Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Στατικής Επάρκειας Ν.4014/11


Recommended Posts

Καλησπέρα......

 

1) θα ήθελα να ρωτήσω για το δικαιολογητικό που αναφέρει ο νόμος 4014/11 τη μελέτη στατικής επάρκειας.........έχω μια περίπτωση κατάστημα ουζερί χώρο συνάθροισης κοινού και νομίζω πως απαιτείται σ' αυτή την περίπτωση μελέτη στατικής επάρκειας.....σωστά έχω καταλάβει;;;;;;

 

2) Η μελέτη στατικής επάρκειας τι είναι;;;;;...........θα γίνει κανονική μελέτη στατική όπως κάνουμε σε έκδοση οικοδομικής άδειας;;;;;

Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

2):

 

Μελέτη στατικής επάρκειας είναι μία στατική μελέτη που εκπονείται για υφιστάμενη κατασκευή. Περιλαμβάνει πληροφορίες από τα σχέδια της παλιάς οικοδομικης αδείας (εφόσον υπάρχουν και εφόσον έχουν εφαρμοστεί), καθώς και από την αποτύπωση φορέα, της αποτύπωση οπλισμών και την έρευνα σχετικά με την ποιότητα των ενσωματωμένων υλικών. Είναι γενικά πιο χρονοβόρα και ασύγκριτα πιο δαπανηρή από μία στατική μελέτη νέας κατασκευής, και ενίοτε καταλήγει στην εκτίμηση ότι απαιτούνται ενισχύσεις.

 

Οπότε, το επόμενο βήμα είναι στατική μελέτη ενίσχυσης...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σας ''Moderators''......αλλά σκεφτόμουν επειδή αφορά τον Ν.4014/11 εάν θέλει κανονική μελέτη ή όχι όπως περιγράφεται παραπάνω.......και φυσικά εάν απαιτείται......;;;;;; 

  •  
Link to comment
Share on other sites

Η μελετη στατικης επαρκειας ειναι συγκεκριμενη μελετη.

Δεν υπαρχουν διαφορετικες εκδοχες.

Στις περιπτωσεις που οριζει ο Ν4014, απαιτειται κανονικη μελετη στατικης επαρκειας και αν δεν κανω λαθος και διαστασιαλογηση των οποιων επεμβασεων (εφοσον απαιτουνται).

 

 

 

ΥΓ. Προφανως εσυ ως ΑΜ δεν εχεις κανενα δικαιωμα συνταξης μιας τετοιας μελετης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδή υπάρχει κάποιος που έκανε μελέτη στατικής επάρκειας για αυθαίρετο κτίσμα και ανέβασε κάτι στο σύστημα του Ν.4014?

 

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, γνωρίζω ότι δεν έχω δικαίωμα σύνταξης μιας τέτοια μελέτης!!!...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει κάποιος που έκανε μελέτη στατικής επάρκειας για αυθαίρετο κτίσμα και ανέβασε κάτι στο σύστημα του Ν.4014?

 

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, γνωρίζω ότι δεν έχω δικαίωμα σύνταξης μιας τέτοια μελέτης!!!...

 

Δεν μας αρκεί το ότι το γνωρίζεις μόνο ......... αλλά ότι πρέπει και να φαίνεσαι ότι το γνωρίζεις επίσης! :shock:

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.