Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για κατασκευή πέργολας


Recommended Posts

Γειά σας.

Είδα ότι κάνοντας αίτηση για εργασίες του αρθρου 4 παραγρ 3 ν.4067/12, στην υπεύθυνη δήλωση αιτούντα, δηλώνεις υπεύθυνα ότι, εκτός από την ιδιοκτησία σου που θέλεις στο κήπο να κατασκευάσεις την πέργολα, δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε όλο το κτίριο που ανήκει η ιδιοκτησία σου. 

Αυτό ισχύει; γιατί πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε όλο το κτίριο;

Ευχαριστώ

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε θέλω....στα δύσκολα! :shock:

 

ΥΓ. Ο μόνος τρόπος είναι να εξετάσεις όλο το κτίριο σε συσχετισμό με την άδεια οικοδομής. Δλδ, δουλειές με φούντες που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στις άλλες 7 ιδιοκτησίες θα πρέπει να δω ποιος έχει δηλώσει πχ ημιυπαίθριους κλπ και αν κάποιος δεν το έχει κάνει τι πρέπει να γράψω στην υπ δήλωση;

Στον σχετικό νόμο που λέει ότι πρέπει να το δηλώσεις 48 ώρες πριν, δεν αναφέρει κάτι για υπ δήλωση που υπάρχει μέσα στην αίτηση που είδα ότι κυκλοφορεί στο διαδίκτυο

...

 

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

Το διαγραμμα καλυψης το εχεις. Κανε βολτα γυρω γυρω την πολυκατοικια να δεις αν εκλεισε καποιος Η/Χ.

Η σχετικη (και προσφατη) νομοθεσια περιλαμβανει σωρεια μεταγενεστερων εγκυκλιων! Μεσα σε μια απο αυτες υπαρχει και υποδειγμα αιτησης. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αίτηση, έτσι όπως την έχουν διορθώσει, νομίζω ότι λύνει το πρόβλημά μου, γιατί οι / διαχωρίζουν τις διαφορετικές περιπτώσεις αν κατάλαβα καλά. Στην δική μου περίπτωση, η ιδιοκτησία μου είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία, οπότε μπορώ να γράψω στην θέση ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία, ότι μία αυθαίρετη κατασκευή που υπάρχει στην δική μου ιδιοκτησία έχει ρυθμιστεί με τον 4014.

Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω ότι δεν θα έχουν αντίθετη γνώμη στην αρμόδια πολεοδομία που μου έδωσαν και την παλιά αίτηση...

Link to comment
Share on other sites

........................ότι μία αυθαίρετη κατασκευή που υπάρχει στην δική μου ιδιοκτησία έχει ρυθμιστεί με τον 4014.

 

Οπότε δεν είναι "νομίμως υφιστάμενο" κι άρα δεν μπορείς με 48ωρη ενημέρωση.........

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είναι "νομίμως υφιστάμενο" κι άρα δεν μπορείς με 48ωρη ενημέρωση.........

Ίσως να ισχύει η καταβολή του 30% του προστίμου (που ήδη έχει γίνει) και σε αυτήν την περίπτωση, αλλά αύριο το πρωί θα έχω και την άποψη πιστεύω  της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να σου πουν από την ΥΔΟΜ και περισσότερο από το ΥΠΕΚΑ είναι πόσα κτίρια ή οριζόντιες ή καθετες είναι εντελώς νόμιμες ώστε να μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς την 48ωρη ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.