Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Ναι σαν ενιαίος κλειστός χώρος (όχι υπαίθριος) και να μην ξεχνάμε πως υπάρχει αυτοψία στους χώρους συνάθροισης κοινού οπότε ότι φανεί στην μελέτη πρέπει να υπάρχει.

 

(αυτό που λες ακριβώς έκανα πριν τρεις μήνες για σουβλατζίδικο)

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποιός έκανε για 150 E μελέτη πυρασφάλειας ?

 

Και γιατί δεν την έκανε τότε δωρεάν...100 Ε κοστίζει μόνο η σφραγίδα που βαζουμε...

 

Εγω παίρνω 100 Ε για υπ. δήλωση σε ανανεωση πιστοποιητικού, που θα καταθέσει ο επιχειρηματίας ...σιγά μην κάτσω για 150 να κάνω μελετη και μάλιστα για συνάθροιση κοινού, που όπως και να το κάνουμε έχει πολλές λεπτομέρειες σε σχέση με άλλες κατηγορίες ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τι θελω και ψαχνω και μανεβαινει η πιεση

........ 150?!?!?!?!??!?!?!?!??

 

τα χαπια μου η το οπλο να ζητησω?

 

 

150 και οι κονεως κερασμα χαχαχα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Έχω περίπτωση καφε-μπαρ το οποίο έχει ο.α. του 1995 άρα "νέο κτίριο" και έχει γίνει 4014 για αυθαίρετη προσθήκη. Για πυροπροστασία πάω με άρθρο 10 ,  είμαι στην κατηγορία Σ3 , είμαι σε χώρο χωρίς σταθερές θέσεις άρα έχω 1 άτομο ανά 0,5τ.μ. . Έχω καθαρό εμβαδό 70 τ.μ. άρα έχω  70/0,5 = 140 άτομα. Άρα σύμφωνα με τον πίνακα ΣΤ1 θέλω 2 εξόδους με 0,9 μ πλάτος τουλάχιστον η κάθε μία. Επίσης είμαι σε ένα επίπεδο άρα έχω 2 πυροσβεστήρες μία φωλιά (εφόσον καλύπτει όλους του χώρους ) και φυσικά φωτιστικά όπου χρειάζεται. Αν κάποιος συνάδελφος διαφωνεί με τον συλλογισμό ας μου το επισημάνει. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

...στην κατηγορία Σ3 , είμαι σε χώρο χωρίς σταθερές θέσεις άρα έχω 1 άτομο ανά 1.10τ.μ. .Έχω καθαρό εμβαδό 70 τ.μ. άρα έχω  70/1,10 = 64 άτομα.

 

Νομίζω οτι αυτό είναι το σωστό

 

Τα υπόλοιπα είναι σωστά

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι. Σε σνακ μπαρ σε κτίριο προ του 89 πάω με την 3/81 κάτω των 50 ατόμων. Πρέπει να καταθέσω και μισθωτήριο μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.