Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έντονος θόρυβος σε διαμέρισμα 1ου ορόφου από λειτουργία πιεστικού


Sofiabog

Recommended Posts

Σοφία που έκαναν την ηχομέτρηση?

 

Η ηχομέτρηση έγινε μέσα στο σπίτι μου, στο χωλ συγκεκριμένα, με κλειστές πόρτες και παράθυρα.

 

Επίσης και κάποιες φωτογραφίες θα είναι χρήσιμες.

 

Με πιάσατε λίγο απροετοίμαστη. Δυστυχώς, μόλις χθες ανακάλυψα το michanikos.gr...

Θα επανέλθω με φωτο το συντομότερο!

 

Θόρυβος και κραδασμοί από υδραυλικό πλήγμα

ή μόνο από το πιεστικό ως μοτέρ αντλίας? 

Υπάρχει μελέτη διαστασιολόγησης αντλίας και σωληνώσεως?

Για να γράφεις κραδασμοί ίσως να έχεις και υδραυλικό πλήγμα...

 

Άλλες 4όροφες πολυκατοικίες τριγύρω σου έχουν αντλία?

Με τι πίεση έρχεται το νερό στους υδρομετρητές?

 

Υδρομετρητές στο ισόγειο της πολυκατοικίας???

Και γιατί όχι στο πεζοδρόμιο?

 

Brasco, δε φαίνεται να υπάρχει κάπου υδραυλικό πλήγμα στο δίκτυο. Ελπίζω ότι ο υδραυλικός που έφερα στην ανακαίνιση του σπιτιού θα μου έλεγε εάν υπήρχε κάτι!

Πιθανολογώ ότι είναι από το μοτέρ... Δε μπορώ να το εξηγήσω επακριβώς αλλά σε κάποια σημεία του σπιτιού νοιώθει κανείς ένα 'τρέμουλο' όταν είναι σε λειτουργία. Το νερό στο δικό μου διαμέρισμα έρχεται με υπερβολική πίεση πάντως!

Θα δω με τι πίεση έρχεται το νερό στους υδρομετρητές και θα σου πω.

Άλλες 4όροφες πολυκατοικίες (μη σου πω και 7όροφες) της περιοχής (στην ίδια ευθεία με τη δική μου) ΔΕΝ έχουν πιεστικό πάντως... Από την ΕΥΑΘ μου λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην Ανατολική Θεσσαλονίκη (σε αντίθεση με τη Δυτική όπου κάθε οικοδομή έχει πιεστικό).

Δε νομίζω να έχει γίνει οποιαδήποτε μελέτη. Το μηχάνημα είναι στριμωχτά τοποθετημένο απέναντι από τους υδρομετρητές, σε χώρο που βρίσκεται κάτω από τις σκάλες της οικοδομής (χώρος με σχετικά μικρό πλάτος και ύψος).

Υδρομετρητές στο πεζοδρόμιο? Πραγματικά αυτό δε το έχω δει! Μάλλον αυτό δεν ισχύει εδώ πάνω  :smile:

Στην περίπτωση μου όμως με βολεύει ότι στον ίδιο χώρο είναι οι υδρομετρητές διότι έτσι έχω νομικό πάτημα!

 

Από δουλειά που είχα αναλάβει σε αντίστοιχης ηλικίας διαμέρισμα στην περιοχή της Καλαμαριάς πέρισυ, διαπίστωσα και εγώ την ύπαρξη πιεστικού που αφορούσε όμως μόνο την κατανάλωση του πελάτη μου. Με ενημέρωσε ότι παλιότερα (μέχρι πότε δεν γνωρίζω), υπήρχε πρόβλημα πίεσης του δικτύου ύδρευσης.

 

Επειδή το δοχείο του πιεστικού ήταν σε μαύρο χάλι (οξειδωμένο, χτυπημένο), το αφαίρεσα κ μπήκε μειωτής πίεσης με μανόμετρο για να διαπιστώσω την πίεση του δικτύου. Αν θυμάμαι καλά η μέγιστη που εμφανίστηκε ήταν κοντά στα 6 bar. Συνεπώς, η χρήση του πιεστικού δεν ήταν πλέον απαραίτητη.

