Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το νήμα, αφού η νέα φορολογική δήλωση έχει αρκετές καινοτομίες σε σχέση με παλιότερα έντυπα.

Από μία γρήγορη ματιά διαπίστωσα τα εξής:

 

1. Ο μπλοκάκιας συμπληρώνει τον κωδικό 019. (ή 020 αν είστε η σύζυγος)

 

2. Τα σπίτια συμπληρώνονται αυτόματα από το Ε9 (γινόταν και πέρυσι) αλλά πλέον φέτος είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του αριθμού παροχής (ενώ πέρυσι προαιρετική)

 

3. Οι τόκοι θα συμπληρωθούν στον κωδικό 659. Αναμένουμε ΠΟΛ που θα ξεκαθαρίζει το ποσό κάτω από το οποία δε θα βάζουμε τους τόκους, (λογικά ανά λογαριασμό; ), αν το ποσό που θα αναγράφουμε είναι προ φόρων ή μετά φόρων κτλ.

 

4. Για τα προστατευόμενα μέλη, πρέπει να γράφουμε ΑΦΜ (εφόσον υπάρχει) και ΑΜΚΑ σε ειδική φόρμα που ανοίγει (γενικά όσα κουτάκια είναι κίτρινα, ανοίγει φόρμα).

 

5.Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει κάρτα αποδείξεων, το ποσό είναι συμπληρωμένο αυτόματα στο κουτάκι 341 του πίνακα 10.

 

6. Προκαταβλητέοι και παρακρατούμενοι, πλέον εισάγονται μέσω ειδικής φόρμας, ζητώντας και το ΑΦΜ αυτό που το παρακράτησε.

Τον προκαταβλητέο τώρα, τον αποδίδουμε οι ίδιοι. Χωράει μία διευκρίνηση για το αν στο ΑΦΜ γράφουμε το δικό μας ή του πελάτη. Η φόρμα πάντως γράφει (είναι ίδια για τους προκαταβλητέους και για τους παρακρατούμενους) "ΑΦΜ (που παρακράτησε τον φόρο)).

 

Μη ξεχνάτε, ότι κανονικά θα πρέπει να βάζουμε ενοίκιο για ιδιόχρηση (όσοι χρησιμοποιούμε το σπίτι για έδρα).

 

Αυτά τα λίγα για αρχή. Με τον καιρό θα εμπλουτίζουμε με εμπειρίες και πάνω από όλα με την καθοδήγηση του Σωτήρη που δε θα μας αφήσει έτσι ούτε και αυτή τη χρονιά.

Edited by ssouanis
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτός ο κωδικός 019 του πίνακα 2 θέλει πολύ προσοχή.

Ερωτώ.

Αν ισχύει στην περίπτωση μου το 75% σε έναν εργοδότη είναι υποχρεωτικό να δηλώσω ναι;

Αν δηλώσω ναι τότε θα πληρώσω 500 αντί 650 ευρώ τέλος επιτηδεύματος, αυτό το κατάλαβα.

Αν όμως έχω βγάλει 25000 και έχω γράψει στο βιβλίο 2000 έξοδα θα φορολογηθώ με εισόδημα 25000 ή 23000;

Εκεί πρέπει να δω τι γλυτώνω απο εισόδημα και αν αυτο είναι πάνω απο 150 μήπως

με συμφέρει να μη δηλώσω ναι; αν βέβαια είναι υποχρεωτικό τότε δε γινεται να το ψαξω έτσι.

Αν του χρόνου που θα ισχύουν άλλες κλιμακες για μισθωτούς και άλλες για ελευθερους επαγγελματίες

και δω οτι με συμφέρει λόγω δυνατότητας εξόδων να δηλώσω οτι είμαι ελευθερος, αλλα εχω κόψει σε έναν

άνω του 75% τι γίνεται; Τι θα μου πει η εφορία, "κυριε περσι είσασταν μισθωτός και φετος ελευθερος; για

περάστε για έλεγχο". Τι κάνουμε τοτε, μηπως είναι προτιμότερο να μη δηλώσουμε ναι τωρα

ώστε να μπορούμε να το αποφύγουμε και του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός βγήκε και τον διάβασα. Αλλα δεν δίνει απάντηση στα:

1. Είναι υποχρεωτικό να σημειώσω ΝΑΙ αν πληρούνται τα κριτήρια;

2. Με ποιο εισόδημα θα φορολογηθώ. Με τα ακαθάριστα; Θα μου αφαιρεθούν τα επαγγελματικά έξοδα;

3. Συνδυάστε το με του χρόνου που αλλάζουν πολλά, αλλες κλιμακες για μισθωτούς και άλλες για ελευθερους.

