Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

@dimitris GM

Δημήτρη το διάβασα...αλλά δε με διευκολύνει δυστυχώς. Στην περίπτωση μου δεν έχω αιγιαλό τη στιγμή αυτή καθόλου. Η δόμηση σήμερα επιτρέπεται αφού δεν υπάρχει αιγιαλός πέρα των 100μέτρων από το χειμέριο. όταν βγήκε η άδεια τέλη 80 δεν ίσχυε αυτό. Εγώ τώρα μπορώ να τακτοποιήσω ή όχι?τι μετράει?η ημερομήνία κατασκευής (δηλάδη τέλη 1980) ή το σήμερα? 

Link to comment
Share on other sites

οι απαγορεύσεις ισχύουν όπως περιγράφονται ;)

Δηλαδή δηλώνεις αν δεν είσαι στον αιγιαλό ή στον παλαιό αιγιαλό.

Και σε κάθε περίπτωση αν έχεις εμπράγματο προ χάραξης ή εκκρεμεί δικαστική απόφαση εξαίρεσης.

Αν κατάλαβα καλά την περιγραφή σου, έχεις πάτημα για δήλωση.

Το κρισιμότερο νομίζω είναι ο τίτλος στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Δημήτρη το διάβασα...αλλά δε με διευκολύνει δυστυχώς. Στην περίπτωση μου δεν έχω αιγιαλό τη στιγμή αυτή καθόλου. Η δόμηση σήμερα επιτρέπεται αφού δεν υπάρχει αιγιαλός πέρα των 100μέτρων από το χειμέριο. όταν βγήκε η άδεια τέλη 80 δεν ίσχυε αυτό. Εγώ τώρα μπορώ να τακτοποιήσω ή όχι?τι μετράει?η ημερομήνία κατασκευής (δηλάδη τέλη 1980) ή το σήμερα? 

δες κ Η10 ερωτοαπαντηση του 4014 απο το συστημα του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

σε εκτοσ σχεδιου περιοχη βγηκε αδεια το 85 ισογειο καταστημα. θελω να κανω ενταξη στον.4178 αλλα τωρα εχει μπει η περιοχη σε ΖΟΕ και οι επιτρεπομενεσ χρησης δεν επιτρεπουν καταστημα......μπορω να ενταχθω στο νομο;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε εκτοσ σχεδιου περιοχη βγηκε αδεια το 85 ισογειο καταστημα. θελω να κανω ενταξη στον.4178 αλλα τωρα εχει μπει η περιοχη σε ΖΟΕ και οι επιτρεπομενεσ χρησης δεν επιτρεπουν καταστημα......μπορω να ενταχθω στο νομο;;;;;;;;;;;;;;;

Αν το κατάστημα προϋφίσταται ως τέτοιο της ΖΟΕ, μπορείς. Τώρα είναι κατάστημα;

Η δήλωση τι θα αφορά; έχει υπερβάσεις; 

Πρόσεξε μην εμπίπτει σε απαγορεύσεις της ΖΟΕ ως προς το άρθρο 2 του 4178

Link to comment
Share on other sites

Αν το κατάστημα προϋφίσταται ως τέτοιο της ΖΟΕ, μπορείς. Τώρα είναι κατάστημα;

Η δήλωση τι θα αφορά; έχει υπερβάσεις; 

Πρόσεξε μην εμπίπτει σε απαγορεύσεις της ΖΟΕ ως προς το άρθρο 2 του 4178

βγηκε αδεια του 85 σαν καταστημα....λειτουργησε σαν καταστημα.....η ΖΟΕ βγηκαν το 86 και οι χρησεισ που επιτρεπονται λογω τησ ΖΟΕ ειναι:κατοικιεσ, γεωργοκτηνοτροφικα και γεωργοπτηνοτροφικα κτιρια, γεωργικεσ αποθηκεσ, θερμοκηπια, αντλητικεσ εγκαταστασεισ, υδατοδεξαμενες καθωσ και ανεγερση κτιριων και εγκαταστασεων κοινησ ωφελειας...............

εχω υπερβασεισ αυξηση περιγραμματοσ κτιριου και πολεοδομικη.....................

τι κανω;;;;;;;;;;;;;;;;;

στο αρθρο 2 δεν βρηκα κατι για ΖΟΕ.............

Link to comment
Share on other sites

βγηκε αδεια του 85 σαν καταστημα....λειτουργησε σαν καταστημα.....η ΖΟΕ βγηκαν το 86 και οι χρησεισ που επιτρεπονται λογω τησ ΖΟΕ ειναι:κατοικιεσ, γεωργοκτηνοτροφικα και γεωργοπτηνοτροφικα κτιρια, γεωργικεσ αποθηκεσ, θερμοκηπια, αντλητικεσ εγκαταστασεισ, υδατοδεξαμενες καθωσ και ανεγερση κτιριων και εγκαταστασεων κοινησ ωφελειας...............

εχω υπερβασεισ αυξηση περιγραμματοσ κτιριου και πολεοδομικη.....................

τι κανω;;;;;;;;;;;;;;;;;

στο αρθρο 2 δεν βρηκα κατι για ΖΟΕ.............

υπαρχει καποια αποψη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

στο άρθρο 2 δεν λέει τη λέξη ΖΟΕ αλλά αναφέρει αναλυτικά τις περιπτώσεις προστασίας που προβλέπουν και οι ΖΟΕ.

Μόνο που κάθε ΖΟΕ έχει και κάποιες διαφορετικές προστασίες εκτός των γενικών.

Για παράδειγμα, η ΖΟΕ Λαυρεωτικής έχει "αδόμητη" στα 50 μ. εκατέρωθεν χαρακτηρισμένων ρεμάτων.

Πρέπει να προσέξεις τη ΖΟΕ σου λεπτομερώς.

Τώρα για τα υπόλοιπα, το κρίσιμο για μένα θα ήταν ο χρόνος κατασκευής.

Είσαι σίγουρος ότι είχε χτιστεί πριν τη ΖΟΕ;

Link to comment
Share on other sites

από ερωτ-απαντ ΤΕΕ 

Γενικά για υπαγωγή σε κοινόχρηστο χώρο θα πρέπει να προσέχετε:

i. Αν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση (να έχουν ολοκληρωθεί η διαδικασία αποζημίωσης)

ii. Να υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα στο ακίνητο

iii. Το αυθαίρετο να προϋπάρχει της έγκρισης απαλλοτρίωσης.

εχοντας περιπτωση με ισογεια κατοικια χωρις οα κατασκευασμενη το 75

εχει ενα ρυμοτομουμενο τμημα 5 μ2

δεν μπορει να τακτοποιηθει καθολου ή μονο τα 5 μ2?

για αποζημιωση δεν εχει αναφερει κατι ο ιδιοκτητης. 

Link to comment
Share on other sites

LARGY  εχει γινει πραξη αναλογισμου?εχει δοθει αποζημιωση?αν οχι νομιζω τακτοποιειται ολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.