Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Τα νούμερα αυτά αφορούν παλαιότερα έτη.

 

Έχει κυκλοφορήσει και αναλυτική η κατάσταση που λέει στα "ψιλά γράμματα" πως δεν περιλαμβάνονται στα στατιστικά όσοι δεν οφείλουν έως και το Α' 2013 ή το Β' 2012 αν θυμάμαι καλά.

Το Β' 2013 τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

Ενδεικτικά κοίτα αυτή την δημοσκόπηση:

http://www.michanikos.gr/topic/36736-%CE%88%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/

 

Έχουν ψηφίσει 398 άτομα. Από αυτά , μόλις το 22.82% έχει εξοφλήσει το Β' 2013 , 4.03% έχει κάνει διακανονισμό και δεν χρωστάει δόσεις ενώ οι υπόλοιποι χρωστάνε.

 

Το Α' 2014 θα είναι δύσκολο...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει διακανονισμό με την ρύθμιση νεα αρχή , όπου έχω δώσει ένα λογαριασμό μου στην εθνική τράπεζα να πιστώνεται με πάγια εντολή χρέωσης όπως γράφει και το έγγραφο της ρύθμισης και από ότι βλέπω δεν έχει κατατεθεί ο μήνας Ιανουάριος και φεβρουάριος Ούτε στην τράπεζα ξέρουν , ούτε στο ΤΣΜΕΔΕ Χαλκίδας όπου ρώτησα (Θα μου πουν αύριο από τσμεδε)

 

εχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε άλλον συνάδελφο γιατί δεν είναι εποχή να πληρώνουμε και κερατιάτικα με προσαυξήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

τελικά το λάθος ήταν από την τράπεζα (ίσως και σε συνδυασμό και εμένα ) που δεν ενημέρωσε για την πάγια εντολή όταν πλήρωσα την α δόση Εγώ νόμιζα (και εκεί το δικό μου λάθος ίσως) ότι έγινε τότε αυτόματα Αποτέλεσμα ενώ σε ένα τρίμηνο κατάφερα να πληρώσω τα δυο από τα τρία εξάμηνα που χρωστούσα , εξακολουθώ να χρωστώ ένα παλαιό δηλαδή είμαι και πάλι ανασφάλιστος , γαμώ την γραφειοκρατία μου Μου είπαν ότι δεν μπορώ πλέον να κάνω εκ νέου διακανονισμό Ελπίζω να είναι έτσι γιατί τώρα αμφιβάλλω για όλα Και δεν ξέρω αν η πρώτη δόση πήγε υπερ πατρίδας και πίστης , μου είπαν όχι

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό εξάμηνο το είχες βάλει σε διακανονισμό? 

Αν το είχες βάλει και με όποιον τρόπο χάλασες τον διακανονισμό...δεν μπορείς να ξανακάνεις εκτός αν αλλάξει ο νόμος περί διακανονισμών. Μόνο εφάπαξ καταβολή τα χρωστούμενα. 

Αν δεν το είχες βάλει, γιατί να μην μπορείς τώρα?

Link to comment
Share on other sites

ικαρε ήταν εξάμηνο του 2012 νομίζω το Β τα μετά τα πλήρωσα όλα Το θέμα είναι ότι διαπίστωσα ότι δεν τράβαγαν από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα γιατί από λαθος μου ή της τράπεζας δεν είχε δηλωθεί η πάγια εντολή 9αυτό να πω την αλήθεια πως έγινε δεν το κατάλαβα) και δεν προλαβαίνω αν το κάνω μέχρι αύριο που λήγουν οι δυο μήνες που ουσιαστικά δεν έχω πληρώσει Μου είπαν ότι χάνω τον διακανονισμό και δεν μπορώ να κάνω άλλο πλεον

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και γω διακανονισμο, το 12 με 30-40 δοσεις και το α 13 σε 12, πληρωσα την πρωτη δοση αρχες φλεβαρη και τελος μαρτη ειναι να παρουν αυτοματα την επομενη δοση... μεγιστη μ@λ@κι@ απο λαθος της τραπεζας να παει στραβα κατι και να με πεταξουν μετα εκτος διακανονισμου... αν γινει τιποτα τετοιο ειλικρινα φοβαμαι οτι θα βγω εκτος εαυτου θα παω στο τοπικο τσμεδε και θα κανω πραγματα που κανεις λογικος δεν κανει :???:

Για να δουμε, τελος του μηνα θα δειξει αν ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση ηθελα να κανω, γιατι εχω αγχωθει λιγο... Πληρωσα την 1η δοση του διακανονισμου, και μεχρι 31 μαρτιου πρεπει να πληρωθει η 2η δοση αυτοματα μεσω παγιας εντολης. Τα εχω κανει ολα αυτα στην τραπεζα, αυριο ειναι η τελευταια μερα πληρωμης της 2ης δοσης και τσεκαρα το υπολοιπο μου στην τραπεζα και δεν εχουν αφαιρεθει χρηματα...

Καποιος αλλος που εκανε πριν απο μενα ρυθμιση εχει μηπως παρατηρησει ποια μερα αφαιρουν απο τον λογαριασμο τα χρηματα? Τελευταια μερα γινεται οτι ειναι να γινει? Το γεγονος οτι δεν μπορεις να υπαχθεια ξανα σε διακανονισμο αν χασεις καποια δοση ειναι αρκετα τρομακτικο...

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι τραβαει τελευταια μερα,δεν ξερω αν φαινεται την ιδια μερα ή την επομενη ομως

αρα πολυ πιθανο να μη μπορεις να το τσεκαρεις αυριο

παντως ειναι σιγουρο οτι τραβανε τελευταια μερα του μηνα ανεξαρτητως του ποτε εσυ εβαλες τα χρηματα στο λογαριασμο

οταν εχεις νεα,ειδοποιησε και εδω :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.