπορεί να γνωρίζει...Αξίζει να βάλω το Linux σε VirtualBox στα Windows;;;

Η απόφαση πάρθηκε μετά από πολύ μελέτη και δοκιμές... και βέβαια με γνώμονα την ασφάλεια των αρχείων μου και την άνεση στη δουλειά μου...

 

Μετά από πολλές ώρες παιδεμό και με δεδομένο το ότι δεν είμαστε πια 16άχρονα που τα αρπάζουμε με τη πρώτη, έχω να πω τα εξής...

 

* Το Linux είναι πολύ γρήγορο και ασφαλές

* Το Linux είναι πολύ όμορφο και με μεγάλη ποικιλία στην εμφάνιση και το τρόπο επικοινωνίας.

* Το Linux σε προδιαθέτει αρνητικά με το terminal θυμίζοντας άλλες εποχές αλλά τελικά βλέπεις ότι είναι ένα εργαλείο που σου επιτρέπει να κάνεις τα πάντα και δεν είναι δύσκολο να βρεις βοήθεια για το οτιδήποτε...

* Το Linux έχει εφαρμογές για το οτιδήποτε, πολλές από αυτές είναι από τα γνωστότερα Open και Free προγράμματα όπως LibreOffice, GIMP, Blender κλπ/// εκτός από μερικά προγράμματα για μηχανικούς που δυστυχώς κυριαρχούν :(

* Το Linux μπορεί και τρέχει εφαρμογές των Windows ή και ολόκληρα τα Windows με VirtualBox και 1-2 άλλα παρόμοια με εκπληκτικό τρόπο, νιώθεις ότι λειτουργείς σε 2 υπολογιστές ταυτόχρονα (βέβαια αυτό γίνεται και αν έχεις Windows και βάλεις Linux σε Vbox.)

* Το Linux είναι πράγματι μια μεγάλη κοινότητα με τρομερή υποστήριξη σε φόρουμ.

* Το Linux σε καμία περίπτωση δεν είναι αμελητέα ποσότητα και θα απασχολήσει πολύ κόσμο νομίζω, ειδικά με τη στασιμότητα που παρουσιάζουν τα Windows.

 

Μετά από τη σύντομη αλλά εκτεταμένη έρευνα που έκανα σε ιστοσελίδες, φόρουμ, Google κλπ... βρήκα και μερικά πράγματα που ενώ τα έχω οργανώσει τέλεια στα Windows δεν μπορώ να τα κάνω εύκολα στο Linux.

 

* Μεγάλο κακό που δημιουργεί ίσως θέμα όταν έχεις να κάνεις με αρχεία δουλειάς, είναι το ότι σχεδόν κάθε μικρή ελεύθερη εφαρμογή δεν ανανεώνεται συχνά, δεν υποστηρίζεται από μια οργανωμένη μονάδα που εμπνέει εμπιστοσύνη και βέβαια φοβάσαι αν θα υπάρχει και αύριο. Ο αντίλογος βέβαια σε αυτό, είναι οτι οι εμπορικές εφαρμογές ανανεώνονται συχνά χωρίς να προσφέρουν σχεδόν τίποτα γιατί απλώς για να επιβιώσουν χρειάζονται τις αναβαθμίσεις των χρηστών.

 

* Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος με τις λύσεις firewall και antivirus που προσφέρονται γιατί δεν είναι καν προφανής ο τρόπος λειτουργίας τους και δεν μπορούσα καν να καταλάβω αν π.χ. το ClamTK έτρεχε από μόνο του... νομίζω πως είναι on demand οπότε σιγά μη το θυμάμαι...

 

* Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος με τα προγράμματα backup & synchronization. Κατ' αρχήν τα περισσότερα δεν συμπιέζουν τα δεδομένα... Επίσης δεν έχουν σχεδόν καμία παραμετροποίηση χρόνου... 

Για παράδειγμα οι λύσεις που θεωρώ ΤΕΛΕΙΕΣ και που χρησιμοποιώ στα windows είναι της εταιρίας https://www.ascomp.de/en/start

και πραγματικά έχω βγάλει από το μυαλό μου κάθε τι σχετικό.... Αυτόματα όλα!!!

