Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

apier ειναι εντος σχεδιου με οικοδομικη αδεια...

οταν λες αδομητη τι εννοεις?

edit εννοεις αδομητη ζωνη περιξ μνημειου?

και ψαχνω τα αντιστοιχα ΦΕΚ ?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

apier ειναι εντος σχεδιου με οικοδομικη αδεια...

οταν λες αδομητη τι εννοεις?

edit εννοεις αδομητη ζωνη περιξ μνημειου?

και ψαχνω τα αντιστοιχα ΦΕΚ ?

αν έχει άδεια, στο τοπογραφικό και στο σεντόνι θα έπρεπε να αναφέρεται η έγκριση της αρχαιολογίας, τα σχετικά ΦΕΚ κλπ

προφανώς (ελπίζω) για να εκδοθεί άδεια δεν ήταν αδόμητη, τουλάχιστον τότε.

 

αδόμητη σημαίνει αδόμητη. Είτε πέριξ μνημείου, είτε στη μέση του πουθενά, είτε οπουδήποτε έκρινε η αρχαιολογία και συμφώνησε το κράτος

και εκδόθηκε σχετική απόφαση (συνήθως) ή ΠΔ ή οποιοδήποτε ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια γραφει καποιους γενικους ορος δομησης στο τοπογραφικο,(για την περιοχη) μεταξύ των οποιων και "Εγκριση Αρχαιολογιας για την θεσπισμενη με την 11707/14.6.66 αποφαση(ΦΕΚ429 Β)"

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια γραφει καποιους γενικους ορος δομησης στο τοπογραφικο,(για την περιοχη) μεταξύ των οποιων και "Εγκριση Αρχαιολογιας για την θεσπισμενη με την 11707/14.6.66 αποφαση(ΦΕΚ429 Β)"

άρα λοιπόν έχεις μία αρχή για το ψάξιμο 

Δες και τον φάκελο για το έγγραφο. Θα λέει διάφορα στα υπόψιν κλπ

(εκτός αν μιλήσεις με αρχαιολογία και στα εξηγήσουν)

Link to comment
Share on other sites

σωστα λεει η αδεια...

 

με την 11707/66 αποφαση [φεκ Β 429/66]

 

[την βρισκεις ΦΕΚ/αναζητηση]

 

καθορισθηκαν αρχαιολογικοι χωροι και ιστορικα διατηρητεα μνημεια

σε διαφορες περιοχες της χωρας.

μεταξυ αυτων  ....και η δικη σου...

 

και, οπως ειπε και ο apier

 

"λαβοντες υποψη το και το  και το  άλλο..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ένα κτίσμα με ΟΑ το 1989 σε περιοχή που αναφέρεται ως: " ζώνη προστασίας αρχαιολογικού χώρου",

(στο ΦΕΚ αναφέρει ότι τα 300 μέτρα γύρω από τον αρχαιολογικό χώρο θεωρούνται ζώνη προστασίας και είμαστε στα 298 (!) ).

Έχει κάνει αυθαιρεσίες (κλειστοί ημιυπαίθριοι,επεκτάσεις, BBQ). Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί να ενταχθεί.

(*το ΦΕΚ δημοσιεύτηκε το 1976)

Link to comment
Share on other sites

αν η ζώνη προστασίας αφορά τον έλεγχο μελετών και εκσκαφών, τότε υπάγεται.

(κατ' αρχήν θεωρώ δεδομένο ότι το ΦΕΚ υπήρχε κατά την έκδοση της άδειας, 

γιατί αν δεν υπήρχε, προχωράς κανονικά χωρίς πολλά - πολλά)

αν η ζώνη ήταν απολύτου προστασίας δεν μπορείς να κάνεις τίποτα

(θα ήταν όμως κραυγαλέο να έχει εκδοθεί άδεια σε γνωστή αδόμητη)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου περιοχή που προέρχεται από νόμιμη εκχερσωση δασικής έκτασης υπάρχει προ του '55 κατοικία.

Εκεί έγινε μια αυθαίρετη περίφραξη και κάποιες άλλες μικροκατασκευές στον περιβάλλων χώρο.

 

Υπάρχει βεβαίωση από το δασαρχείο που λέει ότι το αγροτεμάχιο δεν είναι δασος, δεν είναι δασική έκταση αλλά έχει δασικό χαρακτήρα.

Ουτε έχει κριθεί αναδασωτέα η έκταση

 

Μπορώ να τακτοποιήσω με τον Ν.4178/2013?.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου περιοχή που προέρχεται από νόμιμη εκχερσωση δασικής έκτασης υπάρχει προ του '55 κατοικία.

Εκεί έγινε μια αυθαίρετη περίφραξη και κάποιες άλλες μικροκατασκευές στον περιβάλλων χώρο.

 

Υπάρχει βεβαίωση από το δασαρχείο που λέει ότι το αγροτεμάχιο δεν είναι δασος, δεν είναι δασική έκταση αλλά έχει δασικό χαρακτήρα.

Ουτε έχει κριθεί αναδασωτέα η έκταση

 

Μπορώ να τακτοποιήσω με τον Ν.4178/2013?.

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να μπορείς, γιατί αν εμπίπτει στις παραγράφους προστασίας του 998, δεν έχει σημασία η ακριβής μορφή.

Από την άλλη όμως, η ακριβής διατύπωση του 4178 αφήνει περιθώρια "ερμηνείας". Δεν ξέρω αν έχουν ασχοληθεί με το θέμα οι εγκύκλιοι και οι ε/α

Μπορείς λοιπόν να ακροβατήσεις, βασιζόμενος στην ακριβή διατύπωση, χωρίς όμως να είσαι σίγουρος για την κατάληξη, 

αν ας πούμε ενεργήσει σχετικά το δασαρχείο ή κάποιος καλοθελητής

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να μπορείς, γιατί αν εμπίπτει στις παραγράφους προστασίας του 998, δεν έχει σημασία η ακριβής μορφή.

Από την άλλη όμως, η ακριβής διατύπωση του 4178 αφήνει περιθώρια "ερμηνείας". Δεν ξέρω αν έχουν ασχοληθεί με το θέμα οι εγκύκλιοι και οι ε/α

Μπορείς λοιπόν να ακροβατήσεις, βασιζόμενος στην ακριβή διατύπωση, χωρίς όμως να είσαι σίγουρος για την κατάληξη, 

αν ας πούμε ενεργήσει σχετικά το δασαρχείο ή κάποιος καλοθελητής

 

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε.. Πραγματικά ακροβατώ κι ως προς την απόφασή μου.

Όντως με το γράμμα του νόμου και το χαρτί του δασαρχείου είμαι καλυμμένος υποθέτω,

Δηλαδή έχω χαρτί που λέει δεν είναι δάσος, δεν είναι δασική έκταση ορολογίες που αναφέρει κι ο 4178/13.

Σήμερα η έκταση είναι γεωργική νομίμως από την απόφαση της εκχέρσωσης. Μάλλον το δασαρχείο εστιάζει

στον δασικό χαρακτήρα με την έννοια ότι δεν επιτρέπεται να πάρει άλλη χρήση πλην αυτή της γεωργικής

που υπάρχει νόμιμη απόφαση.

 

Θα ρίξω μια ματιά και στον 998/79 που είπες για να δω αν αναφέρει κάτι για την περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.