Και αν φέτος με πάνε με τα καθαρά, του χρόνου που θα φορολογηθώ "σαν μισθωτός" θα αφαιρεθούν τα έξοδα;

Φοβάμαι ότι φετος σου πετάνε το τυρί των 150 ευρώ και περιμένουν του χρόνου να σε πιάσουν στη φάκα.

Αυτό με ανυσηχεί.

Edited by dchatz
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στη δημοσίευση του dchatz

 

"Ο οδηγός βγήκε και τον διάβασα. Αλλα δεν δίνει απάντηση στα:

1. Είναι υποχρεωτικό να σημειώσω ΝΑΙ αν πληρούνται τα κριτήρια;

(Αν είναι πραγματικο γεγονός αυτό θα φανεί και όταν πας στον κωδικό 501 να δηλώσεις τα έσοδά σου όπου θα πρέπει να τα δηλώσεις ανα ΑΦΜ, οπότε θεωρώ πως ΝΑΙ)

2. Με ποιο εισόδημα θα φορολογηθώ. Με τα ακαθάριστα; (ΟΧΙ) Θα μου αφαιρεθούν τα επαγγελματικά έξοδα; (ΝΑΙ, και μόνο για φέτος από του χρόνου αν πάς ως μισθωτός δεν θα αφαιρούνται)

3. Συνδυάστε το με του χρόνου που αλλάζουν πολλά, αλλες κλιμακες για μισθωτούς και άλλες για ελευθερους. (Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα)

Και αν φέτος με πάνε με τα καθαρά, του χρόνου που θα φορολογηθώ "σαν μισθωτός" θα αφαιρεθούν τα έξοδα; (Αν πρέπει να φορολογηθείς ως μισθωτός δεν θα αφαιρεθούν. Δες και την απάντησή μου στο 1 σαν συνδυασμό με αυτήν)

Φοβάμαι ότι φετος σου πετάνε το τυρί των 150 ευρώ και περιμένουν του χρόνου να σε σκίσουν. Αυτό με ανυσηχεί."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1. Γιατί σε φοβίζει αυτό; Αν πληρούνται θα βάλεις ΝΑΙ. Του χρόνου βλέπεις. Αν και πιστεύω ότι όποιος πληροί τις προϋποθέσεις του ΝΑΙ για του χρόνου θα έχει πολύ μειωμένο φόρο.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Εκτός άμα έχεις πολλά έξοδα οπότε 2 ενδεχόμενα: ή είναι εικονικά ή είσαι ένας τυχερός ελεύθερος επαγγελματίας που βγάζεις αυτά που χρειάζονται με έναν πελάτη.

 

2. Με τα ακαθάριστα δεν φορολογείσαι ποτέ.

 

3. Του χρόνου θα σου αφαιρεθεί μόνο το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι υποχρεωτικό να σημειώσω ΝΑΙ αν πληρούνται τα κριτήρια;

(Αν είναι πραγματικο γεγονός αυτό θα φανεί και όταν πας στον κωδικό 501 να δηλώσεις τα έσοδά σου όπου θα πρέπει να τα δηλώσεις ανα ΑΦΜ, οπότε θεωρώ πως ΝΑΙ)

 

Μα στον 501 απλώς δηλώνεις τα καθαρά, δεν τα δηλώνεις ανά ΑΦΜ. Αυτό φαίνεται μόνο στο βιβλίο και στη συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πάς στην εφαρμογή του taxis και πας να δωσεις ποσό στον κωδ.501 σου ανοίγει άλλη φόρμα που δηλώνεις τα ποσά ανα ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.