Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Nαι τα έχω αφαιρέσει κανονικά.

Οπότε συμπληρώνω εγώ την αίτηση-επιθεώρηση, την πάω πρώτα πυροσβεστική και μετά την πάω πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή σας μέρα

 

κάποτε είχα βγάλει σε ένα θέμα μια ερώτηση και ένα σχέδιο με στοά

επειδή ο ιδιοκτήτης μου την είχε πει γιατί δεν είχα συμπεριλαβει την στοά στον

θεωρητικό πληθυσμό....

 

ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ.......

 

χθες του πήγε γράμμα κοινοποιημένο σε δήμο - πολεο - υγειο. να τα μαζέψει η να συμμορφωθεί με την μελέτη ( μου )

στο χαρτί έλεγε πως ή συμμορφώνεται ή πάμε μισθωτήριο που να λέει για τη στοά αλλά με νέα μελέτη

πήρα τηλ σήμερα να δω άμα θέλει τίποτα άλλο εκτός από σχέδια μελέτη κ μισθωτήριο

και μου έριξε άκυρο τρελό

 

βασικά στοιχεία διαλόγου με τον αξιωματικό

 

- έγινε καταγγελία σε πολεο κ πυρο ανώνυμα

- θα μπορούσα στη 1η μου μελέτη να χα βάλει στοά, θα πέρναγε κανονικά

αλλά ΑΝ γινόταν καταγγελία θα βγαινα και εγώ τάκο

- η στοά θα πέρναγε ΜΟΝΟ αν η επιχείρηση στο ισόγειο είχε νοικιάσει ΟΛΟ το κτήριο

ή αν είχε άδεια από ΠΟΛΕΟ για χρήση κ ανάπτυξη τραπ/των

- για την πολεο κ την πυρο Η ΣΤΟΑ ... ΟΛΗ Η ΣΤΟΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΧΩΡΟΣ

τον πήρα τηλ και του είπα ότι έμενα μου πε η πυροσβεστική ούτε να πατήσω με νέα μελέτη

τράβα εσύ κ μίλα και πάρε με τηλ από εκεί, τώρα φαγώνεται γιατί δε πάω να μιλήσω εγώ

 

αυτά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα με τον αξιωματικο επειδη ο ιδιοκτητης μου ελεγε πως πηγε και τον βρηκε

και οτι δε του πε κατι για πολεοδομια.

 

μου ξεκαθαρησε χωρις αδεια χρησης απο πολεο δε παιζει να παω ουτε για καλημερα απο εκει

αν η πολεο δωσει αδεια αυτος θελει απο τα 2,6 του πλατους τουλαχιστον τα 1,5 για την πολυκατοικια

 

σε χυμα ερωτηση που του εκανα στο αν ειχα βαλει τα ττραπεζ/σματα στο σχεδιο ποσο φαουλ θα ημουν

μου ειπε πως το λιγοτερο θα πηγαινα για ηθικη αυτουργια ως προς την παρακωλυση της απροσκοπτης

διελευσης των ατομων προς τη διοδο διαφυγης.

και οτι τοτε ο ιδιοκτητης θα το επαιζε "γερμανος"¨ :mrgreen:

 

και μου πε εδω στη τραπεζα που καηκαν την πληρωσε μεχρι και ο δντης

επειδη ειχαν μπει καρεκλες παραπανω και η κυρια εξοδος ηταν κλειδωμενη.....

αντε να λεγε ο δντης στον μεγαλομετοχο "οχι δε βαζω τα γραφεια εκει που θες"

 

δωστε ΠΕΑ και ΠΠ τσαμπα κ αβερτα

 

σσ ο ελεγχος ηταν απο καταγγελια αλλα μπορουσε να ναι και τακτικος ...10-15%

 

 

αυτα

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α και μου πε οτι "μαλλον" αν θυμαται καλα ισως ειχαν ανακαλεσει και το παλιο ΠΠ απο τον παλιο μηχ

που χε βαλει την στοα μεσα

 

το θεμα ειναι οτι παει τωρα ( αν παρει εγκριση απο πολεο ) και για 2η εξοδο που να βγανει στον κεντρικο απευθειας

μονη σωτηρια ειναι να ζητησω παρεκκλιση γιατι δεν ειναι 1.10 προς τα εξω

 

αλλα μεχρι τοτε.....

