Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί με γονείς Μηχανικούς


giannist

Γονείς μηχανικοί  

516 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Γονείς μηχανικοί

    • Με γονείς μηχανικούς
    • Χωρίς γονείς μηχανικούς


Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα βοηθάει το να έχεις γονείς μηχανικούς η γενικά στον χώρο (εγώ δεν είχα μηχανικούς , αλλά κάποιους συγγενείς στον ευρύτερο χώρο της κατασκευής ) γιατί μπαίνεις στο κλίμα χωρίς να το καταλάβεις , επίσης νομίζω ότι βοηθάει σαν εφόδιο η σωστή ομιλία κλπ σε συσκέψεις και σε επαφές με υψηλόβαθμα στελέχη.

Θέλω να πω ότι δεν ανακαλύπτεις μόνος σου τον τροχό , αλλά έχεις τα εφόδια και από παιδί αλλά και στην πορεία με το να συζητάς την καθημερινότητα της δουλειάς με τους δικούς σου .

Πίστεψε με ότι τα σταυροδρόμια που θες μια καλή γνώμη από δικό σου άνθρωπο με εμπειρία είναι αρκετά !!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη υπόθεση να έχεις στρωμένη δουλειά και αρκετή βοήθεια στην αρχή. Σίγουρα παίζει ρόλο και η ατομική σφραγίδα, αλλά κακά τα ψέματα για αρχή ότι καλύτερο..

Τι να πω και γω με πατέρα γιατρό να καταλήξω μηχανικός.....καλά να πάθω

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε οικογενειακή παράδοση να μην ακολουθούμε τα πατρικά επαγγέλματα , έτσι είχα παππούδες δικηγόρους , πατέρα γιατρό , εγώ μηχανικός και ο γιός σπουδάζει γεωπόνος - γεωργικός μηχανικός . Καμμία σχέση που λέμε .

Link to comment
Share on other sites

η μητερα μου ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος αλλα μεχρι στιγμης στην σχολη δεν με εχει βοηθησει καθολου !!! οντως στην σχολη υπηρχαν αρκετα παιδια που ηδη μολις ειχαμε μπει γνωριζαν καποια βασικα πραγματα αλλα και παλι νομιζω οτι στην μετεπειτα ζωη η προσωπικη προσπαθεια μετραει !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγω παιδια ανηκω στην παρεα αυτων που δεν ειχαν καποιο μηχανικο στην οικογενεια , παρολα αυτα τωρα που περασαν λιγο τα χρονια και εχει μπει λιγο σε μια ρεγουλα η δουλεια (κλεινω 6 χρονια που ξεκινησα να εργαζομαι) νομιζω οτι αν καταφερω κατι στον επαγγελματικο τομεα τωρα θα ειμαι περισσοτερο περηφανος για τον εαυτο μου απο τα αν ειχα γονεις μηχανικους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν πηρα το πτυχιο μου..

 

Ελπιζω φετος το Γεναρη..

 

Ο πατερας μου ειναι Μηχανικος Αυτοκινητων ..Αν πιανεται εχω γονεα που ηταν μηχανικος πριν απο εμενα..(ακομα δεν εγινα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι παιδί μηχανολόγου μηχανικού σε ΔΕΚΟ. Ίδιας ειδικότητας.

Βέβαια εργάζομαι στην Αθήνα μακριά από το πατρικό μου και πέρα από κάποιες απορίες τεχνικής άποψης που μου λύνει κάποιες φορές η βοήθεια είναι ελάχιστη.

Πάντα στηρίζομαι σε συναδέλφους που ευτυχώς δεν έχουν ξεχάσει πως κανείς δεν έμαθε τα πάντα στο πολυτεχνείο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.