Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρρύθμιση Εσωτερικών Χώρων Απόκλιση απο την Οικοδομική Άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί σε ένα θέμα.

 

Θέλω να αγοράσω μια μεζονέτα 106 τμ και αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα. Η διαρρύθμιση των χώρων στις κατόψεις και στην άδεια που έχει εκδοθεί το 2008 είναι:

  1. Υπόγειο = Ενιαίος χώρος αποθήκης + WC
  2. Ισόγειο  = Κουζίνα + Σαλόνι + Μπάνιο
  3. Πρώτος όροφος = Ένα δωμάτιο + WC

Το σπίτι όμως σήμερα είναι:

  1. Υπόγειo = έγινε αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία και έχει Κουζίνα + Σαλόνι + WC
  2. Ισόγειο = Δύο Δωμάτια + Μπάνιο
  3. Πρώτος όροφος = Ένα δωμάτιο + WC

Τέλος το σπίτι έχει και μια νομιμοποίηση ημιυπαιθρίων 6+ τμ πέρα απο την αλλαγή χρήσης αλλά δεν ξέρω τι είναι.

 

Το ερώτημα μου είναι τι χρειάζεται να γίνει για να είναι νόμιμο το σπίτι στη πολεοδομία και να αναγραφεί πάνω στο συμβόλαιο η «πραγματικότητα» και όχι όπως είναι η άδεια?

 

Τέλος, κάτι άλλο που φοβάμαι είναι το βάθος του σπιτιού που δεν νομίζω να φτάνει τους 80 πόντους που είναι το νόμιμο για εντός σχεδίου κτίσματα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα αγορασετε σπιτι θα δωσετε ενα σκασμο λεφτα και λυπαστε να δωσετε ενα μηδαμηνο ποσο σε εναν μηχανικο να ελεγξει τα παντα.

Νο comment.

Link to comment
Share on other sites

@johnymal,

 

Έχω βρει μηχανικό για να το ψάξει. Απλά ζητάω μια δεύτερη γνώμη γιατί τα χρήματα είναι πολλά και αν μου βγει κάτι άλλο δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα γιατί μένω ταπί...

Link to comment
Share on other sites

το τι μπορει να βγει ΜΟΝο με αυτοψια  μηχανικος μπορει να σας πει....

 

απο το διαδικτυο  μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.......

απο υπερβαση υψους μεχρι και λαθος τ.μ οικοπεδου....

Link to comment
Share on other sites

Οσονούπω είπε ο Υπουργός με στόχο να κατατεθεί στα μέσα Ιούνη. Κρίνεις μόνος σου.

 

Για την οποιαδήποτε αγοραπωλησία εκ του νόμου θα ζητηθεί βεβαίωση μηχανικού για το πολεοδομικό οκ.

Φρόντισε ο μηχανικός (που έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωτικό για την μεταβίβαση) να είναι δικής σου επιλογής και με γνώση στο αντικείμενο.

 

Μη αναζητάς την έκπτωση αλλά τον σωστό και εμπεριστατωμένο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2 - 3 χρόνια παρατηρώ πως ο - λίγος - κόσμος που αγοράζει ακίνητο 

αρχίζει και προσέχει θέματα ταύτισης πραγματικότητας και αρχιτεκτονικής μελέτης διαρρύθμισης χώρων.

Ίσχυε και παλαιότερα αυτό

αλλά μόνο σε συγκεκριμένες "καλές" γειτονιές και πάλι όχι πάντα.

 

Είναι μια καλή αρχή αυτό. Ο κόσμος αρχίζει και συνειδητοποιεί πως δεν αγοράζει πάντα αυτό που βλέπει. (Άλλο στην πράξη, άλλο στα συμβόλαιο και άλλο στην άδεια).

 

Το κακό είναι πως αυτή η μεταστροφή οφείλεται μόνο και μόνο σε κάποιους επιπλέον νόμους που ψηφίστηκαν τα τελευταία χρόνια (3843 & κυρίως 4014). Νομοθεσία που κυνηγούσε τα αυθαίρετα με υψηλά πρόστιμα υπήρχε πάντα. Απλά λίγοι ήταν οι συνειδητοποιημένοι και αυτοί που το έψαχναν και ανέθεταν σε μηχανικό ή μηχανικούς το έλεγχο του ακινήτου από κάθε άποψη.

 

Ποιο είναι το θέμα μου:

Παλιά (προ 4014) όταν ένας υποψήφιος αγοραστής ανέθετε σε μηχανικό (ή και σε ομάδα μηχανικών πολλές φορές) τον τεχνικό έλεγχο ενός ακινήτου ποτέ δεν περιοριζόταν στον έλεγχο των αρχιτεκτονικών.

Πάντοτε προχωρούσαν και στις υπόλοιπες μελέτες (π.χ. ζητούσαν ακόμα και το τεύχος στατικών) όπως ακόμα και στον έλεγχο της σωστής υλοποίησης (ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΡΑΥΣΗΣ ΔΟΚΙΜΙΩΝ!!!). Αν η οικοδομή ήταν σε προχωρημένο στάδιο έφταναν ακόμα και σημείο να ζητήσουν π.χ. τιμολόγια θερμομονωτικών υλικών.

 

Είναι κάπως παράδοξο

να ανησυχεί ο υποψήφιος αγοραστής  για την πολεοδομική ορθότητα μόνο όσο αφορά την αρχιτεκτονική διαρρύθμιση - νομιμότητα

και να μην μπαίνει και σε άλλα θέματα που είναι ουσιωδέστερα...

 

Υ.Γ. Και να μην ξεχνάμε πως η μη εφαρμογή της εγκεκριμένης στατικής μελέτης

καθώς και όλων των (θεσμοθετημένων με ΦΕΚ) κανονισμών που σχετίζονται με φέροντα οργανισμό 

καθιστούν ολόκληρο το κτίριο αυθαίρετο (και όχι απλώς μια αποθήκη που έγινε σαλόνι)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.