 

Με λίγα λόγια, στην δική σου περίπτωση, είναι βέβαιο ότι απαιτείται το πιεστικό? Δοκιμάσατε να το παρακάμψετε προσωρινά για να δείτε τα αποτελέσματα? Ή έστω να τοποθετηθεί ένα μανόμετρο για να καταγράψετε την πραγματική πίεση του δικτύου.

 

Αγαπητέ nikmmech, λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς οι γείτονές μου (και ιδιαίτερα ο διαχειριστής) είναι ... δε ξέρω πως να το πω ευγενικά ...

Από την πρώτη στιγμή που τους το ανέφερα ήταν απόλυτοι: "αυτό είναι, έτσι είναι τα πράγματα, το μηχάνημα θα μείνει εκεί που είναι και καλά θα κάνεις να το συνηθίσεις αλλιώς αν δε σου αρέσει φύγε απ'εδώ"...  :shock: . Αυτό όπως καταλαβαίνεις δε μου δίνει πολλά περιθώρια για να εξετάσω τη χρησιμότητα ή όχι του πιεστικού... Αρνήθηκαν να κλείνει το πιεστικό έστω τις ώρες κοινής ησυχίας!

Μου είπαν πάντως ότι το μηχάνημα είναι σχετικά καινούργιο (3ετίας) και επέλεξαν αθόρυβο μηχάνημα...

Μπορεί κανείς να βάλει ατομικό πιεστικό μόνο για το δικό του διαμέρισμα? Εάν ναι που μπορεί να τοποθετηθεί? Εγώ μπορώ να απαιτήσω να βγει η παροχή μου από το πιεστικό?

 

 

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας!

Θα επανέλθω με τις φωτο...

Link to comment
Share on other sites

..

Θα δω με τι πίεση έρχεται το νερό στους υδρομετρητές και θα σου πω.

...

Το μηχάνημα είναι στριμωχτά τοποθετημένο απέναντι από τους υδρομετρητές, σε χώρο που βρίσκεται κάτω από τις σκάλες της οικοδομής (χώρος με σχετικά μικρό πλάτος και ύψος).

 

 

Το πιεστικό είναι τοποθετημένο μετά τους υδρομετρητές; Προφανώς όχι. Άρα θα πρέπει να δεις τι πίεση έχει το δίκτυο στην είσοδο του πιεστικού. 

 

Διευκρίνησέ μας όμως κάτι, γιατί απ' ότι καταλαβαίνω από την περιγραφή σου, το πιεστικό είναι εγκατεστημένο κατ' ευθείαν στην παροχή δίχως δεξαμενή. Αν ισχύει αυτό τότε η λύση στο πρόβλημά σου είναι απλή. Κάλεσε την ΕΥΑΘ για αυτοψία και θα το ξηλώσουν αυτοί, είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Σοφία , όταν βρίσκεσαι στο χώρο που μας περιγραφείς όπου βρίσκεται το πιεστικό , τι ακούς από αυτό όταν βρίσκεται σε λειτουργία ? κανονικά θα πρέπει να ακούς ένα ''όμορφο'' συνεχές  ''γλυκό'' θόρυβο , όχι σφυρίγματα , όχι  γρατζουνίσματα κ χωρίς να σου είναι ενοχλητικό στα αυτιά σου

 

Το πιεστικό είναι συνδεδεμένο απευθείας στο δίκτυο ή παρεμβάλλεται κάποια δεξαμενή ?

 

Μια λύση θα μπορούσε να είναι κ το μπάι μπας

 

 

Ερώτηση προς τους μηχανικούς:

τι θα συμβεί σε μια ηλεκτρική αντλία που δέχεται Χ πίεση στην αναρρόφηση της  ?

Link to comment
Share on other sites

Το πιεστικό είναι τοποθετημένο μετά τους υδρομετρητές; Προφανώς όχι. Άρα θα πρέπει να δεις τι πίεση έχει το δίκτυο στην είσοδο του πιεστικού. 

