Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφείο


anka

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

Διαμέρισμα με άδεια του 1997 (χρήση κατοικία) σε εμπορικό δρόμο όπου επιτρέπεται η χρήση καταστήματα-γραφεία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει αλλαγή χρήσης σε γραφείο.

 

1) Το κλιμακοστάσιο ήταν σχεδιασμένο για κατοικίες και έχει σφηνοειδή σκαλοπάτια. Υπάρχει περίπτωση να μη μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης εξ΄αιτίας αυτού;

 

2) Ποιά είναι η διαδικασία; Γίνεται και αυτοψία; Υπάρχει βλέπετε κι ένας κλειστός Η/Υ... (τα γνωστά...)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να σου ζητήσουν να αλλάξεις το κλιμακοστάσιο μέχρι τον όροφο που υπάρχει το γραφείο.

Το ζήτησαν σε ανάλογη περίπτωση όπου υπήρχε αλλαγή χρήσης από κατοικία σε φροντιστήριο.

Αυτοψία δε νομίζω να γίνεται. Από ποιον άλλωστε και γιατί;

Ακόμα και στο φροντιστήριο που ανέφερα πιο πάνω και γίνεται αυτοψία από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αν το λέω καλά, δεν υπήρξε πρόβλημα παρόλο που δεν κατασκευάστηκε νέο κλιμακοστάσιο.

 

Η αλλαγή του κλιμακοστασίου σημαίνει και αναλυτικός προϋπολογισμός για την καθαίρεση του παλιού και την κατασκευή του νέου.

Link to comment
Share on other sites

anka, άμα βρεις άκρη πες μου και εμένα αν και το δικό μου έχει πιο σοβαρό πρόβλημα

εγώ πάντως δεν το έλυσα

 

http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=659&highlight=

-------

:?: δηλ το αλλάξατε μόνο στα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

εχω ψαξει ολα τα σχετικα θεματα και τελικα δεν εβγαλα ακρη.

 

Θελω να ενοικιασω ενα διαμερισμα (κατοικια) στον Γ οροφο πολυκατοικιας. Το διαμερισμα θα το χρησιμοποιησω ολοκληρο και αποκλειστικα για γραφειο μου, ως μηχανικος (οχι ως τμημα κατοικιας μου που αναφερει η γνωστη εξαιρεση). Ανεξαρτητως αν η εφορια ζητησει αλαγη χρησης, χρειαζεται βαση της κειμενης νομοθεσιας αλλαγη? Η αλλαγη προ¨θποθετει απλη ενημερωση φακελου ή αδεια δομησης?

 

 

ΥΓ. Οι χρησεις γης επιτρεπουν τα γραφεια

    Το κλιμακοστασιο εχει σφηνοειδη σκαλοπατια

Link to comment
Share on other sites

περασα απο πολεοδομια σημερα οποτε βρηκα ευκαιρια να ρωτησω.

 

Η αρμοδια υπαλληλος μου ειπε οτι επειδη το διαμερισμα ειναι 140τμ χρειαζονται 2 θεσεις σταθμευσης οποτε χρειαζεται αδεια δομησης για αλλαγη χρησης.

Ξεχασα ομως να ρωτησω τι σημαινει οτι χρειαζεται μια επιπλεον θεση σταθεμυσης? Που θα ορισθει αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ... δεν υπάρχει ο χώρος θα πρέπει να εξαγορασθεί.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις. Πρόσεξε όμως ότι μπορεί να μην χρειάζεσαι ειδική άδεια λειτουργίας.

Και οτι θα σου αλλάξουν τα ΔΤ ανάλογα την περιοχή. (Δημοτικά τέλη) Καλό είναι να ενημερωθείς πιο πριν, να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Πρόσεξε επίσης το θέμα με τη σκάλα να δεις αν επιτρέπεται, μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

:smile:

Link to comment
Share on other sites

... Ανεξαρτητως αν η εφορια ζητησει αλαγη χρησης, χρειαζεται βαση της κειμενης νομοθεσιας αλλαγη?...

Εφ όσον η χρήση που επιθυμείς είναι για τεχνικό γραφείο τότε δεν είναι απαιτητό από τις ισχύουσες έως τώρα διατάξεις η υποχρεωτική αλλαγή χρήσης από οικία σε γραφείο.

Δεν το απαιτεί ούτε το επιμελητήριο μας ούτε η ΔΟΥ.

 

Αν αφορά και εμπόριο τότε ανάλογα τι θα σου πει ο λογιστής για απαιτουμένη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλεπω η αλαλγη χρησης ειναι επιπονη διαδικασια. Και θα κοστισει αρκετα. Και δεν ειναι σιγουρο οτι μπορει να γινει.

Εξαλλου δεν ειμαι ο ιδιοκτητης για να μπορω να προβω σε αυτες τις ενεργειες. Αν ενημερωσω τον ιδιοκτητη μαλλον θα (με) φυγει τρεχοντας...

 

Αφου δεν ζηταει κανεις αλλαγη προχωρω οπως εχει η κατασταση. Μου επιβεβαιωσε συνεδελφος οτι η εφορια δεν ζηταει αλλαγη χρησης.

Τωρα βλεπω να σκαλωνω στη ΔΕΗ που θελει αλλαγη χρησης στο ΤΑΠ. Εκει ζητανε διαφορα που ο ιδιοκτητης μαλλον δεν εχει και ο φακελος ΟΑ που ειχα ψαξει στο παρελθον ειναι ελλιπεστατος (αν υπαρχει ακομα).

ΚΑτα τα αλλα τα μισθωτηρια γινονται ηλεκτρονικα. Εχουμε προχωρησει στο μελλον ......

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ που έχω παρόμοια περίπτωση συγγενικού μου προσώπου.

Διαμέρισμα (κατοικία) σε πολυκατοικία με σφηνοειδή σκαλοπάτια χρησιμοποιείται ως ιατρείο.

 

Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε γραφείο μέσω του Ν.4178, καθώς λόγω του θέματος με τα σκαλοπάτια δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσεως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.