Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

Περαν τουτου ειναι τρομακτικη η υποκρισια ολων αυτων που εχουν δημιουργησει αυτο το καρκινωμα, και ερχονται τωρα σαν σωτηρες.

 

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΝΑΙ

......ΝΑΙ

 

αλλα μαυτο που πες τι θα κανουμε? αλλα και παλι σκεψου σε 3 ωρες... εξαφανιστηκες....

 

 

ΕΡΤ ΕΔΩ http://www.enikos.gr/

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ειναι εντελως γελοιο το να μιλαμε για κατασπαταληση δημοσιου χρηματος μεσω της ερτ οταν παρολα αυτα ζουσαν οικογενειες 2500 εργαζομενων (σε μεγαλη ποσοτητα ρεμαλιων και παρασιτων) και η επιχειρηση ηταν κερδοφορα 

την ιδια ακριβως στιγμη τα ιδιωτικα τσοντοκαναλα στο συνολο τους κρατικοδιαιτα που εκπεμπουν παρανομα γιατι δεν εχουν πληρωσει δικαιωματα εκπομπης , που ενω εχουν ηδη χρεωκοπησει δανειοδοτουνται απο τις τραπεζες και η εκαστοτε κυβερνηση τους μοιραζει κρατικες διαφημισεις

 

και ρωταω γιατι δεν λετε να το καταλαβετε

 

α) ποιος πληρωνει τα χρεη των καναλιων ?

β) ποιος θα πληρωσει τα κοκκινα δανεια των καναλιων?

γ) ποιος πληρωνει τις κρατικες διαφημισεις?

 

η απαντηση ειναι εμεις 

 

ποια ειναι λοιπον η δωρεαν τηλεοραση ?

τι μας επιβαρυνει περισσοτερο , η ερτ της διαφθορας η τα τσοντοκαναλα της διαπλοκης

 

θυμιζω οτι στην ολυμπιακη που μας εμπαζε μεσα, εγινε εθελουσια εξοδος και πουληθηκε

ποσο δυσκολο ηταν να γινει και στην ΕΡΤ αυτο?

 

στην τελικη ποσο λιγοτερο μας κοστισε αυτη η κινηση?

 

κανεις δεν θελει να πληρωνει κοπροσκυλα να καθονται αλλα δεν ειναι δυνατον να κλεινει η ερτ και να μενουν ανοικτα τα παρανομα τσοντοκαναλα που και μεσα μπαινουν και χρωστανε στο κρατος και χρωστανε και στους υπαλληλους τους 

Link to comment
Share on other sites

Ολα γινονται πλεον γρηγορα. Δεν εχουμε χρονο για συσκεψεις. Δεν μπορουμε να σκεφτουμε. Η τροικα ζηταει αποτελεσμα και μιας τα προηγουμεενα χρονια η κυβερνηση κωλυσιεργόυσε, τωρα κανει βεβιασμενες κινησεις που εν μερη μπορουμε να πουμε πως εχουν μια λογικη.

Εφοσον δεν μπορει να περασει κατι με καλο τροπο, πεφτει μαχαιρι. Απλα η ΕΡΤ μπορει να ειναι μα ενδειξη οτι θα υπαρχει και συνεχεια. Και εκει ισως εχουμε χειροτερα πραγματα.

Αλλα ρωταω τους δυομισι χιλιαδες της ΕΡΤ και τους υπολοιπους δημοσιους υπαλληλους. Αντιδρασε κανεις για οσους χασανε τη δουλεια τους απο τον ιδιωτικο τομεα? τωρα ζητανε συστρατεση εναντιον της κυβερνησης?

Αυτο επρεπε να γινει πριν, οχι τωρα που ηρθε και στο κολο τους!

ΥΣ. Φοβαμαι πως θα εχουμε στο μελλον αντιδρασεις και απο τα σωματα ασφαλειας. Και εκει αρχισαν να νοιωθουν ασχημα οταν στεκονται απεναντι στο λαο, προστατευοντας τη κυβερνηση- υποχειριο του μνημονιου.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξαναλεω καλως η κακως τα παιδια των 300 ευρω δε φταινε σε τιποτα

ειτε ειναι βισματα ειτε οχι, ο καθε πατερας κανει τα αδυνατα για τα παιδια του

επειδη ακριβως δε ζουμε σε κοινωνια αγγελων, βεβαια και πολυ σωστα

πρεπει τα παιδια σου να τα γαλουχεις με δημοκρατικες αξιοκρατικες ιδεες και πιστευω

