Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός ή Εντός Οικισμού??


Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι,

 

υπάρχει η εξής περίπτωση...

Αγροτεμάχιο βρίσκεται στα όρια του συνοικισμού σύμφωνα με χάρτη αναδασμού του 1974

Από το συγκεκριμένο έκτασης 12 στρεμμάτων έχουν πωληθεί 2 στρέμματα περίπου, στις 8/3/1985 (έχουν σημασία οι ημερομηνίες).

Δέκα μέρες μετά συντάσσεται κάθετη ιδιοκτησία μεταξύ των δυο μερών (??????).

 Στις 12/12/1985 οριοθετείται ο οικισμός( κάτω των 2000 κατοίκων) και το κομμάτι που έχει πουληθεί ( 2 στρέμματα) είναι εντός οικισμού ενώ το υπόλοιπο όχι.

Ο αρχικός ιδιοκτήτης με ρωτάει το δικό του είναι οικόπεδο ή χωράφι?? 

Πως θα βρω όρους δόμησης???

προφανώς είναι εντός απόστασης  500m

 

 

Επισυνάπτω Απόσπασμα Ορθοφωτοχάρτη για διακρίβωση κατάστασης

 

 

Είναι η πρώτη ανάρτηση οπότε δείξτε κατανόηση σε τυχόν σφάλματα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι στο μικρό κομμάτι χτίστηκε οικοδομή κανονικά με άδεια (24/4/85)

Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες μετά συντάσσεται κάθετη ιδιοκτησία μεταξύ των δυο μερών (??????).

Τι εννοείς με αυτό; (των δύο μερών)

κάθετη τα 10 με τα 2 που πουλήθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν ειναι ακριβες απο οσα λες

 

Κατατμηση δεν μπορει να εγινε, λογω αναδασμού

Επισης καθετη συστηνεται στο ιδο γηπεδο, οχι μεταξυ ανεξαρτητων γηπεδων...

Αρα κατι αλλο εγινε.

Δες την ΟΑ που εβγαλε το "μικρο"

και τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Κάπως μπερδεμένα τα λες. Όπως και να 'χει όμως, θέτεις θέμα ορίου οικισμού και όρων δόμησης. Άρα, οφείλεις μια επίσκεψη στο τοπογραφικό τμήμα της αρμόδιας πολεοδομίας (ΥΔΟΜ).

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της πολεοδομιας που απευθυνθηκα μου ειπε οτι η περιπτωση ειναι σπανια και να δω για εκτος σχεδιου δομηση .

Το συμβόλαιο αναγράφει ότι ο Α έχει αγρο ο οποίος περιήλθε σ αυτον εξ αναδασμού. Κατόπιν μεταβιβάζει στον Β ποσοστό 18/100 από το αρχικό αγρό

και απο τη συμβολαιογραφο μαθαινω οτι εγινε και συσταση ιδιοκτησιας μια βδομαδα μετα μεταξυ του Α και του Β για τα ανωτερω ποσοστα των ιδιοκτητων του αγρού.

Ελπίζω να αποσαφηνισα καποια θέματα.....

Δεν μπορω να επισυνάψω την εικόνα να δειτε ιδιοις ομμασι....

αν μπορειτε να μου πειτε πως....

 

ευχαριστω παλι

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει γίνει κατάτμηση, αλλά μεταβίβαση ποσοστών εξ αδιαιρέτου κατ' αρχήν, και στη συνέχεια σύσταση καθέτων προκειμένου να τακτοποιηθεί η εκκρεμότητα.

Συνεπώς μιλάμε για ενιαίο (πολεοδομικά) ακίνητο τμήμα του οποίου είναι εντός οικισμού.

΄Εχεις λοιπόν δύο λύσεις:

1. Αν το εκτός οικισμού τμήμα μετά από κατάτμηση παραμένει οικοδομήσιμο και ο δικός σου επιβαρυνθεί τον αναλογούντα φόρο, μπορείς να κάνεις κατάργηση των καθέτων και κατάτμηση σε δύο τμήματα (εφ΄όσον βέβαια το εντός οικισμού είναι άρτιο)

2. Παραμένουν οι κάθετες, με συνολική δόμηση του ακινήτου ίση με την επιτρεπόμενη για το εντός οικισμού τμήμα, και ο δικός σου μπορεί να οικοδομήσει την αναλογούσα σε αυτόν επιφάνεια, τηρώντας όμως τους όρους δόμησης για εκτός σχεδίου (πλ. αποστάσεις, ύψη κλπ)   

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομενως,

δεν εγινε καμμια κατατμηση

εγινε μεταβιβαση ποσοστου 18/100 εξ αδιαιρετου

και μετα εγινε συσταση καθετης, νομιμα πριν το 1992

 

Το ερωτημα που θετεις ειναι το εξης

Μετα την συσταση της καθετης ενα τμημα μπηκε στον οικισμό και εχτισε  με ΟΑ

 

Ποια ειναι τα δικαιωματα της αλλης καθετης που ειναι στην ζωνη [????]

 

σημ.

αυτο που λεμε ειναι οτι η οριοθετηση του οικισμου δεν δημιουργει κατατμηση, αλλα οριζει δυο ζωνες στο αυτο γηπεδο.

 

Το καινουργιο ειναι οτι εχει ηδη συσταθει καθετη για το "εκτος" και ανηκει σε άλλον...

 

Ειναι ...θεμα...προς συζητηση...

 

Και,  σαν αρχη,  δες την ΟΑ και

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της πολεοδομιας που απευθυνθηκα μου ειπε οτι η περιπτωση ειναι σπανια και να δω για εκτος σχεδιου δομηση .

 

Περιγράφεις δύο προβλήματα. Ένα ιδιοκτησιακό, και ένα πολεοδομικό (όριο οικισμού, όροι δόμησης). Το ιδιοκτησιακό ας το λύσει ο συμβολαιογράφος μαζί με τον πελάτη σου. Εκτός και αν σε πληρώνουν να κάνεις έρευνα σε υποθηκοφυλακεία κλπ (δεν νομίζω!). Το όριο του οικισμού και τους όρους δόμησης θα στους πει ο υπάλληλος του τοπογραφικού τμήματος της πολεοδομίας. Δεν γίνεται να μην σου πει, αν δεν ξέρει αυτός που είναι το θεσμοθετημένο όριο οικισμού (μιλάμε για ΦΕΚ) και ποιοί όροι δόμησης ισχύουν, ποιός θα τα ξέρει;

 

Εγώ στη θέση σου θα ΄λεγα στον πελάτη μου: «δείξε μου εσύ πάνω στο τοπογραφικό τα όρια της ιδιοκτησίας σου», και με αυτό το σχέδιο θα πήγαινα στην πολεοδομία για τα πολεοδομικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.