Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

προσωπικα θαθαλε να ειναι ΚΑΘΑΡΑ με ντοκιμαντερ και εκπομπες ΜΗ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

 

ετσι και αλλιως ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΜΙΟΓΡΑΦΟς και αν ειναι θα ακολουθει ΚΛΑΣΙΚΑ τις κυβερνητικες εντολες....

 

επομενως δεν εχει νοημα τμημα ειδησεων στην ΕΡΤ

 

ναχει νοτκιμαντερ....ναχει γνωριστε την ελλαδα.....ναχει εκπομπη με μουσεια.....ιστορια....κτλ

 

 

κατι σαν HISTORY-DISCOVERY -ANIMAL PLANET κτλ

 

 

ας δινει και αναλογικα χρονο ως εκπομπη στα πολιτικα κομματα και ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα τη βρούν τη λύση. Κανένας απ τους 3 δε θέλει να χάσει τη θεσούλα του φαίνεται. Κάπου πήρε το μάτι μου σαν τίτλο για "εξπρές άνοιγμα της νέας ΕΡΤ για να μειωθούν οι αντιδράσεις". Αλλαγή ονόματος δλδ, όπως με το χαράτσι. Αν το δούμε και αυτό, να σας δω εσάς τους ενθουσιασμένους με το κλείσιμο της ΕΡΤ να διαδηλώνεται κατά του ανοίγματος της νέας ΕΡΤ πάνω απ την παλιά, με νέα διοίκηση, με παλιό προσωπικό... πάει το χάσαμε τελείως... :P

Link to comment
Share on other sites

το κορυφαιο θα ειναι ...

 

ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ....

 

 

και αυτους σε 1 -2 μηνες  ΞΑΝΑΠΡΟΣΛΗΨΗ

 

 

ειναι ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι απόψεις και δέχομαι τις περισσότερες απ΄αυτές. Απλά αντιμετωπίζουμε τα πάντα μονομερώς. Εγώ είμαι νέος μηχανικός και θα διατυπώσω μια άποψη όπως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα που συμβαίνουν από τη στιγμή που μου λέγανε ότι μπήκα σε μια σχολή όπου η ανεργία στον κλάδο μου σημειώνει αρνητικούς δείκτες .

 

Η ΕΡΤ αναμφίβολα διατηρεί μια ποιότητα στον χώρο της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου. Φυσικά και θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός μέσα σε μια νύκτα να παύουν απ τις θέσεις τους 2600 εργαζόμενους. Όμως ότι γίνεται τα τελευταία 20 χρόνια γίνεται με λάθος τρόπο. Στην ΕΡΤ όπως και σε οποιοδήποτε φορέα έχουν ''μπει'' ανάξια άτομα και χαραμοφάηδες. Γνωρίζω άτομο το οποίο πληρωνόταν πάνω από 1500 ευρώ το μήνα χωρίς να πατάει το πόδι της στην τοπική ΕΡΤ. Σίγουρα δεν ήταν το μόνο άτομο και υπάρχουν πολλοί παρόμοιοι σε κάθε δημόσιο φορέα. Αλλά τι κάνεις σ αυτή την περίπτωση ? Τους ξηλώνεις όλους και κάνεις πάλι προσλήψεις στην ΝΕΡΙΤ από Σεπτέμβρη? 

 

Διαβάζοντας διάφορα άρθρα κάπου έπεσε το μάτι στην αποζημίωση των εργαζομένων της ΕΡΤ.Κάπου μιλούσαν για αποζημίωση 10.000 ευρώ και από Σεπτέμβρη δέχονται ξανά αιτήσεις μέσω του ''αντικειμενικότατου'' διαγωνισμού του ΑΣΕΠ . Όσοι δεν χωράνε στην ΕΡΤ θα μετακινηθούν σε ΄άλλους δημόσιους φορείς (ΚΕΠ κτλ) που θα υπάρχει ανάγκη για προσωπικό. Δηλαδή ξεχνάμε ξαφνικά πάλι ότι το δημόσιο είναι υπερπλήρες? Σίγουρα βέβαια  θα υπάρχει ανάγκη από άτομα σύμφωνα με το μυαλό τους, γιατί αποτελείται και από άχρηστο προσωπικό.

 

Με τα παραπάνω δεν θέλω να χαιδέψω τα αυτιά της κυβέρνησης για την επιλογή της , όμως οι ίδιοι είναι που τους διορίσανε τόσα χρόνια με προεκλογικά ρουσφέτια! Τους ξέρουνε και θα μπορούσαν να ξυλώσουν μόνο το άχρηστο προσωπικό. Δυστυχώς έχω και συνομήλικους μου που καθήσανε σε παρόμοιες θέσεις και δεχτήκανε αυτά που κατηγορούσαμε όσο είμασταν φοιτητές.

