Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Θεσσαλονίκη, απλή φωτοτυπία και ΥΔ ότι 'τα αντίγραφα που καταθέτω είναι γνήσια... κτλ'

Μία φορά, πελάτης πήγε σε ΚΕΠ και ζήτησε να του θεωρήσουν αντίγραφο μισθωτηρίου, και απλά επισυνάψανε μία τέτοια ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο;;; Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με τις χρήσεις κτιρίων κλπ. Δεν είναι για δική μου περίπτωση αλλά ρωτάω εγκυκλοπαιδικά επειδή το άκουσα σήμερα.

 

Υπάρχει παιδικός σταθμός που λειτουργεί κανονικά με άδεια λειτουργίας. Η πολεοδομική άδεια δείχνει κατάστημα. 

Πήγε λοιπόν η πρόνοια για κάποιον έλεγχο και δεν βρήκαν πιστοποιητικό πυρασφάλειας (δεν ξέρω αν είχε λήξει ή κάτι τέτοιο πάντως ζήτησαν καινούριο) και ζήτησαν να βγει ένα. Από την πυροσβεστική είπαν ότι πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κάτι άλλο (νομίζω εκπαιδευτήριο) για να βγάλουν πιστοποιητικό. Τι γίνεται με τις χρήσεις; Έχουν σχέση οι χρήσεις της πολεοδομικής άδειας με τις χρήσεις που φαίνονται στην άδεια λειτουργίας; Πρέπει να ταυτίζονται; Και αν ναι πώς βγήκε αρχικά η άδεια για τον παιδικό σταθμό αφου η άδεια στην πολεοδομία είναι για κατάστημα;

Συγνώμη αν είναι χαζές οι ερωτήσεις, αλλά έχω μπερδευτεί...

 

 

Και κάτι άλλο. Έχω δύο χώρους κολλητά,ο ένας με άδεια αποθήκης και ο άλλος με κατάστημα.που συνενώθηκαν (τακτοποίηση και αλλαγή χρήσης έγινε) και ανοίγει εκεί χώρος συνάθροισης. Στην ΠΥ θα μου ζητήσουν επικυρωμένες τις αρχικές άδειες ή θα χρειαστεί κάποιο έγγραφο πχ η δήλωση ένταξης στο 41/78 κλπ;;; Ξέρει κάποιος;

 

Ευχαριτώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Για τον παιδικό σταθμό, ναι απαιτείται αλλαγή αδειας

 

Τώρα πως έγινε παιδικός σταθμός, όλοι μας έχουμε ''τα μέσα'' για να ξεπερστούν τα εμπόδια...ο γνωστός του γνωστού και παέι λέγοντας

 

 

Ξεχασα το άλλο

 

Ναι, θα σου ζητήσουν την οικ. άδεια του νόνιμου τμήματος και το 5φυλλό του 4014 (?) ή οριστική τακτοποίηση του 4178

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος dib ευχαριστώ! Εντάξει το έχω το 5φυλλο, οπότε θα βάλω και αυτό μέσα..

 

Για να συνεχίσω λίγο αυτό που ρώτησα με τις χρήσεις, οι πολεοδομικές χρήσεις ενός χώρου μπορούν να είναι όλες αυτές που αναφέρονται ως χρήσεις και στις ενεργειακές επιθεωρήσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Έχω δύο χώρους κολλητά,ο ένας με άδεια αποθήκης και ο άλλος με κατάστημα.που συνενώθηκαν (τακτοποίηση και αλλαγή χρήσης έγινε) και ανοίγει εκεί χώρος συνάθροισης. Στην ΠΥ θα μου ζητήσουν επικυρωμένες τις αρχικές άδειες ή θα χρειαστεί κάποιο έγγραφο πχ η δήλωση ένταξης στο 41/78 κλπ;;; Ξέρει κάποιος;

 

Ευχαριτώ πολύ!

'θα χεις στελεχος αδειας παλιο

5φυλλο .... 4178..... οχι απο τζαμαικα !!!!

και αποτυπωση δικη σου με ελαφρυα γραμμοσκια που να δειχνει τι τακτοποιηθηκε

 

βασικη ερωτηση του ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΙΑ αν ειναι νεοδμητο δλδ κλπ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Οι βασικές κατηγορίες των ενεργειακών επιθεωρήσεων, αν θυμάμαι καλά πρέπεί να ταυτίζονται με της πολεοδμίας, πρέπει να τις δεις όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα έχω μία ερώτηση να κάνω. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου απαντήσει. 

Έχω υφιστάμενο κτίριο στο οποίο γίνεται αλλαγή χρήσης από κατοικία σε Χ.Σ.Κ. είναι ισόγειο.

Υπάρχει εξωτερικό κλιμακοστάσιο προς το δώμα του κτιρίου.

Ο πελάτης θέλει να αναπτύξει τραπεζοκαθίσματα στο δώμα. Το λαμβάνω σαν κλειστό χώρο ή σαν υπαίθριο χώρο;

Η έξοδος είναι μία (από το κλιμακοστάσιο) και καταλήγει στην αυλή του κτιρίου. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το δωμα τι είναι κλειστό - υπαίθριος ή ημιυπαίθριος ? Και πως σκοπεύει να το διαμρφώσει ο πελάτης σου, γιατί αυτό πρέπει να εξετάσεις στη τελική...

 

Άρα πρέπει να εξέτάσεις 2 πράγματα :

 

1) Την τελική διαμόρφωση του δώματος, γιατί άλλο συντελεστή θα λάβεις υπόψη σου για κλειστό δώμα (1,4τμ/άτομο αν το κλείσει) και άλλο συντελεστή για τον υπαίθριο ή ημιυπαίθριο (5τμ/άτομο)

 

2) την εκμεταλλεύσιμη (ωφέλιμη) επιφάνεια του δώματος (1,4τμ ή 5τμ/άτομο) και στη συνέχεια να δεις αν επαρκεί το πλάτος του κλιμακοστασίου γα την μαζική εκκένωση του πληθυσμού

 

Και βέβαια όλα αυτά, ανάλογα με το πότε έχει εκδοθεί η οικ. άδεια του κτηρίου, πρίν ή μετά τις 17-2-1989

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.