Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Θα βγάλεις φωτοτυπίες τα Ε1, Ε2 και Ε3.

Θα προσκομίσεις πρότυπα δικαιολογητικά για κάθε ένα ποσό που αναγράφεις στη δήλωση σου.

 

Για να μην μπερδευτούμε:  Εννοείται ότι δε θα πάμε κάθε μία ΑΠΥ ή όλα μας τα παραστατικά εξόδων. Για αυτά υπάρχουν τα έντυπα Ε3 και Ε2 (για ενοίκια κτλ).

 

Σχηματικά, κάτι που ταιριάζει στην πλειονότητα των ελεύθερων επαγγελματιών, είναι ότι θα προσκομίσουμε δικαιολογητικά για τους κωδικούς των πινάκων 6 και κάτω.

 

Κάτι που δεν έχω τεστάρει αλλά μου το είπε λογιστής είναι ότι θα βάλουμε μέσα σε φάκελο ΚΑΙ τις καταναλωτικές αποδείξεις. Είναι κάτι που νομίζω όμως ότι είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει όλα τα παραστατικά όλων των ποσών που αναγράψαμε επί του Ε1.

Βασικά θέλει να κάνει έλεγχο στους παρακρατούμενους φόρους αν δηλαδή έχουν αποδοθεί από αυτόν που έκανε την παρακράτηση. Αποτέλεσμα ενα γενικό μπέρδεμα , έρχονται οι μηχανικοί κλπ και ζητάνε φωτοτυπίες διπλοτύπων απόδοσης μαζί με αναλυτικές καταστάσεις για τις αμοιβές , φυσικά τέτοια έγγραφα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ  (γιατί υπάρχει και το επαγγελματικό απόρρητο ) με αποτέλεσμα να ................

Τελικό συμπερασμα θα καθυστερήσει το εκκαθαριστικό .

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η παπ@@@ με τις αναλυτικές καταστάσεις είναι μεγάλη μαλ@@@@.

Αφού άνθρωπε μου, σου βάζω πάνω στη βεβαίωση τον αριθμό ηλεκτρονικής υποβολής.

Μπες και δες.

Άι σιχτίρ.

 

Άντε τώρα να πας και να πεις σε κανά ΝΠΔΔ δώσε μου αναλυτικές καταστάσεις...

Θα σου πετάξουν γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λίγη βοήθεια στον νέο μπλοκάκια....! 

Ποιος είναι ο κωδικός για απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος λόγω έναρξης επαγγέλματος το 2012? (διαβάζω παντού για απαλλάγη από το 2008 και μετά αλλά δεν βρίσκω κάτι)

Link to comment
Share on other sites

nikolas, από ότι μου είπανε ( με επιφύλαξη) ο κωδικός αυτός συμπληρώνεται αυτόματα από το σύστημα με βάση την ημερομηνία έναρξης επαγγέλματος σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κωδικός. Είναι όπως τα λέει ο φίλος ΑΕΚΤΖΙΣ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την δήλωση ενός συγγενή μου (συνταξιούχου) και ενώ έχει κύριο φόρο 300€ βγάζει προκαταβολή επομ. έτους 445€. 

Είναι σοβαροί οι άνθρωποι; 55% δεν ήταν η προκαταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.