Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ και σενα tasxan206!

 

ναι, δικιο εχετε. απλα οσο να ναι στην αρχη τα κοιτας ολα.

 

παντως, αφου υποτιθεται τη συντασσει ο αξιωματικος, δεν μπορω εγω να βαλω.... απο τον...., διπλ. Μηχανολογο Μηχανικο. ή μπορω;

 

δευτερευον, αλλα μιας και το θιξαμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

επισκέφθηκα την Πυροσβεστική Υπηρεσία και μου είπαν ότι είναι καλύτερο να γίνει μελέτη κανονικά. Θα μπορούσε να γίνει με την "ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΔΙΑΤΑΓΗ Α.Π.Σ. 7600/700 Φ.51/1/6-7-1960" αλλά επειδή είναι καινούργιο καλύτερα να γίνει κανονικά με το Π.Δ. 71/88.

Το λέω απλά για την περίπτωση που αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

επισκέφθηκα την Πυροσβεστική Υπηρεσία και μου είπαν ότι είναι καλύτερο να γίνει μελέτη κανονικά. Θα μπορούσε να γίνει με την "ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΔΙΑΤΑΓΗ Α.Π.Σ. 7600/700 Φ.51/1/6-7-1960" αλλά επειδή είναι καινούργιο καλύτερα να γίνει κανονικά με το Π.Δ. 71/88. Καλό για σένα αφού θα την κάνεις θα υπογράψεις-σφραγίσεις και θα πάρεις φράγκα,  αλλά στο είπαν γιατί βαριούνται να κάνουν αυτοί την δουλειά που είναι αρμοδιότητα τους !!! Αυτοί είτε την κάνουν είτε όχι τα ίδια λεφτά θα πάρουν στο τέλος του μήνα :)

Το λέω απλά για την περίπτωση που αντιμετωπίσει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε χώρο συνάθροισης κοινού υφιστάμενου κτιρίου ο οποίος αποτελείται από 2 επίπεδα πχ ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ και πατάρι 25 τ.μ ο αριθμός των φορητών πυροσβεστήρων υπολογίζεται ως:

 

1) Σύμφωνα με την 3 πυρ.διάταξη - διαιρώντας το εμβαδόν της μικτής επιφάνειας με 50τ.μ ?

δλδ στην περίπτωσή μας 95/50->2 πυροσβεστήρες 

 

2) Ή πρέπει να μπούν 2 πυροσβεστήρες κατ'ελάχιστο σε κάθε επίπεδο/όροφο όπως μου είπαν απ'την Πυροσβεστική?Σύνολο 4 δηλαδή. 

 

Η ένστασή μου είναι πως το 2) δεν βλέπω να προκύπτει κάπου από την 3 πυρ.διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κάτι μου "λέει" το 2 πυροσβεστήρες /όροφο αλλά δεν βρίσκω από που ρε γαμώτο.

Πάντως στην πυρ.διατ.3 δεν  βλέπω να ορίζεται κάτι τέτοιο στο άρθρο 12.δ ούτε το θεωρώ λογικό.

 

 

ΥΓ. Δλδ αν είχε 15τ.μ πατάρι είναι φυσιολογικό να βάζουμε στη μελέτη 2 πυροσβεστήρες για το πατάρι μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Για τα νέα κτίρια με χρήσεις ξενοδοχείων  Π.Δ. 71/1988 (Άρθρο 6) ή εκπαιδευτηρίων Π.Δ. 71/1988 (Αρθρο 7) ορίζεται ρητά η απαίτηση "κατ'ελάχιστο 2" ανά όροφο οπότε & είναι σαφές τι θα δείξεις στη μελέτη.

 

Για χώρους συνάθροισης κοινού ,τόσο σε νέα όσο και σε υφιστάμενα δεν αναφέρεται πουθενά η απαίτηση 2/όροφο. Υπάρχει μόνο απαίτηση για τετραγωνικά κάλυψης ή μέγιστης απόστασης από το πλησιέστερο σημείο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε παλιά εγκύκλιο (που δεν έχω) και ορίζει το ελάχιστο 2 πυροσβεστήρες/επίπεδο!

 

Μην κουράζεσαι συνάδελφε...καλά στα λένε στη πυροσβεστική !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε παλιά εγκύκλιο (που δεν έχω) και ορίζει το ελάχιστο 2 πυροσβεστήρες/επίπεδο!

 

Μην κουράζεσαι συνάδελφε...καλά στα λένε στη πυροσβεστική !

Απλά δεν καλύπτομαι ούτε με βάση τη νομοθεσία,ούτε με βάση τη λογική μου  συνάδελφε,δεν είναι θέμα κούρασης,το θέμα είναι να γίνεται κάτι σωστά...θα πάω να τους ρωτήσω σύμφωνα με ποια εγκύκλιο το ζητάνε.

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.