Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

η ηλεκτροβάνα τοποθετείται στο σημείο αποθήκευσης, στο χώρο με τις φιάλες, αν τοποθετηθούν σε εσωτερικό χώρο πρέπει να εγκατασταθεί σύστημα μηχανικού εξαερισμού με ανεμιστήρα αντιεκρηκτικού τύπου , αεραγωγούς κτλ και φυσικά σε οριοθετημένο χώρο εντός ερμαρίων κτλ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε αν μπορείς πιο προσεκτικά το παραπάνω και προσάρμοσε την απάντηση σου. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετήσει εκτός του καταστήματος τη διάλη σε ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

η ηλεκτροβάνα μπαίνει πάντα ακριβώς μετά τη φιάλη ή την συστοιχία ,στον συλλέκτη, στον χώρο αποθήκευσης για ευνόητους λόγους.

μέχρι 4 φιάλες ή 100kg είσαι στην κατηγορία Ο και η έγκριση είναι απλή υπόθεση, δηλώνεις στην μελέτη 4 φιάλες εκ των οποίων οι 2 εφεδρικές πχ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

έχετε ακούσει κάτι περί διαταγής στην πυροσβεστική που προβλέπει ότι για "μικρές κατόψεις" πλέον παραλείπεται το πιστοποιητικό πυροπροστασίας????

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σε χώρο συνάθροισης κοινού (Άρθρο 10) προσπαθώ να πάρω πιστοποιητικό πυροπροστασίας,

αφού πρώτα περάσουν νέες μελέτες και ενεργητικής και παθητικής (υπήρχαν αλλαγές στις εγκεκριμένες).

 

Πρόκειται για ισόγειο μαγαζί με εσωτερικό πατάρι, και υπόγειο με βοηθητική χρήση.

 

Όσον αφορά στην πυρανίχνευση, είχα βασιστεί μόνο στην 4.2 του αρθ 10:

 

4.2. Στους επικίνδυνους χώρους καθώς και σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων υψηλού βαθμού κινδύνου τοποθετείται αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης σύμφωνα με την παρ. 4.1. του άρθρου 4 του παρόντος.

 

Έχω ανοιχτά εσωτερικά ανοίγματα στα κλιμακοστάσια.

Μου ζητήθηκε να εγκατασταθεί αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης, διότι δεν ικανοποιούνται οι απαιτήσεις της παρ 3.2.9:

 

 

3.2.9. Ανοίγματα πατωμάτων που δημιουργούνται αναγκαστικά μεταξύ των ορόφων, από το πέρασμα σκάλας, ράμπας, ανελκυστήρα, φωταγωγού, αεραγωγού κλπ. πρέπει να περικλείονται από κατακόρυφα φρέατα πυροπροστατευμένα, που αποτελούνται από δομικά στοιχεία με δείκτη πυραντίστασης τουλάχιστον ίσο με τον απαιτούμενο για το πυροδιαμέρισμα, ανάλογο με τη χρήση του κτιρίου.

Απαλλάσσονται από την παραπάνω απαίτηση ανοίγματα σε πατώματα κτιρίων δύο ή τριών ορόφων, όταν το κτίριο διαθέτει αυτόματο σύστημα ανίχνευσης πυρκαγιάς και συναγερμού. Επίσης απαλλάσσονται τα ανοίγματα για κυλιόμενες σκάλες, εφόσον προστατεύονται από αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης με νερό ή από αυτοκλειόμενο σκέπαστρο.

 

Ως παλαιότεροι γνωρίζετε αν ζητείται συνήθως τέτοιο πράγμα;

Θυμάμαι πολλά μαγαζιά να μην έχουν πυρανίχνευση, παρόλο που έχουν εσωτερικά ανοίγματα.

Υπάρχει δλδ τρόπος να το αποφύγω;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

@tasxan206 σίγουρα θα έχεις βρει άκρη μετά από σχεδόν ένα χρόνο. Στο Ελληνικό το ζητάνε το αυτόματο σύστημα ανίχνευσης πυρκαγιάς πάντα ΕΚΤΟΣ και αν ο "όροφος" είναι πατάρι ανοιχτό οπότε θεωρούν πως το πατάρι δεν λογίζεται σαν όροφος αλλά σαν ανοιχτός εξώστης και ως εκ τούτου δεν δημιουργούνται ανοίγματα μεταξύ ορόφων αφού δεν υπάρχουν όροφοι.

 

Η απαίτηση του 3.2.9 για αυτόματο σύστημα ανίχνευσης πυρκαγιάς ισχύει και όταν μελετάμε υφιστάμενο κτήριο ,δλδ με την 3γ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβγαλα άκρη... τοποθετήθηκε πυρανίχνευση και τελείωσε η υπόθεση.

Η συγκεκριμένη περίπτωση ήταν πατάρι ανοιχτό, εξώστης. Αλλά μου ζήτησαν να περάσω πρώτα από την πολεοδομία, να επιβεβαιώσουν ότι είναι ανοιχτός εξώστης και όχι όροφος!!!

 

Πάντως γι αυτο που ρωτάς δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Εάν μάθεις όμως, ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, 

 

έχω χώρο αδειοδοτημένο ως κατοικία και θέλω πιστοποιητικό πυρασφάλειας για αθλητικό σύλλογο.

Ο αξιωματικός πυρασφάλειας ισχυρίζεται πως οι κατοικίες εξαιρούνται της διευκρινιστικής 10.5 του Άρθρου 10 του Π.Δ.71/88,

οπότε και απαιτείται αλλαγή χρήσης από την πολεοδομία. 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να βρει τη διαταγή που το αναφέρει αυτό,

ενώ εγώ έχω πάρει θετική 'προφορική' απάντηση από το αρχηγείο πυρασφάλειας ότι προχωρώ χωρίς αλλαγή χρήσης με υπόδειξη μέτρων όπως ανέμενα.

Αν κάποιος γνωρίζει που αναφέρεται ο ισχυρισμός του αξιωματικού ας μου πει και μένα να μπορέσω να προχωρήσω χωρίς αμφιβολίες.

Εν τω μεταξύ θα αιτηθώ αύριο έγγραφη απάντηση από το αρχηγείο αλλά δεν γνωρίζω χρόνους απάντησης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.