Είναι προφανές ότι σε καμία περίπτωση δεν θα "παίξω" με σχέδια και μελέτες που ενημερώνονται και διορθώνονται συχνά... ή έγγραφα και αλληλογραφία... θέλω το καλύτερο για την αποθήκευσή τους.

 

* Το τρίτο πρόβλημα είναι βέβαια τα σοβαρά προγράμματα που χρησιμοποιούμε.

 

Συμπέρασμα... 

Ξεκινώντας από το τρίτο πρόβλημα, το συμπέρασμα είναι ότι θα έχω τουλάχιστον dual boot  σύστημα.

Πηγαίνοντας προς το δεύτερο και καταλήγοντας στο πρώτο αρνητικό σημείο που επεσήμανα, τείνω να χρησιμοποιώ τελικά το σύστημά μου ως έχει και να έχω το Linux σε VirtualBox έτσι, για να έχω επαφή...

 

Οι εναλλαγές που γίνονται μεταξύ των βασικών προγραμμάτων που δεν τρέχουν σε linux και στο internet και σε άλλα μικρότερα προγράμματα καθιστούν απαγορευτικό τον αριθμό reboot που θα έπρεπε να κάνω κάθε μέρα...

Οπότε, δεν βλέπω άλλη λύση προς το παρόν....

 

Δεν έγραψα το παραπάνω για  να πω τον πόνο μου αλλά για κάθε συνάδελφο που ενδιαφέρεται ή ενδιαφερθεί στο μέλλον....

Σίγουρα το ενδιαφέρον μου δεν τελείωνει εδώ... θα είμαι παντα σε επαφή με το Linux γιατί το βρίσκω πράγματι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

To ιδανικό workflow δουλειάς είναι κάτι καθαρά εξατομικευμένο. Οι μηχανικοί καλώς η κακώς δύσκολα μπορούν να φύγουν από τα Windows με εξαίρεση ίσως τους αρχιτέκτονες που μπορούν να πάνε σε Mac. Πχ για τους πολ μηχ, στατικά προγράμματα δεν υπάρχουν. Βέβαια δεν γίνονται πλέον στατικά αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα :P

 

Τους home users (internet + μουσική + ταινίες) το Linux μπορεί να τους καλύψει πλήρως. Τους gamers όχι (ακόμα τουλάχιστον. Αναμένεται να αλλάξει σύντομα αυτό).

 

Άλλους κλάδους όπως πχ προγραμματιστές, εκτός και αν ασχολούνται αποκλειστικά με ανάπτυξη windows εφαρμογών (.ΝΕΤ κτλ), το Linux είναι μάλλον πιο βολικό από τα windows (πχ web development κτλ).

 

Το αν θα βολεύει περισσότερο να έχεις linux ως host και Windowς ως guest ή το ανάποδο, εξαρτάται από το τι κάνεις. Αν το βασικό πρόγραμμα της δουλειάς σου είναι στα Windows τότε το λογικό είναι να έχεις Windows ως host.

 

Δες και εδώ για μια ανάλυση αναφορικά με το γιατί να βάλεις ή να μη βάλεις Linux.

 

* Μεγάλο κακό που δημιουργεί ίσως θέμα όταν έχεις να κάνεις με αρχεία δουλειάς, είναι το ότι σχεδόν κάθε μικρή ελεύθερη εφαρμογή δεν ανανεώνεται συχνά, δεν υποστηρίζεται από μια οργανωμένη μονάδα που εμπνέει εμπιστοσύνη και βέβαια φοβάσαι αν θα υπάρχει και αύριο. Ο αντίλογος βέβαια σε αυτό, είναι οτι οι εμπορικές εφαρμογές ανανεώνονται συχνά χωρίς να προσφέρουν σχεδόν τίποτα γιατί απλώς για να επιβιώσουν χρειάζονται τις αναβαθμίσεις των χρηστών.

