Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις Στάθμευσης - πως επηρεάζουν την αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

ευχαριστώ για την απάντηση. Τα νούμερα που αναφέρονταν παραπάνω ήταν θεωρητικά για να δω πώς γίνεται ο υπολογισμός στην περίπτωση των κατοικιών. Για να είμαστε πιο κοντά στην πραγματικότητα: θέλουμε να διαμορφώσουμε 10 κατοικίες των 40τμ η κάθε μία (400τμ σύνολο) και ο θεωρητικά εξασφαλισμένος αριθμός θέσεων στάθμευσης του ειδικού κτιρίου (αρχική χρηση) είναι 6.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/4/2020 at 2:05 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

...θέλουμε να διαμορφώσουμε 10 κατοικίες των 40τμ η κάθε μία ...

 

On 27/4/2020 at 1:12 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

...

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 100 τμ επιφανείας κτιρίου. Πάντως ο αριθμός θέσεων που προκύπτει δεν μπορεί να είναι μικρότερος της μιας θέσης ανά διαμέρισμα ή ανά κατοικία...

 

Άρα θα χρειαστείς 10 θέσεις στάθμευσης. Μία για κάθε ξεχωριστή λειτουργικά κατοικία - διαμέρισμα.

Εάν είχαν δεσμευτεί 6 έως τώρα θα χρειαστείς κι άλλες 4 ακόμα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση. 

Άρθρο 4 Παρ.3 ΠΔ111/04

3. Σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσεως κτιρίων, που υφίστανται νόμιμα κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση, ο οποίος και αφαιρείται από αυτόν που προκύπτει για τη νέα χρήση βάσει του άρθρου 3.

Το ζήτημα είναι ότι βάσει του Άρθρου 2:

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 100 τμ επιφανείας κτιρίου. Πάντως ο αριθμός θέσεων που προκύπτει δεν μπορεί να είναι μικρότερος της μιας θέσης ανά διαμέρισμα ή ανά κατοικία.

ενώ βάσει του Άρθρου 3:

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 150 τ.μ. επιφανείας κτιρίου.

Βάσει του Άρθρου 3 (σύμφωνα με το οποίο υπολογίζεται η απαίτηση θέσεων στάθμευσης της νέας χρήσης) υπάρχουν δύο διαφορές σε σύγκριση με το Άρθρο 2:

- η απαίτηση είναι μία θέση ανά 150τμ (αντί των 100τμ του Άρθρου 2)

- δεν υπάρχει η ελάχιστη απαίτηση της μίας θέσης ανά διαμέρισμα ή ανά κατοικία

Προσωπικά καταλαβαίνω ότι (στην περίπτωση αλλαγής χρήσης), υπολογίζουμε το άθροισμα των επιφανειών των κατοικιών της νέας χρήσης, διαιρούμε με το 150 και με τρόπο αυτό προκύπτει η απαίτηση της νέας χρήσης, αδιαφορώντας για τον αριθμό των κατοικιών. Στη συνέχεια από αυτή αφαιρούμε τον θεωρητικά εξασφαλισμένο αριθμό θέσεων στάθμευσης της παλαιάς χρήσης βάσει του Άρθρου 2.

Κάνω κάπου λάθος?

 

 

 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

...

Κάνω κάπου λάθος?

...

Ναι

με βαση ΓΟΚ που το έχω αντιμετωπίσει συχνά ισχύει η απάντηση μου

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

...δε μου έχει τύχει μέχρι στιγμής αλλαγή χρήσης ....

αν πρόσεξες κι εγω με ΝΟΚ δεν το έχω "παλέψει" ακόμα για αυτό σου γράφω με ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

από πλευράς μου, μου έχουν τύχει κάποιες αλλαγές χρήσεις με ΝΟΚ αλλά όχι σε κατοικία (συνήθως είναι από κατοικία). Η απαίτηση για τη νέα χρήση καθοριζόταν πάντα από το Άρθρο 3 και ο θεωρητικά εξασφαλισμένος αριθμός θέσεων στάθμευσης της παλαιάς χρήσης από το Άρθρο 2.

δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει, αλλά από αυτά που διαβάζω στο ΠΔ111/04, για την απαίτηση της νέας χρήσης (κατοικίες) διαιρούμε με το 150τμ αδιαφορώντας για τον αριθμό των κατοικιών. Είναι λίγο extreme, αλλά αυτό γράφει!

