Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο vs δισωλήνιο


gapidianak

Recommended Posts

Τα φυλλάδια των κατασκευαστών τα συμβουλεύομαι πάντα ως προς την επιλογή των σωμάτων. Το ζήτημα είναι όταν καλείσαι σαν μηχανικός σε μια οικοδομή για να δώσεις κατασκευαστικές άμεσες λύσεις, να έχεις κάποιον "μπούσουλα" για άμεσες απαντήσεις. Κρατάω το 3500kcal. Με κάλυψες. Ευχαριστώ.

 

Και κάτι ακόμα. Έχω μια θετική άποψη στην τοποθέτηση θερμοστατικών βανών τόσο στα νέα κτίρια (ποια νέα κτίρια???) όσο και σε προτάσεις ενεργειακής αναβάθμισης υφισταμένων. Πιστεύω ότι γίνεται φτηνή και σημαντική ενεργειακή αναβάθμιση. Τι λες?

 

Υ.Γ. Μήπως ξεφεύγω από το αντικείμενο του εδώ θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι στην ίδια περίπτωση που έδωσες την "άμεση απάντηση" σε ρωτήσουν για διατομές στηλών και επιλογή κυκλοφορητή. Πως θα απαντούσες?

Link to comment
Share on other sites

Για τα σώματα θα μπορούσα να απαντήσω αμέσως ανάλογα με το ύψος του χωρου, της ποιότητας δομικών υλικών κουφωμάτων κλπ κλπ από 60 έως 70 θερμίδες/m3. Για τον κυκλοφορητη αναλόγως την κατακόρυφη στήλη, τα σώματα κλπ. Για μια μικρή εγκατάσταση γίνεται. Για περισσότερα κατόπιν υπολογισμών. Οι άμεσες και ακίνδυνες απαντήσεις φέρνουν και την εμπιστοσύνη. Αρκεί να είναι λειτουργικές οι απαντησεις.Για αυτό λέω για έναν "μπούσουλα"

Επειδή έχω βρεθεί σε αυτή την θέση άπειρες φορές, για αυτό και επιμένω.

Edited by timpap
Link to comment
Share on other sites

 Οι άμεσες και ακίνδυνες απαντήσεις φέρνουν και την εμπιστοσύνη.

 

Άποψή μου είναι ότι κάποιος πελάτης που δείχνει εμπιστοσύνη σε άμεσες απαντήσεις, δεν αναγνωρίζει την αξία της μελέτης.

Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθώ να "παραχωρήσω" τη θέση μου στους δίνοντες τις άμεσες απαντήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν ο πελάτης σου, σου δείξει ένα δωμάτιο και σε ρωτήσει τι σώμα να βάλει, τι θα του πεις? Περίμενε με παω να κάνω μελέτη?

Άσε τότε να πάω εγώ.

Φιλικά πάντα...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα σώματα θα μπορούσα να απαντήσω αμέσως ανάλογα με το ύψος του χωρου, της ποιότητας δομικών υλικών κουφωμάτων κλπ κλπ από 60 έως 70 θερμίδες/m3. ....

 

Συνάδελφε δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις στη πιάτσα σαν μηχανικός, αλλα έχω την εντύπωση (αν και είμαι σίγουρος), οτι στη σχολή δεν νομίζω οι καθηγητές σου να σου έδωσαν σαν δεδομένα .... το ύψος του χώρου, τα δομικά υλικά κατασκευής του και των κουφωμάτων... και να σου ζήτησαν να τους απαντήσεις αμέσως π.χ. τι σώματα θα βάλεις στο χώρο...

 

Υποθέτω οτι μετά την άμμεση απάντηση που θα τους έδινες, θα ήταν να σου πουν πέρνα στην επόμενη εξεταστική....

 

Εν ολίγοις, μην είσαι για τίποτα σίγουρος αν δεν πιάσεις στο χέρι μολύβι + χαρτί

 

Φιλικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε κάποιους δεν γίνονται κατανοητα μερικα από τα συμφραζόμενα ενδεχομένως λόγω ελλειψης πείρας. Κατανοητό.

