Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

 

Νομίζω οτι θα υπάρξει εμπλοκή με την πυροσβεστική στο θέμα της όδευσης διαφυγής μέσω άλλης πόρτας (που δεν καταλαβαίνω πως το εννοείς) και όχι απευθείας σε εξωτερικό περιβάλλον.

 

Βγαίνουν απ' το WC του Υπογείου (το πιο απομακρυσμένο σημείο) - ανεβαίνουν τη σκάλα, μπαίνουν σε μια μικρή βοηθητική αίθουσα και μέσω μιας πόρτας (1m πλάτος) εισέρχονται στην κυρίως αίθουσα (Γυμναστήριο). Από εκεί κατευθείαν έξω. Μέγιστη απόσταση μέχρι την έξοδο 35 - 40m.  

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Μα τα WC δεν μπορούν - και μάλιστα σε υφιστάμενο κτίριο - να επικοινωνούν απ' ευθείας με τον περιβάλλοντα χώρο. Το πολύ - πολύ να βάλω μια μπάρα πανικού (δεν είναι τεχνικά και τόσο εύκολο) στην ενδιάμεση πόρτα. Τι άλλα προβλήματα να μου δημιουργήσει;

Υ.Γ. Το ξαναγράφω: (Υφιστάμενο κτίριο - Π.Δ. 3/1981)

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

φωτισμο ασφαλειας με κατευθυνση προς εξοδο πανω απο καθε πορτα

το πολυ πολυ να παει κατα παρεκκλιση

προσεξε πλατος ενδιαμεσης πορτας

 

1, 2 κατοψεις να καταλαβαιναμε δε θα ταν ασχημα

 

αν χρειαζεται και κομβιο καλο ειναι να μπει και ενα ηχητικο/φωτεινο στο υπογειο

τωρα γνωμη δικη μου αν γινεται και υπαρχει χωρος καλο ειναι τα ΦΑ να μπαινουν

10/15 ποντους απο το δαμεδο γιατι ο καπνος παει πανω

και σε χωρους με μοκετες κλπ ο καπνος ειναι πυκνος και τοξικος και παει πανω οπου μπαινουν τα ΦΑ συνηθως

και με τον καπνο δε λειτουργουν σωστα

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει κατόψεις σε ηλεκτρονική μορφή. Τις έχει ο αρχιτέκτονας ο οποίος έβαλε τα πυροσβεστικά μέσα (φορητούς, ερμάριο με λάστιχο, σταθμό μέσων) και τις διαφυγές όπως του είπα. Αυτά με τα φώτα που λες ισχύουν. Τα έχω βάλει. Σε κάθε θύρα εσωτερικά και φωτεινά βέλη κατεύθυνσης χαμηλά στους διαδρόμους. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ανησυχώ γιατί δεν μου έχουν εγκρίνει το πιστοποιητικό πυρασφάλειας ακόμη εδώ και 25 μέρες, αλλά τη Δευτέρα θα δω τι έκανα.  

Link to comment
Share on other sites

.............ο οποίος έβαλε τα πυροσβεστικά μέσα (φορητούς, ερμάριο με λάστιχο, σταθμό μέσων) και τις διαφυγές....

 

Τι είναι αυτό ?

 

Μήπως εννοείς αυτό ? -> ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ

 

Τόσο μεγάλο είναι το εστιατόριο...αυτός απαιτείται για κάθε 3 πυρ. ερμάρια !!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ

 

Τόσο μεγάλο είναι το εστιατόριο...αυτός απαιτείται για κάθε 3 πυρ. ερμάρια !!!!

Ναι αυτό εννοώ. Δεν είναι τόσο μεγάλο αλλά επειδή είναι ειδικό γυμναστήριο για μικρές κυρίως ηλικίες το πρόσθεσα. Έχω κάνει το ίδιο και σε μια σχολή χορού.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλες γιατί έχεις πάνω απο 3 πυρ. ερμάρια ή με δική σου πρωτοβουλία ?

 

Γιατί η 3/81 το λέει ξεκάθαρα πότε απαιτείται !

Link to comment
Share on other sites

μου μυριζει θεματακι

 

ΚΑΤΑΡΧΑΣ τι εννοεις ο αρχ τα εβαλε μεσα οπως του ειπα........ ????

ΔΕΥΤΕΡΟΝ αν εχεις βαλει παραπανω απο αυτα που πρεπει θα σαι τυχερος αν δε στο κοψουν

εκτος αν εχεις ΥΔ ιδιοκτητη που να δεχεται τα μετρα που προτεινεις και ας ειναι παραπανω

 

ΔΙΟΤΙ η πυρ δε θελει να κατηγορηθει ΠΟΤΕ οτι τον εβαλε να χρεωθει πραγματα παραπανω

 

ΕΓΩ το χω κανει με συναινεση αλλα για ....... λογους

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται μπάρα πανικού στις πόρτες του προθαλάμου εφόσον έχεις μόνο το wc κάτω στο υπόγειο, εκτός αν έχεις και αποδυτήρια και θεωρείς ότι όλος ο πληθυσμός του γυμναστηρίου υπάρχει και κάτω (παράλληλη χρήση). Μπάρα μόνο στην τελική έξοδο στην περίπτωσή σου. Γενικά, όταν έχεις χώρους με πληθυσμό κάτω των 50 ατόμων στο υπόγειο, όχι μπάρα δε χρειάζεσαι, έως και ανάποδη φορά πόρτας μπορείς να έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.