πολύ φιλικά όπως πάντα και σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

έκανα μια επικοινωνία με την αρμοδια ΥΔΟΜ. Η λύση στο μυστήριο (και στη διαφωνία με το φίλο Didonis) μάλλον κρύβεται στις λεπτομέρειες του Άρθρου 3 του ΠΔ111/04. Πιο συγκεκριμένα το Άρθρο 3 λέει:

Άρθρο 3
Αριθμός θέσεων στάθμευσης για προσθήκες σε ύψος
ή μεταβολές της χρήσης υφισταμένων κτιρίων.
Ο απαιτούμενος αριθμός θέσεων στάθμευσης για προσθήκες σε ύψος ή για μεταβολές της χρήσης κτιρίων υφισταμένων κατά τη δημοσίευση του παρόντος υπολογίζεται ανάλογα με τη χρήση και τη συνολική επιφάνεια της προσθήκης ή του υφισταμένου κτιρίου που αλλάζει χρήση, η η οποία προσμετράται στο συντελεστή δόμησης ή ανάλογα με τα επί μέρους στοιχεία της χρήσης (συνολικό αριθμό αιθουσών, κλινών ή θέσεων θεατών), ως εξής:
 

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 150 τ.μ. επιφανείας κτιρίου.

Αυτό το 'υφισταμένων κατά τη δημοσίευση του παρόντος' είναι η φράση κλειδί. Απ'ότι μου είπαν, και ξαναδιαβάζοντας το έχει κάποια βάση, είναι ότι αν το κτίριο υφίσταται προ 2004 τότε η απαίτηση της νέας χρήσης καθορίζεται από το Άρθρο 3 και άρα δεν υπάρχει η ελάχιστη απαίτηση της μια θέσης στάθμευσης ανά κατοικία. Από την άλλη αν το κτίριο έχει ανεγερθεί μετά το 2004, τότε η απαίτηση της νέας χρήσης καθορίζεται από το Άρθρο 2 και άρα υπάρχει η ελάχιστη απαίτηση της μια θέσης στάθμευσης ανά κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

. ή για μεταβολές της χρήσης κτιρίων υφισταμένων κατά τη δημοσίευση του παρόντος υπολογίζεται α.... 

......είναι ότι αν το κτίριο υφίσταται προ 2004 ...

δεν υπάρχουν διαφωνίες μαν στις ερμηνείες νόμων και διατάξεων που έχουν ερμηνευτεί με άλλες χίλιες και σελίδες απο τις ίδιες τις αρχές που τους έβγαλα,

 

Στο δια ταύτα λοιπόν με το δικό σου τι θα ισχύσει??

  1. πας με μία θέση ανα διαμέρισμα  ? (επειδή το υφιστάμενο κτίσμα που αλλάζεις τώρα την χρήση είναι προυφιστάμενο του νόμου?)
  2. ή επειδή αλλάζεις χρήση μετα τον νόμο θα απαιτηθεί μία θέση ανά διαμέρισμα? (επειδή η νέα χρήση δεν ήταν προυφιστάμενη και θα γίνει μετά τον νόμο)

Σ αυτό είχες κάποια γραπτή σαφέστατη απάντηση?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ένα παράδειγμα βάσει αυτών που μου είπαν στην ΥΔΟΜ, σύμφωνα με την οποία το κρίσιμο είναι η ημερομηνία της αρχικής άδειας ανέγερσης του κτιρίου (πριν ή μετα την ισχύ του ΠΔ111/04). Έστω ότι η νέα χρήση είναι 6 κατοικίες των 50τμ:

Περίπτωση 1. Κτίριο του 1972: η απαίτηση για τη νέα χρήση είναι 2 θέσεις στάθμευσης (300τμ/150τμ = 2 βάσει του Άρθρου 3)

Περίπτωση 2. Κτίριο του 2007: η απαίτηση για τη νέα χρήση είναι 6 θέσεις στάθμευσης (300τμ/100τμ = 3 αλλά εδώ υπάρχει η ελάχιστη απαίτηση της μίας θέσης ανά κατοικία, άρα 6 θέσεις στάθμευσης βάσει του Άρθρου 2)

Στη δική μου περίπτωση το κτίριο είναι μετά το 2004 και ισχύει το μία θέση ανά κατοικία. Γραπτώς δεν έχω κάτι, τηλεφωνικα έγινε η επικοινωνία.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.