Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;


Θα δοθεί παράταση στον 4014;  

177 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;

    • NAI
      68
    • OXI
      109
  2. 2. Θα δοθεί παράταση στην υποβολή της β' φάσης του 4014;

    • ΝΑΙ
      121
    • ΟΧΙ
      56
  3. 3. Θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ο νέος νόμος μέσα στο ερχόμενο Ιούνιο;

    • NAI
      75
    • OXI
      102


Recommended Posts

θεωρώ ότι, αν έχει εξοφλήσει πάνω από το 30% του προστίμου θα μπορεί να εγγραφεί εμπράγματο δικαίωμα (π.χ. να μεταβιβαστεί).....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για την ολοκληρωμένη ή μη αναρωτιεμαι...

 

και νομιζω οτι δεν υπαρχει θεμα...ακομα και αν δεν τις εχουμε παει σε ολοκληρωμενη ...αρκει να εχει γινει χρηση

Link to comment
Share on other sites

Οι πολίτες που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων του Νόμου 4014/2011 θα καλυφθούν από τις διατάξεις του νέου νόμου, χωρίς την καταβολή νέου παραβόλου και με συμψηφισμό των ποσών που έχουν ήδη καταβληθεί.

 

Π.χ. Δήλωση 4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή. Με τη βεβαίωση του συστήματος μεταβιβάστηκε το ακίνητο. Ποιός θα εξουσιοδοτήσει τώρα τον μηχανικό να μεταπηδήσει η δήλωση αυτή στον νέο νόμο (και πόσο θα πληρώσει γι' αυτό);;;;;; Άρα;;;

 

Εγώ γιατί καταλαβαίνω ότι δεν δίνεται επιλογή; Οσοι κάνουν χρήση του 4014 καλύπτονται από το νέο νόμο... ... ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ;;;; ή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ;;;

Πιθανώς να υπάρχουν περιπτώσεις που πληρώνουν παραπάνω ή λιγότερα με το νέο νόμο... αλλά δεν βλέπω κάπου να αναφέρεται η επιλογή της ένταξης στο νέο νόμο... μάλλον - και σωστά - δεν θα υπάρχει.

 

ΙΑΣΟΝΑ... τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα ξαναζητάμε λεφτά; Που και να ζητήσεις δηλαδή, τί νομίζεις ότι θα ζητήσεις;

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δούμε όλα όταν ψηφιστεί ο νέος νόμος....... (που μάλλον κατά την προσωπική μου εκτίμηση θ' αργήσει να γίνει, διότι έτσι όπως είναι θα κριθεί και αυτός αντισυνταγματικός σε 2-3 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία ακραία υπόθεση. Αν θεωρήσουμε ότι τα αυθαίρετα που δηλώθηκαν μέχρι σήμερα ήταν και τα πιο "χτυπητά" και μεταξύ αυτών είναι αυτά για τα οποία έγιναν και οι προσφυγες στο ΣτΕ και να υποθέσω ότι αυτά που θα δηλωθούν με το νέο νόμο θα είναι ποιό συμβατικά-νομιμοφανή ή που δεν ένοχλούν τόσο, τότε ίσως και ο νέος νόμος να την γλυτώσει όσον αφορά την αντισυνταγματικότητα ή τουλάχιστον για περισσότερο χρόνο σε σχέση με τον 4014.

 

Ακραίο δεν λέω αλλα στην Μπανανία που ζούμε όλα είναι πιθανά....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναθυμίζω το παρακάτω:

 

"Συμπέρασμα 10οΗ διαδικασία αυτή, εάν και εφ' όσον ολοκληρωθεί, δεν καλύπτει νομικά κανέναν ιδιοκτήτη αυθαιρέτου που έχει ανεγερθεί μετά το 1983. Είναι δε εξαιρετικά αμφίβολο, εάν υπάρχουν πλέον περιθώρια για την έκδοση νέου νόμου για την «τακτοποίηση» αυθαίρετων κτισμάτων και κατασκευών που ανεγέρθηκαν μετά το 1983, έτος δημοσίευσης του περίφημου «νόμου Τρίτση»-1337/1983. Αυτό ισχύει, διότι η Ολομέλεια του ΣτΕ φαίνεται ότι ακυρώνει το ίδιο το «πνεύμα του νόμου», δηλαδή τη δυνατότητα της πολιτείας να προχωρήσει οποτεδήποτε με νομοθετική ρύθμιση στη «μαζική» νομιμοποίηση αυθαιρέτων που έχουν ανεγερθεί μετά το 1983....".

 

Μελετήστε το!!! Αξίζει τον κόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλημέρα,

 

έχουμε 8 μέρες ως τις 31/05 και βγάζουν ανακοίνωση οτι δε θα δωθεί παράταση... και οτι το νέο νομοσχέδιο θα αφορά όσους έχουν ενταχθεί στο Ν4014 (αν έχω καταλάβει καλά ως εδώ)

Άρα τρέχουμε οποια υπόθεση ήταν στο πάγο να την βάλουμε στο σύστημα έστω καιμε προσωρινή υπαγωγή;; 

Link to comment
Share on other sites

Απορία... καθότι δεν  έχω κανει καμια δηλωση ως τωρα (ολοι οιιδιοκτητες θελανε να περιμενουμε)

για τη προσωρινή δε θέλω ένα σκασμό έγγραφα;; Και επιπλέον, μπορώ μετ΄λα να αλλάξω στοιχεία των υπολογισμών μου κτλ;; ή είναι δεσμευτικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.