O ρυθμός ανανέωσης μιας εφαρμογής εξαρτάται από τους ίδιους τους developers της εφαρμογής αλλά και από την διανομή που θα χρησιμοποιήσεις. Στις fixed release διανομές (όπως πχ το Ubuntu με 6μηνο κύκλο εκδόσεων), η ανανέωση των εφαρμογών γίνεται κάθε φορά που ανανεώνεται και η διανομή. Στις rolling relase διανομές (όπως πχ το Archlinux ή το debian testing) οι εφαρμογές ανανεώνονται διαρκώς. Περίσσοτερες πληροφορίες για το θέμα μπορείς να βρεις εδώ https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE_%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%82#Rolling_Release_vs_Fixed_Release

 

Όσον αφορά την εμπιστοσύνη από προσωπική εμπειρία θα έλεγα ότι στις trivial εφαρμογές δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα ρώτα στο forum της διανομής σου και συνήθως θα βρεις λύση. Το πρόβλημα, όπως είπες και εσύ, είναι στις μεγάλες και εξειδικευμένες εφαρμογές που απαιτούνται πολλές χιλιάδες εργατοώρες για να αναπτυχθούν (πχ προγράμματα στατικών).

 

* Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος με τις λύσεις firewall και antivirus που προσφέρονται γιατί δεν είναι καν προφανής ο τρόπος λειτουργίας τους και δεν μπορούσα καν να καταλάβω αν π.χ. το ClamTK έτρεχε από μόνο του... νομίζω πως είναι on demand οπότε σιγά μη το θυμάμαι...

Όσον αφορά το firewall, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, θα έλεγα ότι οφείλεται μάλλον σε έλλειψη γνώσεων δικτύων από μέρους σου. Όχι ότι εγώ έχω γνώσεις σε αυτόν τον τομέα, αλλά το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των servers σε όλο τον κόσμο τρέχουν linux, είναι, εν πάση περιπτώσει, μια απόδειξη ισχυρή ένδειξη ότι σε ζητήματα όπως αυτό υπάρχουν σοβαρές και αξιόπιστες λύσεις. Αν όντως χρειάζεσαι firewall, ξεκίνα διάβασμα, δες εδώ και ψάξου με το iptables.

 

Όσον αφορά το antivirus, θα σου πρότεινα, ενόσω χρησιμοποιείς Linux, να αφήσεις πίσω νοοτροπίες windows και να σταματήσεις να πιστεύεις ότι ένας υπολογιστής χωρίς antivirus είναι μια βάρκα που μπάζει από παντού. Αυτό που είναι το πλέον σημαντικό για να έχεις έναν ασφαλή υπολογιστή είναι το τι κάνεις εσύ ως χρήστης και όχι το πιο antivirus έχεις (ανεξαρτήτως λειτουργικού αυτό). Για να το γράψω και πιο ρητά. Antivirus σε Linux ΔΕΝ χρειάζεσαι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσέχεις για την ασφάλεια του υπολογιστή και των δεδομένων σου. Καμία σχέση. Αλλά η ασφάλεια αυτή δεν εξαρτάται από το antivirus (και πάλι ανεξαρτήτως λειτουργικού)

 

* Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος με τα προγράμματα backup & synchronization. Κατ' αρχήν τα περισσότερα δεν συμπιέζουν τα δεδομένα... Επίσης δεν έχουν σχεδόν καμία παραμετροποίηση χρόνου...

Λύσεις υπάρχουν. Πολλές μάλιστα. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, και δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά και πάλι θα σου φέρω σαν παράδειγμα τα τις βάσεις δεδομένων πρακτικά όλων των site του internet. Εκεί η ύπαρξη backup είναι πολύ πιο critical από ένα μικρό γραφείο μηχανικών στην Ελλάδα.

 

Αν με το παραμετροποίηση χρόνου εννοείς να τρέχουν σε συγκεκριμένες ώρες, αυτό γενικά στα Unix Like λειτουργικά γίνεται μέσω του cron. Είναι πολύ απλό στη χρήση του. Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόγραμμα με super γυαλισμένο GUI όπως αυτό που προτείνεις, αλλά συνήθως είναι πιο απλό να προσθέσεις μια γραμμή στο crontab. Επίσης είναι πιο κοντά και στο Unix Philosophy (do one job and do it well).

 

Για την συμπίεση απλά αποκλείεται να μην υπάρχει. Ψάξε τις επιλογές αυτών που δοκίμασες.

Edited by Prοmitheus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.