Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Ακριβως αυτο φοβαμαι και γω για να μου τα λεει ετσι κατι συμβαινει και ο δικος του μηχανικος? πρεπει να το ψαξω καλα.. Και κατι ακομα επειδη ειμαι νεος σχετικα θα ειναι η πρωτη μου νομιμοποιηση τι πρεπει να προσεξω? Πως προχωραει η διαδικασια ειναι η ιδια με την εκδοση ΟΑ? Ευχαριστω για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο φοβαμαι και γω για να μου τα λεει ετσι κατι συμβαινει και ο δικος του μηχανικος? πρεπει να το ψαξω καλα.. Και κατι ακομα επειδη ειμαι νεος σχετικα θα ειναι η πρωτη μου νομιμοποιηση τι πρεπει να προσεξω? Πως προχωραει η διαδικασια ειναι η ιδια με την εκδοση ΟΑ? Ευχαριστω για το χρονο σας!

το βασικό που πρέπει να προσέξεις είναι το φέσι.

και κατά δεύτερον να μιλήσεις με τονσυνάδελφο που είχε την υπόθεση μέχρι τώρα, 

(γιατί είμαι σίγουρος ότι κάποιος υπάρχει)

να μάθεις λίγο το ιστορικό και από δεύτερη πηγή.

Και πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, κάνε μια ερώτηση στην πολεοδομία: μήπως έχει αλληλογραφία;

Link to comment
Share on other sites

αλληλογραφια εννοεις να τον εχουν γραψει? Ηθελε αδεια λειτουργιας (EOT) και οταν πηγε το υγειονομικο για αυτοψια ειδε οτι δεν υπαρχει στο ΔΚ η πισινα δεν ειδε ομως ουτε το BBQ ουτε την περγκολα.. ΚΑι επανερχομαι μπορω να προχωρησω οταν δεν εχω αλλη καλυψη στο οικοπεδο σε νομιμοποιηση της περγκολας και του BBQ?

Link to comment
Share on other sites

αλληλογραφια εννοεις να τον εχουν γραψει? Ηθελε αδεια λειτουργιας (EOT) και οταν πηγε το υγειονομικο για αυτοψια ειδε οτι δεν υπαρχει στο ΔΚ η πισινα δεν ειδε ομως ουτε το BBQ ουτε την περγκολα.. ΚΑι επανερχομαι μπορω να προχωρησω οταν δεν εχω αλλη καλυψη στο οικοπεδο σε νομιμοποιηση της περγκολας και του BBQ?

κοίτα ΝΟΚ

(αν και για το BBQ δεν είχε κάτι, τουλάχιστον μέχρι την τροποποίηση / συμπλήρωση από τον 4178.

δεν το έχω ψάξει από τότε)

και ξαναρωτάω: τι άδεια λειτουργίας θέλει από τον ΕΟΤ; σήμα ξενοδοχειακού ή κάτι άλλο; (και τι είναι αυτό; )

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση γηπέδου με 2 αυθαίρετα το πρώτο (1) ήδη πληρώνει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και υπάγεται στις διατάξεις του νόμου 4178 και το δεύτερο (2) δεν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις. Φυσικά δηλώνω το (1) και απλά δείχνω το (2) στο τοπογραφικό. Το ερωτημά μου είναι α) θα μπορέσω να σβήσω τα πρόστιμα από την πολεοδομία για το (1) χωρίς να πέσουν πρόστιμα για το (2) β) απλά δεν πάω καθόλου για σβήσιμο προστίμων από την πολεοδομία γ) του λέω να γκρεμίσει το (2) -απίθανο, αδύνατο να το δεχτεί- μην επιμένετε σας παρακαλώ σε αυτό ε) δεν ασχολούμε καθόλου με την υπόθεση ή δ) κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί;

 

Κάθε ιδέα και βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί κόλλησε το μυαλό μου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Πας στην πολεοδομία αφού τακτοποιησεις το ένα και σου κάνουν ΑΦΕΚ για το διατήρησης του, όσο για το άλλο κτίσμα θα συνεχίσει να πληρώνει το διατήρησης ο ιδιοκτήτης το οποίο θα προσαρμοστεί με τα νέα δεδομένα εφόσον δεν το έχει κάνει η πολεοδομία ακομα

Link to comment
Share on other sites

Το (1) πληρώνει πρόστιμο το (2) δεν είναι καταγεγραμμένο, αν πάω για διαγραφή για το (1) δεν θα δουν στο τοπογραφικό και το (2) και  θα ρίξουν πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν ειναι καταγεγραμμενο εννοειται πως θα φαει προστιμο κι οταν το ακουσει ο πελατης σου θα σε παρακαλαει να το βαλλεις στον 4178

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν βρισκω καποιο ποιο καταληλο να κανω την ερωτηση μου και ειναι αρκετα σοβαρη..
Ο ιδιοκτητης με πιεζει να παμε σε μια αδεια μικρης κλιμακας για την πισινα που εχει ειδη κατασκευασει (δειτε παραπανω ολη την ιστορια) ενταξει ξερω τι θα πειτε να τον αφησω να παει αλλου και αυτο θα κανω δεν προκειτε ουτε να ρισκαρω και δεν μου αρεσει ουτε και ο τροπος που σκεφτεται ΑΛΛΑ θελω να ξερω οτι περνω την σωστη αποφαση..
Λοιπον αναλυτικα εχουμε 10 κατοικιες οι οποιες κατασκευαστηκαν μετα το 2004 ειναι ολες σε ενα συμβολαιο αρα σαν ενιαιο οικοπεδο ο ιδιοκτητης εφτιαξε σε μια απο αυτες τις κατοικιες μια παιδικη πισινα μετα τον 07 2011 και οταν ηρθε το υγειονομικο τον σταματησε και του ζητησε να φανει στο ΔΚ.
Οταν πηγα εγω εκει ειδα και ενα BBQ και μια περγκολα που επισης κατασκευαστηκαν τοτε (μετα το 2011) χωρις να μετρησω και να παω στα υπολοιπα σπιτια 
Σιγουρα υπαρχουν παρανομοιες και στα αλλα το ερωτημα ειναι θα μπορεσει να παρει μικρης κλιμακας?
Θα ρισκαρε καποιος συναδελφος κατι τετοιο?
Και αν ναι τι συνεπειες θα ειχε?
Ποια η γνωμη σας?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.