 

Για να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα το μόνο που θα μπορούσε να κάνει η κυβέρνηση θα ήταν να μην καρατομήσει ολόκληρο φορέα και απλά να διώξει αυτούς που δεν αξίζανε τη θέση τους. Τώρα αν ισχύουν αυτά για τις αποζημιώσεις τότε 2600 εργαζόμενοι θα κάνουν τέλειες διακοπές το καλοκαίρι και θα περιμένουν απλά από Σεπτέμβρη την επαναπρόσληψη τους...με αγωνια! 

Link to comment
Share on other sites

Ο αδιάφθορος κύριος Κεδίκογλου...

 

 

Έξι φορές χρησιμοποιεί ο Σ. Κεδίκογλου τη λέξη «αδιαφάνεια» προκειμένου να πείσει ότι «δεν κλείνει η ΕΡΤ». Κλείνει ένα...

στραβό οικοδόμημα, με στραβά θεμέλια» [δηλώσεις του στο Βήμα FM]. Πόσο διαφανής, όμως, είναι ο ίδιος; Και, μάλιστα, σε σχέση με την ίδια την ΕΡΤ;

Από το ξεκίνημα της ΕΡΤ ελάχιστοι ήταν οι μόνιμοι δημοσιογράφοι -οι περισσότεροι δούλευαν ως συμβασιούχοι. Λίγο πριν τα μέσα της δεκαετίας του ’90 -μετά την πτώση της κυβέρνησης Μητσοτάκη- προσελήφθη ως συμβασιούχος στη ΝΕΤ ο νεαρός Σίμος Κεδίκογλου, γιός του υπουργού του ΠαΣοΚ Βασίλη Κεδίκογλου. Η σύμβασή του, όμως, κράτησε λίγο.

Όχι γιατί απελύθη αλλά γιατί μια υποτροφία από το CNN απαιτούσε ως βασικό προσόν την μονιμότητα στην ΕΡΤ. Το CNN, σωστά, δεν ήθελε να εκπαιδεύσει συμβασιούχο δημοσιογράφο που στη συνέχεια, με το χαρτί του CNN, θα μπορούσε να εργαστεί σε ιδιωτικό κανάλι. Ο νεαρός Σ. Κεδίκογλου ετοίμασε τις βαλίτσες την ίδια ώρα που η κυβέρνηση ετοίμαζε δύο φωτογραφικές προσλήψεις μονίμων υπαλλήλων.

Σωστά μαντέψατε. Η μία αφορούσε τον Σ. Κεδίκογλου, η άλλη την Μ.Π. Τέσσερα χρόνια ο Σ. Κεδίκογλου πληρωνόταν από την ΕΡΤ και έκανε μετεκπαίδευση στη δημοσιογραφία στο CNN! Με την επιστροφή του, όμως, δεν σταμάτησε στην Αγ. Παρασκευή αλλά συνέχισε για την Παιανία, όπου η Ρ. Κορομηλά έκανε το Bravissimo, στο Mega. Και προσελήφθη ως συμπαρουσιαστής της. Μπορεί να ήταν νόμιμο, μια και δεν υπήρχε σχετικός όρος στο συμβόλαιο μετεκπαίδευσης του, αλλά ηθικό δεν το λες…

Ο Σ. Κεδίκογλου ασχολήθηκε πάλι με την ΕΡΤ ως υπουργός. Για να επιβάλλει την Αν. Σαλαγκούδη ως συμπαρουσιάστρια στην εκπομπή «Μεσογείων 136» με 3.500 ευρώ το μήνα, να στηρίξει έναν γυμναστή για διευθυντή του γραφείου του διευθύνοντος συμβούλου της ΕΡΤ, ενώ εργαζόμενοι υποστηρίζουν ότι είχε προσλάβει ως αρχισυντάκτη νεαρό αλλά τη δουλειά την έβγαζε ο… συνταξιούχος πατέρας του νεαρού! Κανείς, όμως, δεν μπορεί να αποδείξει το ποιος έκανε τη δουλειά μια και ήταν εξωτερική παραγωγή…

Φυσικά και υπήρχε πλούτος εξωτερικών παραγωγών…

πηγή : left.gr

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανές οι πρόωρες εκλογές

εδω

 