 

και πανω που ντρεπομουν που τα κανα ολα νομοτυπα και με εβγαλε και στον τακο μπροστα σε αλλους

- κατι εγκαταστατες που μου συστηθηκαν συναδελφοι μηχανολογοι, μετα τει ( χωρις υφος το λεω )

και μετ ασφραγιζαν με σφρ αλλουνου, πελατες κλπ κλπ - πηρα λιγο τα πανω μου

 

μια του κλεφτη δυο του κλεφτη τρεις και.....??????

 

λιιιζζζζαααααααααα μπαναναααααααααα

 

 

edit

πολυ θα θελα να δω αυτοι που εχουν δωσει σφραγιδες σε εγκαταστατες αβλεπι

που θα καταληξουν......

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

αστο αδελφε, εχω τσακωθει με υπαλληλο της πυροσβεστικης για σχετικα θεματα.

Αν μου βρεις εστω ΕΝΑΝ μηχανικο που να την εχει πληρωσει εγω θα κανω κολοτουμπες....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, μία ερώτηση. Σε χώρους συνάθροισης κοινού, σε ποιες περιπτώσεις τοποθετείται wet chemical σε κουζίνες παρασκευαστήρια κλπ; Υπάρχε ικάποια διάταξη που μπορώ να βρω λεπτομέρειες γιατί δεν μπορώ να βρω;

 

Από ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει με την ποσότητα των λιπών και των ελαίων που υπάρχουν στην κουζίνα;;; Ή λέω βλακείες;

 

Στην περίπτωση μου έχω μία κλασσική ψησταρία μικρού μεγέθους (περίπου 2x1) με φούσκα που έχει σύστημα τοπικής εφαρμογής και υπάρχει και μία μικρή φριτέζα (από την οποία ομολογώ ότι δεν γνωρίζω περιεκτικότητα σε λάδι - πώς θα το βρω αυτό;).  Θα χρειαστώ wet chemical;

 

Που μπορώ να βρω λεπτομέρειες;

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

για να είσαι σίγουρος πως θα κινηθείς θα πας στην Πυροσβεστική Υπηρεσία που υπάγεται η περιοχή στην οποία βρίσκεται το κατάστημα και θα ζητήσεις ερμηνεία του εδαφίου α της παραγράφου 2 της ΑΠ 6776 Φ.701.2. Άλλη υπηρεσία το πάει με τον αριθμό των συσκευών και σου λέει, ανεξαρτήτως της ποσότητος μαγειρικών ελαίων και λιπών και εάν ακόμα συνολικά είναι κάτω από 10 lt, εάν έχεις πάνω από μία συσκευή στην οποία γίνεται χρήση μαγειρικών ελαίων και λιπών τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις σύστημα κατασβέσεως τοπικής εφαρμογής με κατασβεστική ουσία wet chemical και άλλη υπηρεσία το πάει με τη συνολική ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και σου λέει, ανεξαρτήτως του αριθμού των συσκευών στις οποίες γίνεται χρήση μαγειρικών ελαίων και λιπών, εφόσον αθροιστικά η συνολική ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών των συσκευών αυτών ξεπερνά τα 10 lt τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις σύστημα κατασβέσεως τοπικής εφαρμογής με κατασβεστική ουσία wet chemical. Είναι θέμα ερμηνείας της εκάστοτε Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Εάν δεν ξεπερνάς τους περιορισμούς που θα υποδείξει η εκάστοτε Πυροσβεστική Υπηρεσία μπορείς να εγκαταστήσεις σύστημα τοπικής εφαρμογής ξηράς κόνεως σε συνδυασμό με πυροσβεστήρα κατασβεστικής ικανότητος 25F.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.