 

ΑΛΛΑ το ψαρι βρομαει απο το κεφαλι

 

ξερετε τι θα γινει? οτι με το αλτερ... μετα απο 6μηνες θα χουν γονατισει οι ανεργοι της ερτ

και θ απανε να φανε την δουλεια απο τους αλλους στα μεγκα αντ1 κλπ οι οποιοι θ αδουλευουν με 500

θα πανε αυτοι και θα πουν εγω θελω 300,,,,,,

 

ετυχως εχουμε παντεσπανι

 

συμφωνω με ολους σας και με ολες τις αποψεις

εμενα με νοιαζει η ερτ σαν θεσμος

για τους αυλικους δε καιγομαι ουτε εγω τοσο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις ομως φιλε OTTO να ξεκοβεις το θεσμο ΕΡΤ απο τους αυλικους. Πανε πακετο.

 

Δε μπορεις να εχεις και την πιτα ολακερη και το σκυλο χορτατο.

 

Pankrok μας ζητας να ανακαλυψουμε την Αμερικη.

 

Προφανως εχουμε ενα κρατος υπηρετη των μεγαλοεπιχειρηματιων μεγαλοκατασκευαστων μεγαλοπλοιοκτητων μεγαλοεκδοτων μεγαλοπολοιοκτητων. ΚΑΝΑΛΑΡΧΩΝ. Προφανως το μαρμαρο θα πεσει στις πλατες ολων μας για να "σωθουν" οι παραπανω. Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να κανουμε μουγκα στο τσιφλικι της ΕΡΤ και της καθε ΕΡΤ.

 

Μεχρι σημερα το κρατος ειχε το περιθωριο να ταιζει το ποπολο με θεσεις στο δημοσιο ή στον κρατικοδιαιτο "ιδιωτικο" τομεα. Τωρα ομως τα πραγματα ειναι σφιχτα και μπροστα στο διλημα τραπεζες / εφοπλιστες / καναλαρχες - Ποπολο η αποφαση ειναι φυσικα ασσος.

 

Το μονο που μπορω να πω για το μελλον και λαμβανοντας υποψιν οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι σιγα σιγα καταλαβαινουν οτι τελικα δεν εχουν λυσει οριστικα το βιοποριστικο τους , αλλα και το οτι

 

ΥΣ. Φοβαμαι πως θα εχουμε στο μελλον αντιδρασεις και απο τα σωματα ασφαλειας. Και εκει αρχισαν να νοιωθουν ασχημα οταν στεκονται απεναντι στο λαο, προστατευοντας τη κυβερνηση- υποχειριο του μνημονιου.

 

Μακαρι η αγανακτηση του λαου να μη διοχετευθει στη συμμορια του κοντοχοντρου μελαμψου Αριου απο τη Λακωνια (που χρησιμοποιει συνεχεια τη λεξη τσοντοκαναλα)

Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες ομως οτι με τις πρακτικες που ακολουθουνται η ΧΑ θα ειναι το μονο κομμα που θα ευνοηθει.

λες και το κανουν επιτηδες ενα πραμμα. 

 

να μην κανουμε μουγκα στο τσιφλικι μαζι σου.

η κινηση ομως αυτη ειναι επιδεικτικα επιφανειακη και αδικη , οχι για τους υπαλληλους της ερτ αλλα για γενικα για τους πολιτες.

 

ενω λοιπον ολοι χαιρεστε που αλλοι 2600 ανεργοι σας κανουνε παρεα (ενω για σας δεν εκλαψε κανεις - εστω) , για λαμογια για κορποσκυλα για αφισοκολητες για την σταη κλπ (μαζι σας) κανεις δεν διαμαρτυρεται που υπαρχουν παρανομα "ιδιωτικα" καναλια που τα τροφοδοτουμε καθημερινα με δικα μας λεφτα - περισσοτερα απο οτι μας κοστιζει η ερτ. και να πει κανεις οτι προσφερουν στο κοινωνικο συνολο? σουλειμαν και προπαγανδα σε standard definition (της κακιας ωρας -εκτος σκαι).

δεν λεει κανει κουβεντα που οι καναλαρχες που τα διοικουν χρωστανε στους εργαζομενους (με συμβασεις εργου) λεφτα απο παραγωγες 3ετιας.

