Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφείο


anka

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ που έχω παρόμοια περίπτωση συγγενικού μου προσώπου.

Διαμέρισμα (κατοικία) σε πολυκατοικία με σφηνοειδή σκαλοπάτια χρησιμοποιείται ως ιατρείο.

 

Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε γραφείο μέσω του Ν.4178, καθώς λόγω του θέματος με τα σκαλοπάτια δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσεως;

Γιατί να μην μπορει να γίνει? Το θεωρώ και πιο γρήγορο και ποιο οικονομικό, λογικα εντος νόμιμου περιγράμματος θα είσαι (το διαμέρισμα σου αν είναι ίδιο με της αδείας-ορίζοντιας δεν μπορω να ξέρω) ένα 500αρικο πρόστιμο αν δεν έχεις άλλες παραβάσεις

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εντός νομίμου είμαι, απλώς έχει και κάποια τμ που είχε τακτοποιήσει με τον ν.3843, οπότε θα μπουν κι αυτά μαζί με τα υπόλοιπα!

Μόνο 500άρικο η αλλαγή χρήσης; Δεν το έχω υπολογίσει ακόμα (δεν μου έχει τύχει άλλη τέτοια περίπτωση), αλλά όσο πιο φθηνά, τόσο το καλύτερο! :P

Link to comment
Share on other sites

... χρησιμοποιείται ως ιατρείο.

 

Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης ...

Απαιτεί ο ιατρικός σύλλογος χρήση γραφείου του χώρου για να μπορεί να λειτουργεί ως απλό ιατρείο και θέλεις να κάνεις αλλαγή χρήσης?

Όταν φύγει ο γιατρός και γίνει πάλι σπίτι θα κάνεις πάλι αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός δεν θα φύγει άμεσα, καθώς είναι ιδιόκτητο το ιατρείο. Δεν απαιτεί ο ιατρικός σύλλογος να είναι χώρος γραφείου, στην ατομική επιχείρηση μπορεί να είναι και σε διαμέρισμα κατοικίας όπως ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Από όσο μου εξήγησε, αν θελήσει να το χρησιμοποιήσει σαν έδρα νομικού προσώπου ή να εγκαταστήσει μέσα κάποια εξειδικευμένα μηχανήματα, θα πρέπει να είναι χώρος γραφείου. Οπότε ψάχναμε τρόπο να γίνει η αλλαγή χρήσης, αλλά κολούσε η διαδικασία στα σφηνοειδή σκαλοπάτια της σκάλας...

Link to comment
Share on other sites

Εντός νομίμου είμαι, απλώς έχει και κάποια τμ που είχε τακτοποιήσει με τον ν.3843, οπότε θα μπουν κι αυτά μαζί με τα υπόλοιπα!

Μόνο 500άρικο η αλλαγή χρήσης; Δεν το έχω υπολογίσει ακόμα (δεν μου έχει τύχει άλλη τέτοια περίπτωση), αλλά όσο πιο φθηνά, τόσο το καλύτερο! :P

αν εισαι εντος νομιμου η αλλαγη χρησης παει με αναλυτικο εξου και το 500 αρικο(Ε μην εχει βάλει και μπάνια πο χρυσάφι)

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσει αυτά που λες πράγματι θα είναι απαιτητή η αλλαγή χρήσης.

Ατύχησε όμως διότι με άδεια αλλαγής χρήσης θα έχεις πρόβλημα με το κλιμακοστάσιο, αλλά και με την διαδικασία ένταξης στον 4178 που προτείνει ο Elounda θα πρέπει να είχε συντελεστεί αυτή η αναγκαιότητα προ του Ιούλη του 2011 για να έχει δικαίωμα.

Εκτός αν θες εσύ να ρισκάρεις την υπογραφή σου για παιχνίδια ερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσει αυτά που λες πράγματι θα είναι απαιτητή η αλλαγή χρήσης.

Ατύχησε όμως διότι με άδεια αλλαγής χρήσης θα έχεις πρόβλημα με το κλιμακοστάσιο, αλλά και με την διαδικασία ένταξης στον 4178 που προτείνει ο Elounda θα πρέπει να είχε συντελεστεί αυτή η αναγκαιότητα προ του Ιούλη του 2011 για να έχει δικαίωμα.

Εκτός αν θες εσύ να ρισκάρεις την υπογραφή σου για παιχνίδια ερμηνείας

Οντως προ ιουλη 2011 πρεπει να έχει συντελεστει ξέχασα να το αναφέρω(τα αυτονοητα δεν τα άναφερω :grin: ).Επίσης δεν προτεινα εγω να το παει βάση 4178 άπλα ο συνάδελφος ρώτησε αν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης μέσω 4178 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, άρα σύμφωνα με την παρ. 12, ΔΕΝ μπορεί να γίνει υπαγωγή λόγω της "ειδικότερης διάταξης" της σκάλας, απ' όσο κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.