Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω μια ερώτηση πολύ εξειδικευμένη. Έχω κτίριο με κάποιες αυθαιρεσίες (πατάρια στα μαγαζιά) που έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητεό μνημείο και άρα εμπίπτει στην παράγραφο ιδ) σαν κυρηγμένο νεώτερο μνημείο κατά τις διατάξεις του ν. 3028/2002 περί απαγόρευσης υπαγωγής και άρα δεν υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου. Το κτίριο έχει άδεια του 1920 περίπου η οποία και φυσικά δεν υπάρχει στην πολεοδομία.Σε μια μεταβίβαση χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού σύμφωνα με το 4178?2013 ή εξαιρείται και από την βεβαίωση ? Έχει συναντήσει κάποιος κάποια τέτοια περίπτωση? Στο ΤΕΕ που ρώτησα μου είπαν ότι χρειάζεται αλλά αυτή ήταν η ευκολη απάντηση για αυτή που βαριότανε να το ψάξει παραπάνω.... Ποιά είναι η γνώμη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κηρυγμένο μνημείο μήπως η μεταβίβαση έχει μεγαλύτερα προβλήματα από την έκδοση βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

#206,,#207

 

παραδειγμα 21της εγκυκλιου  για κοινοχρηστους χωρους<<εξαιρουνται οι αυθαιρετες κατασκευες που προυφιστανται της εγκρισης ρυμοτομησης>>

παντως το συγκεκριμενο θεμα με ρυμ/να θα το βρουμε μπροστα μας πολλες φορες πιστευω κ δεν ειναι τοσο καθαρο....

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το θεμα του αρ.2.2α (απαγορευση σε κοινοχρηστους χωρους),φαινεται οτι ενω ο 4178 το ελεγε

ρητα κατα την αποψη μου οτι ρυθμιζοταν τετοιοι χωροι εφοσον δεν ειχε συντελεστει η αναγκαστικη απαλλοτριωση,

ερχεται ομως η εγκυκλιος 3 και η διευκρινηση επι του συγκεκριμενου εδαφιου η οποια επισης ρητα διατυπωνει πως εντασσονται στο

4178 μονο μικροπαραβασεις (τις περιγραφει) σε κοινοχρηστο χωρο.Η' μηπως η εγκυκλιος αναφερεται σε κοινοχρηστα τμηματα

που εχει συντελεστει η αναγκαστικη απαλλοτριωση και συνεχιζει να ισχυει το 2.2α περι υπαγωγης σε κοινοχρηστο

μη απαλλοτριωμενο χωρο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε μία πολυκατοικία εντός σχεδίου, με οικοδ. άδεια '77 το υπόγειό της κατασκευάστηκε μεγαλύτερο, κάτω από το πεζοδρόμιο (εντός κοινόχρηστου χώρου δηλαδή) για δημιουργία "cour anglaise" εξα'ιτίας και των ισογείων καταστημάτων (καθόλο τον όγκο του όμως. Πρακτικά αυξήθηκε το μήκος του υπογείου)  Αφ'ενός δεν ικανοποιούνται τα κριτήρια αύξησης εξωτερικών διαστάσεων (περί μεταβολών ως 2% του εμβαδού) και αφ'ετέρου δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Αν έχω καταλάβει σωστά,  όλο το ακίνητο δεν μπορεί να υπαχθεί στο 4178 λόγω του άρθ. 2 παρ2;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by TargaFlorio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε μία πολυκατοικία εντός σχεδίου, με οικοδ. άδεια '77 το υπόγειό της κατασκευάστηκε μεγαλύτερο, κάτω από το πεζοδρόμιο (εντός κοινόχρηστου χώρου δηλαδή) για δημιουργία "cour anglaise" εξα'ιτίας και των ισογείων καταστημάτων (καθόλο τον όγκο του όμως. Πρακτικά αυξήθηκε το μήκος του υπογείου)  Αφ'ενός δεν ικανοποιούνται τα κριτήρια αύξησης εξωτερικών διαστάσεων (περί μεταβολών ως 2% του εμβαδού) και αφ'ετέρου δεν έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Αν έχω καταλάβει σωστά,  όλο το ακίνητο δεν μπορεί να υπαχθεί στο 4178 λόγω του άρθ. 2 παρ2;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομιζω στην περιπτωση σου ειναι σαφες (οσο σαφες μπορει κατι να ειναι στον 4178) οτι δεν εντασεται