και βάση των δημοσκοπήσεων η ΝΔ μόνο με την ΧΑ μπορεί να κάνει κυβέρνηση ενω ο ΣΥΡΙΖΑ με ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ αντε και το ΚΚΕ. Τελικά μήπως ο Σαμαρας την κάνει αλλα Κωστάκης? ωστε να ανέβει ο Αλέξης που θα πέσει σε 3 μήνες και μετά ξανά Σαμαράς σαν σωτήρας!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω με ποιόν είχα μιλήσει στο τηλέφωνο , αυτόν ή το ξαδερφό του (έχουν ίδιο όνομα και επώνυμο και ανήκουν σε αντίπαλα κόμματα) για ένα αιγιαλό που έκανα πριν λίγα χρόνια σε τοπική κοινότητα με ελάχιστα χρήματα γιατί ήθελα να προχωρήσει άμεσα αλιευτικό καταφύγιο Είχα συνεννοηθεί με την κτηματική υπηρεσία για κάποιες διορθώσεις γιατί ήταν η εποχή που άλλαξε ο νομος το 2001 Και είχε γίνει κα η αυτοψία από την επιτροπή Επομένως έπρεπε να συμπληρώσω κάποια πράγματα μετρώντας και να στείλω τα 4 αντίγραφα στην κτηματική για ΓΕΝ Με παίρνει λοιπόν με ένα ύφος καρδινάλιου και μου λέει θα πας αύριο και σε τρείς μέρες θα τα έχεις στείλεις Και φυσικά επειδή το έιχα προγραμματίσει μετά από μια εβδομάδα του είπα όχι υπουργός ή βουλευτής , ο ίδιος ο θεός να μου πει να πάω εγώ θα τηρήσω το πρόγραμμά μου ακόμα και αν αυτό που θα κάνω αύριο έχει λιγότερα χρήματα από την δουλειά που μου λες να κάνω  Αποτέλεσμα έστειλε άλλον (τό έμαθα αφού φυσικά ολα στην επαρχία μαθαίνονται)  που πήρε φυσικά περισσότερα χρήματα αφού  έστειλε συνεργείο δεν μέτρησε ο ίδιος , και μετά όλα πήγαν πίσω αφού έκανε τα ίδια με την κτηματική (ήταν πρόσφατος ο νόμος και δεν γνώριζε και αυτός τις αλλαγές) Τελικό αποτέλεσμα άργησε πολύ να εγκριθεί , εγώ είχα πολύ πριν ,τελειώσει δυο άλλους αιγιαλούς στην περιοχή μου που έκανα την ίδια χρονική στιγμή  (δημοσίευση σε ΦΕΚ) και πήγε το έργο πίσω (γεγονός που με στεναχώρησε αλλά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα ) Αυτοί ασκούν εξουσία και με αυτό τον τρόπο και νοοτροπία άσχετοι με το τι γίνεται στην παραγωγή 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της ΕΡΤ ,αποδεικνυει ,οτι ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...

εδω και 4 χρονια προστεθηκαν 1 000 000 ανεργοι του ιδιωτικου τομεα , χωρις να ακουστει κιχ.....οσοι δουλευουν ακομη ,πολλες φορες τους χρωστανε λεφτα,δεν πληρωνουν εισφορες ,και δουλευουν και δεκαωρα.

απο την αλλη ο δημοσιος τομεας ,που αυτος υποτιθετε χρεωκοπησε δεν απελυσε ουτε ενα ατομο,και εμφανιζει σαν επιτυχια και σαν μειωση αριθμου ΔΥ, συνταξιοδοτησεις στα 50 και στα 55......

η ΕΡΤ ειναι η κορωνιδα των ρουσφετιων των πολιτικων....ολοι μπηκαν με βυζμα,μιλαμε εκτος απο δημοσιογραφους για εκατονταδες καθαριστριες,διοικητικους, κτλπ.. κανουν ενα προγραμμα που δεν βλεπει κανενας ,και πολλες εκπομπες ειναι και εξωτερικες εργολαβιες παρα τους 3000 εργαζομενους!!!!!!!

 

τωρα ειπαν οτι θα κλεισουν την ΕΡΤ, θα αποζημιωσουν ολους και θα προσλαβουν τους μισους.......και ολη η νομεκλατουρα της χωρας εξεγερθηκε.....αλλοι ανακαλυψαν εθνικους λογους,αλλοι ανθρωπιστικους,σε αλλους θα λειπει η μπιλιω με την εκπομπη της........

εγω απλως γελαω,οταν βλεπω διαδηλωσεις για την διατηρηση των ρουσφετιων και οχι για το χαρατσι ας πουμε.....!!!!!

ΔΗΜΟΣΙΟ FOR EVER!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.