 

Συνάδελφε, αυτό που λες δεν ισχύει, γιατί πριν τους υδρομετρητές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιουδήποτε μηχανήματος.

 

Οι υδρομετρητές συνδέονται απ΄ευθείας με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης, μέσω παρακαμπτήριου αγωγού και βάνας.

Link to comment
Share on other sites

.......

Ερώτηση προς τους μηχανικούς:

τι θα συμβεί σε μια ηλεκτρική αντλία που δέχεται Χ πίεση στην αναρρόφηση της  ?

 

τι εννοεις Χ πιεση? 

Αν εννοεις θετικο γεωδαιτικο, η αντλια δεν θα παθει τιποτα οσο δουλευει αντος καμπυλης.

Αν φθασει στο ορια της (προφανως εδω μεγιστη παροχη) μπορει να δημιουργηθει σπηλαιωση στη φτερωτη.

 

 

Συνάδελφε, αυτό που λες δεν ισχύει, γιατί πριν τους υδρομετρητές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιουδήποτε μηχανήματος.

 

Οι υδρομετρητές συνδέονται απ΄ευθείας με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης, μέσω παρακαμπτήριου αγωγού και βάνας.

 

το πιεστικο καταθλιβει σε κοινο αγωγο (αρα πως γινεται ο επιμερισμος?) ή υπαρχουν επιπλεον μετρητες (ιδιωτικοι?)

 

Παντως για μενα χρειαζεται να αποτανθει σε αρμοδιο Μηχ. μηχανικο ο οποιος μπορει να τη συμβουλεψει και για διαφορα αλλα θεματα περαν της ηχομονωσεως.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αυτό που λες δεν ισχύει, γιατί πριν τους υδρομετρητές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιουδήποτε μηχανήματος.

 

Οι υδρομετρητές συνδέονται απ΄ευθείας με το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης, μέσω παρακαμπτήριου αγωγού και βάνας.

 

Μετά από κάθε υδρόμετρο ξεκινάει η γραμμή του διαμερίσματος. Αν το πιεστικό δεν είναι τοποθετημένο πριν τα υδρόμετρα πως εξυπηρετεί όλα τα διαμερίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το πιεστικό δεν είναι τοποθετημένο πριν τα υδρόμετρα πως εξυπηρετεί όλα τα διαμερίσματα;

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να είναι γιατί δεν μου έχει τύχει, αλλα στην Ελλάδα ζούμε και είμαστε πλήρεις απο ελληνικές πατέντες ... (υδραυλικών και μηχανικών)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εαν έχεις παρατηρήσει αυξομειώσεις στον θόρυβο? Ειδικά μεταξύ 6-11 το βράδυ. Επίσης εαν κατάλαβα καλά δεν έχετε δοχείο πίεσης είναι έτσι? και κάτι τελευταίο μήπως στην παροχή σου κατα τις παραπάνω ώρες η ροή απο την βρύση παρουσιάζει κενά ροής? Προσεξε εαν η βρύση έχει φιλτρακι μπορεί και να μην το δεις οπότε βγάλτο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω πρώτα κάποια ερωτήματα

1. Ποιός πληρώνει το πιεστικό (χρήση) - μάλλον κι εσύ μέσα από τα κοινόχρηστα...

2. Ποιούς εξυπηρετεί;

 

Πάντως, από ότι βλέπω άλλη λύση από την νομική οδό δεν βλέπω.

Στη θέση σου πάντως μάλλον θα απαιτούσα να μπει πρόστιμο από την περιφέρεια (και από την ΕΥΑΘ), δεν θα πλήρωνα κοινόχρηστα μέχρι να λυθεί το θέμα (ως μέσω πίεσης), θα έψαχνα να βρω ότι παρανομία υπάρχει στα υπόλοιπα διαμερίσματα και θα έκαναν μια επίσκεψη στην πολεοδομία και γενικά θα απαιτούσα να γίνουν όλα νόμιμα και τυπικά.

 

Επειδή κι εγώ όταν ήρθα στην οικοδομή που μένω είδα κάποια πράγματα περίεργα, τους έκοψα τον βήχα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.