αφου ειναι και προφανες οτι η απαλλοτριωση εχει συντελεστει.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ συνάδελφε. Εδώ και ώρα, κοιτάζω το στέλεχος της άδειας Πολεοδομίας, σφραγισμένο κ υπογεγραμμένο κατόπιν αυτοψίας "Τελικός έλεγχος οικοδομής μετά την αποπεράτωσιν"....Υπέρβαση εν τω γεννάσθαι και...με τη βούλα....

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το θεμα του αρ.2.2α (απαγορευση σε κοινοχρηστους χωρους),φαινεται οτι ενω ο 4178 το ελεγε

ρητα κατα την αποψη μου οτι ρυθμιζοταν τετοιοι χωροι εφοσον δεν ειχε συντελεστει η αναγκαστικη απαλλοτριωση,

ερχεται ομως η εγκυκλιος 3 και η διευκρινηση επι του συγκεκριμενου εδαφιου η οποια επισης ρητα διατυπωνει πως εντασσονται στο

4178 μονο μικροπαραβασεις (τις περιγραφει) σε κοινοχρηστο χωρο.Η' μηπως η εγκυκλιος αναφερεται σε κοινοχρηστα τμηματα

που εχει συντελεστει η αναγκαστικη απαλλοτριωση και συνεχιζει να ισχυει το 2.2α περι υπαγωγης σε κοινοχρηστο

μη απαλλοτριωμενο χωρο?

το παραδειγμα της Ε3 λεει ρητα εξαιρουνται οι αυθαιρετες κατασκευες που προυφιστανται της εγκρισης της απαλλοτριωσης

Link to comment
Share on other sites

το παραδειγμα της Ε3 λεει ρητα εξαιρουνται οι αυθαιρετες κατασκευες που προυφιστανται της εγκρισης της απαλλοτριωσης

Θεωρω πως η ερωαταπαντηση αυτη αναφερεται αποκλειστικα στο θεμα των εξωστων.

Η ερωτηση μου παει στην διευκρινηση της Ε3 για το αρ.2.2α. οπου απο τη διατυπωση της

καταλαβαινω πως τελικα δεν ρυθμιζονται ολες οι αυθαιρετες κατασκευες σε Κοιν/στο

(ακομα κα αν δεν εχει συντελεστει αναγκ.απαλλοτριωση) αλλα μονο οι περιπτωσεις αρ.9Γδ,ιστ

και αρ.23 παρ 16,22. ???

Edited by sakelsakel
Link to comment
Share on other sites

ο Νόμος λέει στο 2.α: " εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτων" και μετά έρχεται η Εγκύκλιος που λέει: "η εξαίρεση αφορά αποκλειστικά δικαιούχους αποζημίωσης για κατασκευές που προϋφίσταντο της έγκρισης της απαλλοτρίωσης"

 

ΑΝ:

1. το να έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση = το να έχει αποζημιωθεί ο δικαιούχος ιδιοκτήτης και να έχει υλοποιηθεί το σχέδιο σύμφωνα με την πράξη αναλογισμού ή την πράξη εφαρμογής

2. έγκριση απαλλοτρίωσης = κύρωση πράξης αναλογισμού ή πράξης εφαρμογής

 

τότε, όπως το καταλαβαίνω εγώ, ο Νόμος έρχεται σε αντίθεση με την Εγκύκλιο και συμβαίνουν τα εξής:

Α. σύμφωνα με το Νόμο μπορεί να ρυθμιστεί ρυμοτομούμενο αυθαίρετο που έπεται της κύρωσης πράξης αναλογισμού (π.χ. Ν.5269/31 περί αδειών οικοδομής επί των ρυμοτομούμενων ακινήτων) αρκεί να μην έχει αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης και να μην έχει υλοποιηθεί το σχέδιο

Β. σύμφωνα με την Εγκύκλιο δεν μπορεί να ρυθμιστεί ρυμοτομούμενο αυθαίρετο που έπεται της κύρωσης της πράξης αναλογισμού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.