Απλά να ξεχωρίσουμε τον πελάτη και την σωστη εκτέλεση εργασίας, από τον καθηγητή και την γραπτή εξέταση που θα ανεβάσει τον βαθμό αποφοίτησης.

Από το 2000 συνάδελφε.

Edited by timpap
Link to comment
Share on other sites

Για τα σώματα θα μπορούσα να απαντήσω αμέσως ανάλογα με το ύψος του χωρου, της ποιότητας δομικών υλικών κουφωμάτων κλπ κλπ από 60 έως 70 θερμίδες/m3. Για τον κυκλοφορητη αναλόγως την κατακόρυφη στήλη, τα σώματα κλπ. Για μια μικρή εγκατάσταση γίνεται. Για περισσότερα κατόπιν υπολογισμών. Οι άμεσες και ακίνδυνες απαντήσεις φέρνουν και την εμπιστοσύνη. Αρκεί να είναι λειτουργικές οι απαντησεις.Για αυτό λέω για έναν "μπούσουλα"

Επειδή έχω βρεθεί σε αυτή την θέση άπειρες φορές, για αυτό και επιμένω.

Δεν υπάρχει τυφλοσούρτης με το m³. Τώρα που έχει ξυπνήσει ο κόσμος αν κάνεις εμπειρικούς υπολογισμούς το πιο πιθανό είναι να χάσεις τον πελάτη.

 

Παλιότερα όντως οι πελάτες σκεφτόντουσαν έτσι όπως αναφέρεις. Επειδή όμως οι πρόχειροι υπολογισμοί ήταν πάντα "φουσκωμένοι" για να μην κρυώνει ο κόσμος, φτάσαμε στο σημείο να πληρώνει ο καθένας τον κούκο αηδόνι για το πετρέλαιο. Αρκετοί ιδιοκτήτες έχουν συνειδητοποιήσει πως μια σωστή μελέτη είναι συνολικά πιο οικονομικά απ'ότι μια πρόχειρη. Την πρόχειρη την πληρώνει παραπάνω στο πετρέλαιο.

 

Επιπλέον με τους πρόχειρους υπολογισμούς ρίχνεις κατακόρυφα την αμοιβή σου. Άλλη αμοιβή θα μπορείς να ζητήσεις για κάποιες ώρες σοβαρή δουλειά στο γραφείο προκειμένου να κάνεις την μελέτη και άλλη αμοιβή για τα 10 δευτερόλεπτα υπολογισμών στον αέρα. Στην δεύτερη περίπτωση το πιθανότερο είναι να μην πληρωθείς καν, άντε να πάρεις ένα χαρτζιλίκι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την γνώμη μου μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας.

Ο μηχανικός όπως και ο τεχνικός στην επαφή με τον πελάτη θα πρέπει να δείξει ότι το κατέχει πολύ καλά το αντικείμενο...

Αν πράγματι το κατέχει δεν έχει να φοβηθεί τίποτα...αν δεν τον κατέχει θα πρέπει να έχει υποκριτικές ικανότητες και μαρκετινίστικο πνεύμα και εκεί αρχίζει η παραμύθα.........

 

Εγω νομίζω ότι ένας πολύ πολύ  έμπειρος μηχανικός που κουβαλάει αρκετές μελέτες στην πλάτη του και με καλή θεωρητική κατάρτιση πράγματι μπορεί να εκτιμήσει τις απώλειες αλλά φυσικά όχι με το κυβικό....

Η τακτική με το κυβικό φίλε timpap είναι μια τακτική που ακολουθούσαμε εμεις οι υδραυλικοί, οι έμποροι καθώς και πολλοί μηχανολόγοι τις προηγούμενες δεκαετίες και μην αφήνεις τους πελάτες να σε παρασύρουν σε μονοπάτια που είτε τους βολεύουν είτε έχουν μάθει στραβά......

Link to comment
Share on other sites

sdim και aithilenio συμφωνώ και με τους δυο σας απόλυτα. Αλίμονο να έβαζα σε προτεραιότητα τον τυφλοσούρτη από την μελέτη. Απλά να μην φοβόμαστε και τον ίσκιο μας για απλά πράγματα.

Καλημέρα σε όλους και καλή δουλειά ή καλές διακοπές σε όποιους κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.