Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Και όμως πωλούνται και 6 kg ξ.κ. για τοπικής εφαρμογής...αυτό μου κάνει εντύπωση. Και από την άλλη δε θα έπρεπε λογικά να υπάρχει κάποια μέθοδος υπολογισμού της ποσότητος κατασβεστικού υλικού όπως στο wet chemical ; Παραθέτω σύνδεσμο http://tinyurl.com/lmygzas

Link to comment
Share on other sites

Σου παραθέτω παράγραφο από την Τεχνική Περιγραφή του συστήματος:

 

Γενικά στα συστήματα καταιονισμού με σκόνη η αναγκαία ποσότητα υπολογίζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε ο συνολικός όγκος του αντικειμένου που θα καλυφθεί να δέχεται μία ποσότητα 1200g/m2.  Η ποσότητα αυτή θεωρείται επαρκή για αντικείμενα ή μηχανές με τον όγκο προσαυξημένο κατά 1m για την κάθε διάστασή τους (ακραία σημεία).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

άρα για επαυξημένη έκταση επιφανείας συσκευών κάτω από 5 m2, 6 kg ξηράς κόνεως επαρκεί σύμφωνα με αυτό που λέει ο fire security. Και πού στηρίζεται αυτό που λέει...ο Θεός κι η ψυχή του... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει αλλα νομίζω οτι δεν θα γίνει αποδεκτό απο ΠΥ για επιφάνεια μέχρι < 5τμ να θέλει 6άρη φορητό

 

Υποθέτω μέχρι 1,5-2 τμ να δέχεται 6άρη, αλλα πάνω απο αυτή την επιφάνεια θα απαιτεί σίγουρα 12άρη

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η εκάστοτε υπηρεσιακή ερμηνεία είναι ο νόμος της εκάστοτε περιπτώσεως. Και η πλάκα είναι ότι η συζήτηση γίνεται για ένα σύστημα που τουλάχιστον ως προς το δίκτυο αυτομάτου λειτουργίας είναι άχρηστο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

σε Σ.Τ.Ε. ξηράς κόνεως επιβάλλεται η χρήση πυροσβεστήρος 12 Kg ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και 6 Kg ; Διευκρινίζεται αυτό πουθενά ; Στο wet chemical υπολογίζεις την επαρκή ποσότητα με τις μονάδες ροής...στο ξηράς κόνεως ;

 

για να καταλαβω ποιος λεει οτι στον ξηρας δε πας με μοναδες ροης...

 

κατι μου λεει οτι ζητανε 12κιλο για να ναι καλυμμενοι ολοι, σπανιζει ο υπολογισμος μ.π στις μελετες συναδελφων....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλά Συνάδελφοι,

 

@otto Ουουουουουουουου όλοι με τα τεφτέρια στο χέρι είναι και υπολογίζουν τις μονάδες ροής και μάλιστα όλοι καταλήγουν σε 12 kg !  :mrgreen:

 

 

Λοιπον μου εχει τυχει δυο φορες αναλογη περιπτωση, Στην πρωτη ο υπευθυνος της Π.Υ.ηταν ανενδοτος και υποχρεωσε τον καταστηματαρχη να βαλει φουσκα (μικρη βεβαια) μαζι με συστημα Τ.Ε. και τον φορητο f-class.

Στην δευτερη περιπτωση, σε αλλη βεβαια Π.Υ., δεν υπηρξε αντιστοιχη προνοια και επετρεψαν στον καταστηματαρχη να το αφησει ως εχει, ζητωντας του μονο τον φορητο f-class.

Αρα καλυτερα να πας μια βολτα απο την αρμοδια Π.Υ. και να δεις τι ζητανε.

 

Για το θεμα με τα γκαζια. Προφανως και δεν επιτρεπεται αυτο που συμβαινει. Απαιτειται Α.Ε.Μ.. Η εγκατασταση γκαζιου για μια και μονο μπουκαλα ειναι απλη. 

 

Στις υπηρεσίες που γίνεται αποδεκτό, στο σχέδιο της λεπτομέρειας της χοάνης απαγωγής τι δείχνουμε ; Απορροφητήρα οικιακού τύπου κανονικά ;

Link to comment
Share on other sites

Xρόνια πολλά σε όλους!

Σε χώρο συνάθροισης κοινού με άδεια 2004 πάω με ΠΔ 71/1988.

Διαιρώντας τετραγωνικά με 1,1 μου βγάζει 40 άτομα<50, άρα δεν θέλει κανονική μελέτη;

Για πολεοδομία είναι γιατί πρόκειται για αλλαγή χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι τα τετραγωνικά που διαίρεσες με το 1,1 είναι τα καθαρά εκμεταλεύσιμα και δεν περιλαβάνουν βοηθητικούς χώρους (κουζίνα, WC, αποθήκη, κλπ)

 

Άρα αν είναι <50 άτομα πάει με τη διάταξη 7600/1960, δηλαδή με έκθεση-επιθεώρηση απο ΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.