 

η ερτ τουλαχιστον δεν εμπαινε μεσα τα τελευταια χρονια. οι αλλοι καθημερινα μας φορτωνουν τα χρεη τους οπως και τα κομματα "εξουσιας".

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, μην ξεχνάς όμως ότι η Ελλάδα είναι η τελευταία Σοβιετικού τύπου χώρα στην Ευρώπη. Μετά το 1974 αρχής γενομένης με τη 'σοσιαλμανία' του Καραμανλή η Ελλάδα μετατράπηκε σταδιακά σε ένα βασίλειο κρατισμού. Όλες οι δομές της οικονομίας έγιναν σιγά σιγά κρατικοκεντρικές, όλες οι δουλείες του ιδιωτικού τομέα είχαν ως πελάτη το κράτος. Για παράδειγμα όλα τα μεγάλα έργα ήταν δημόσια έργα, όλες οι μεγάλες βιομηχανίες επίπλων είχαν πελάτες υπουργεία και υπηρεσίες που άλλαζαν κάθε τρεις και λίγο γρφεία και κουρτίνες (αξέχαστη η περίπτωση Μαρκόπουλου της ΝΔ) και γενικά η όποια στοιχειώδης βιομηχανική παραγωγή της Ελλάδας βασιζόταν στο κράτος. Επομένως ο ιδιωτικός τομέας είχε μετατραπεί σε προέκταση του κράτους και οι εταιρείες είχαν σκοτεινές διασυνδέσεις με δημόσια πρόσωπα για να παίρνουν τις μόνες σοβαρές δουλειές που υπήρχαν. Η καταστροφή της Ελλάδας επήλθε από τη σταδιακή διάβρωση του οικονομικού της μοντέλου που αντί να ισορροπήσει κάπου ανάμεσα στο φιλελευθερισμό και το σοσιαλισμό, έρρεπε συνεχώς προς τον κακώς εννοούμενο κρατισμό, δηλαδή το σοσιαλισμό με δανεικά. Όταν τα δανεικά κόπηκαν, κατέρρευσε πρώτα ο ιδιωτικός τομές γιατί οι δουλειές εκμηδενίστηκαν. Ο δημόσιος τομέας προσπάθησε να συντηρήσει τους υπεράριθμους βολεμένους όσο περισσότερο μπορούσε και τα κατάφερε αρχικά κόντρα σε τροικα κλπ. Όταν όμως τα φορολογικά έσοδα κατέρρευσαν λόγω της ανυπαρξίας του ιδιωτικού τομέα, είναι λογικό αποτέλεσμα να αρχίσουν να κλείνουν η μια μετά την άλλη οι περισσότερες άχρηστες δημόσιες δομές. Όταν θα έχει ολοκληρωθεί και αυτή η φάση θα μπορεί πια η Ελλάδα να κάνει ένα νέο ξεκίνημα...

ολα αυτά μου μοιάζουν με την οικονομική ανάπτυξη που συγκεντρώθηκε στην Αθήνα Για να σκεφτώ τι κάνουν στην περιοχή μου 

 

α) Αλιείς δεν πουλάνε τα ψάρια τους στο δημόσιο μάλιστα κάποια εξάγωνται

β) λατόμοι δεν πολλούν την πέτρα καρύστου στο δημόσιο μάλιστα έφτασε στα πέρατα του κόσμου Μόνη εξαίρεση η Ακρόπολη όπου χρησιμοποιήθηκε στην διαμόρφωση με τον πρεσβύτερο Καραμανλή επνευστή του σχεδίου

γ) κτηνοτρόφοι δεν προμηθεύουν το δημόσιο 

δ) Εργολάβοι το 60 % τον εργασιών τους είναι ιδιωτικές με καμία σχέση με δημόσια έργα  (μάλλον ήταν) 

ε) Ναυτικοί καμία σχέση με δημόσιο

ζ) τουρισμό πάλι καμία σχέση με δημόσια έργα αφού ούτε ένα συνέδριο δεν έχει γίνει στην περιοχή μου , ούτε τίποτα οργανωμένο από το δημόσιο , ούτε Ξενία  υπάρχει εδώ 

η) Ενέργεια , υπάρχουν Αιολικά παρκα εκεί υπάρχει και διαπλοκή με δημόσιο 

 

