Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

με τη σημείωση ότι οι άδειες του 95 και του 97 θα πρέπει μάλλον να θεωρούνται άκυρες,

αφού για την έκδοσή τους θεωρήθηκε δεδομένη η στοά. 

(και ρύθμιση, και "με άδεια", και "προ 83", δεν το βλέπω)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι το να το τακτοποιήσω σαν προ 83 (αφού τότε κατασκευάστηκε) κατηγορία 5,  και ΥΔ,ΥΚ,Δ αφού δεν δείχνουν αυτό το τμήμα οι μελλοντικές άδειες.

Κατά τη γνώμη μου ο όροφος είναι όλος αυθαίρετος αφού δεν υλοποιήθηκε ποτέ η στοά ή ο χώρος της στοάς όλος αυθαίρετος και νόμιμος ο όροφος ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι το να το τακτοποιήσω σαν προ 83 (αφού τότε κατασκευάστηκε) κατηγορία 5,  και ΥΔ,ΥΚ,Δ αφού δεν δείχνουν αυτό το τμήμα οι μελλοντικές άδειες.

Κατά τη γνώμη μου ο όροφος είναι όλος αυθαίρετος αφού δεν υλοποιήθηκε ποτέ η στοά ή ο χώρος της στοάς όλος αυθαίρετος και νόμιμος ο όροφος ;

αφού ο όροφος προκύπτει από την άδεια του 97, θα πρέπει να τον βάλεις όλο αυθαίρετο  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε apier

 

Εγώ έχω να τακτοποιήσω μόνο το καταστημα για την ώρα .

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν μπορεί να γίνει υπαγωγή αφού υπάρχει νέα οικοδομική αδεια μετά τη στοά . Βέβαια η κατασκευή είναι πριν την στοά .

 

Επίσης θεωρείς ότι αν το βάλω σαν προ 83 ΥΔ,ΥΚ ,Δ και κατηγορία 5 Ειναι εντάξει ?

Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις μόνο το κατάστημα, υποθέτω ότι υπάρχει σύσταση.

άρα ασχολείσαι μόνο με το τμήμα του ισογείου εντός της στοάς και προϋφιστάμενο αυτής,

οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις κάποιο στοιχείο παλαιότητας.

κατά τα άλλα, ΥΔ, ΥΚ, και απόσταση (Δ ή προκήπιο; δεν το έχω καταλάβει πλήρως το σχέδιο)

 

αν δεν υπάρχει σύσταση, προφανώς δεν μπορείς να κάνεις μόνο το κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

Όχι , σύσταση υπάρχει . Για το λόγο αυτό θα ασχοληθώ μόνο με το καταστημα .

 

Το καταστημα όπως είναι σήμερα αλλά και στην αδεια του 1969 έχει φάτσα σε δημοτική οδό .

 

Το καταστημα έχει βάθος 6 μ και φάτσα 4 μ.

 

Η Στοά περνάει απο τη φάτσα και σε βάθος 3 μ.

 

Ουσιαστικά "κόβει" το μισό καταστημα .

 

Το Δ λέω να το χρεώσω λόγω της μεταγενέστερες άδειας όπου δείχνει ότι υπάρχει η στοά . Δηλαδή ότι είναι σε κοινόχρηστο χώρο πόλης αλλά λόγω προύπαρξης του κτίσματος χρεώνω ΥΔ,ΥΚ και Δ

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω ενα οικοπεδο αρτιο αλλα μη οικοδομισημο γιατι συνορευει με τυφλο οικοπεδο. Ο συναδελφος στην δηλωση του 651 που συνεταξε το 1997, γραφει οτι το οικοπεδο δεν οικοδομειται γιατι χρηζει πραξη τακτοποιησης. Στο οικοπεδο υπαρχει αυθαιρετο κτισμα που εχει κτιστει προ του 1955. Μπορει να ενταχθει στον 4178;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου συναδελφοι παρακαλω για της αποψεις σας.

Εδω στην Αιγινα υπαρχει συναδελφος που λεει στον κοσμο οτι μπορει να γινει τακτοποιηση σε κοντεινερ που ειναι μεσα στο οικοπεδο μαζι με ενα τροχοσπιτο! Προσωπικα δεν εχω δει κατι μεσα στον Ν.4178 πανω σε αυτο και πιστευω οτι δεν μπορει να γινει υπαγωγη. Ο ιδιοκτητης θελει να το τακτοποιηση για να παρει ρευμα. Τηλεφωνησα στην ΔΕΗ και ρωτησα και η απαντηση ηταν οτι απο την στιγμη που θα ους παω την βεβαιωση δεν εχουν προβλημα το βαζουν το ρολοι. Τι αποψη εχετε πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αν δηλωθούν, και πληρωθούν, ως κλειστοί χώροι, αντιμετωπίζονται ως τέτοιοι.

Δεν βλέπω πρόβλημα.

αν πουλάει "μαγκιά" τύπου πρόχειρες κατασκευές, λοιπές παραβάσεις κλπ, λέει μπαρούφες

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου λες οτι μπορω να τα ενταξω και ας μην ειναι σταθερες κατασκευες? Ανα πασα στιγμη μπορει να το σηκωσει και να παει στην παρακατω γειτονια.Και στις φωτογραφιες που θα φαινεται οτι ειναι κοντεινερ δεν θα εχουμε προβλημα? Να τα βαλω στην ρυθμιση δηλαδη?

Σε ευχαριστω συναδελφε.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.