Επομένως όταν μιλάς για διαπλοκή με τον δημόσιο μιλάς κυρίως για τους κηφήνες των Αθηνών κυριως και την στρεβλή Αθηνοκρατική ανάπτυξη της χώρας όπου και οι υπόλοιποι που δουλεύουν και δεν διαπλέκονται με το δημόσιο , πλέον ασχολούνται με υπηρεσίες και όχι παραγωγή 

 

 

τελικά με τις αποφάσεις που παίρνει η κυβέρνηση εμένα η ζωή μου έχει γίνει χάλια αν και ακόμα μπορώ να βγάζω τα ίδια ή και περισσότερα χρήματα από την εργασία μου σαν ΕΕ και αυτό γιατί πληρώνω για υπηρεσίες που έπρεπε να μην πληρώνω όπως για νερό , αθλητισμό , πολιτισμό , παιδεία , υγεία και άλλα πολλά Μόνο η μεταφορά της ΔΟΥ μου στοιχίζει τον μήνα 100 Ε Πως να με φτάσουν τα χρήματα (είμαι αυτό το καιρό 5 μέρες με 50 Ε για να ζήσω την οικογένεια μου ) Πριν ζούσα άνετα με τα μισά από αυτά που βγάζω σήμερα και το βιοτικό  επίπεδο της οικογένειάς μου είναι χάλια ακόμα και σε βασικές ανάγκες που κάλυπτα με τα μισά χρήματα στο πρόσφατο  παρελθόν  

 

Και τώρα τα μόνα ποιοτικά κανάλια που έμειναν να με ψυχαγωγούν (όχι να με διασκεδάζουν ) έκλεισαν , ειδικά η ΕΤ3 που είχε καταπληκτικό πρόγραμμα  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι παμε να κανουμε εξισωση.

 

Το οτι ενας κλεβει και δεν τον πιανουν δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να πιανουν οποιον κλεβει. You get my point...

 

Μαζι σου για τα ιδιωτικα καναλια, τις φαληρισμενες τραπεζες, τις πτωχευμνες ΠΑΕ, μαζι σου για ολα. Το οτι υπαρχουν παρανομα "ιδιωτικα καναλια με θαλασσοδανεια που τελικα θα τα πληρωσουμε ολοι μας δεν νομιμοποιει το ξεφτιλικι που ηταν η ΕΡΤ ή οποιοδηποτε αλλο μερος φωλιαζουν τεμπελχαναδες κομματοσκυλα που πληρωνονται παχυλους μισθους για να ξυνονται.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ξεφτυλικι αλλα δε μας εβαζε μεσα.

μετα την χθεσινη ενεργεια θα βγαζουμε περισσοτερα????

 

εγω το μονο που βλεπω πλεον ειναι οτι η νεριτ (οπου ι για το ιντερνετ , λες και δεν υπαρχει ελληνικη λεξη παλιο κρετινοι) πιθανοτατα θα αποτελεσει αλλο ενα μερος που θα γεμισει καλαματιανους (αφθονα τα παραδειγματα)

 

υπηρχε καλυτερος τροπος να εξυγειανθει η ερτ ισως περισσοτεροι του ενος και να βγει και κερδος. 

 

να δω τωρα με τι λεφτα θα βγουν τα "ιδιωτικα" καναλια να εκπεμψουν εκει που αναμεταδιδαν με εξευτελιστικους ορους μεσω ερτ. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασε το πρώτο 24ωρο και κάθισε ο κουρνιαχτός ας το δούμε ψυχραιμότερα .

 

Γιά το αν μπορούσε να γίνει εν λειτουργία , είναι προφανές ότι δεν μπορούσε , αφού οι συνδικαλιστές είχαν δείξει τις προθέσεις τους εδώ και εβδομάδες με την δίμηνη απεργία γιά την οποία δεν είπατε τίποτα και μάλλον δεν έλλειψε σε κανένα το πρόγραμμα της ΕΡΤ .

 

Το ότι τα άλλα κανάλια χρωστάνε , είναι γεγονός , όπως γεγονός είναι ότι όλο το κύκλωμα είναι διαπλεκόμενο .

 

Προφανώς η ΕΡΤ ήταν ο τυχαίος άμαχος στον μεγαλύτερο πόλεμο που παίζεται στην χώρα .

 

Προτάσεις τύπου ΟΑ , ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω , γιατί έχω γνωστούς μου 3 άτομα που συνταξιοδοτήθηκαν στα 40 τους από εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.