Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Σε ακίνητο εκτός σχεδίου χωρίς ορισμό αιγιαλού και παραλίας ποιες προϋποθέσεις πρέπει να τηρούνται ώστε να μπορώ να το εντάξω στο νόμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Σε ακίνητο εκτός σχεδίου χωρίς ορισμό αιγιαλού και παραλίας ποιες προϋποθέσεις πρέπει να τηρούνται ώστε να μπορώ να το εντάξω στο νόμο;

Θα έψαχνα το καθεστώς με το οποίο εκδίδονταν Ο.Α. στην περιοχή. Δηλ. δεσμεύσεις, όρια, αποστάστασεις κλπ για να δώ τι ισχύει.

Κατά τα λοιπά, άρθρο 2 Ν.4178/13

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ακίνητο έχει άδεια λυομένου η οποία όμως δεν έχει τηρηθεί άρα δεν την λαμβάνω καν υπόψιν. Βρίσκεται σε ένα κομμάτι που έχει αφεθεί εκτός ένταξης της περιοχής στο σχέδιο. Μηπως να επικοινωνήσω με την Κτηματική Υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ακίνητο έχει άδεια λυομένου η οποία όμως δεν έχει τηρηθεί άρα δεν την λαμβάνω καν υπόψιν. Βρίσκεται σε ένα κομμάτι που έχει αφεθεί εκτός ένταξης της περιοχής στο σχέδιο. Μηπως να επικοινωνήσω με την Κτηματική Υπηρεσία;

1. Σωστά χωρίς Ο.Α.

2. Θα ξεκινούσα από την ΥΔΟΜ που ανήκει το ακίνητο και μετά θα μπορέσεις να ψάξεις το ιδιοκτησιακό από λοιπές υπηρεσίες (ΚΥΔ, τυχόν απαλλοτριώσεις κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ακίνητο έχει άδεια λυομένου η οποία όμως δεν έχει τηρηθεί άρα δεν την λαμβάνω καν υπόψιν. Βρίσκεται σε ένα κομμάτι που έχει αφεθεί εκτός ένταξης της περιοχής στο σχέδιο. Μηπως να επικοινωνήσω με την Κτηματική Υπηρεσία;

κατά το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου 4178 θεωρείς ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο για τον υπολογισμό προστίμου, όταν διαπιστωθεί ότι αντί για λυόμενο, το κτίριο έγινε με συμβατική κατασκευή. 

Για τους περιορισμούς υπαγωγής στο νόμο που αφορούν αιγιαλό, παραλία ελέγχεις κατά το ζ, η του άρθρου 2., όπως ορθά ανέφερε ο Αστέριος (με τις καλησπέρες μου) ξεκινάς από κτηματική, πολεοδομία σχέδιο πόλης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

κατά το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου 4178 θεωρείς ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στο ακίνητο για τον υπολογισμό προστίμου, όταν διαπιστωθεί ότι αντί για λυόμενο, το κτίριο έγινε με συμβατική κατασκευή. 

Για τους περιορισμούς υπαγωγής στο νόμο που αφορούν αιγιαλό, παραλία ελέγχεις κατά το ζ, η του άρθρου 2., όπως ορθά ανέφερε ο Αστέριος (με τις καλησπέρες μου) ξεκινάς από κτηματική, πολεοδομία σχέδιο πόλης κλπ.

Καλησπέρα φίλε μου Καλαματιανέ. Σωστός

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο σημείο όμως (ανεξάρτητα λυομένου) λέει ότι η άδεια δεν λαμβάνεται υπόψη και όταν δεν "συναντιέται" πουθενά με την πραγματικότητα

και βέβαια όταν το ακίνητο έχει "περπατήσει" σε μη νόμιμη θέση.

 

Το κρίσιμο νομίζω στην περίπτωσή σου είναι να μάθεις γιατί δεν εντάχθηκε στο σχέδιο.

Μήπως εκτός από αιγιαλό και παραλία, έχει και θέματα προστασίας δασικών / βραχώδων εκτάσεων ή κάτι τέτοιο;

 

(η κτηματική ίσως είναι λίγο υπερπροστατευτική αν της ανοίξεις την όρεξη. 

ίσως καλύτερα να καταλήξεις εκεί αν δεν βγάλεις άκρη από αλλού)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχε κατασκευασθεί λυόμενο σύμφωνο με τις κατόψεις της αδείας. Κατόπιν αφαιρέθηκε η κεραμοσκεπή που προβλεπόταν, αντικαταστάθηκε με πλάκα και επεκτάθηκε η κατοικία σε κάλυψη σε όλο σχεδόν το αγροτεμάχιο, αφήνοντας ελεύθερο χώρο μόνο μπροστά. Γι αυτό και θα θεωρήσω ότι δεν ισχύει η άδεια. Καθώς ναι μεν κάποια στιγμή κατασκευάστηκε βάσει αδείας (κατά τα λεγόμενα των ιδιοκτητών), στην αυτοψία μου εγώ "βλέπω" το περίγραμμα και τη διαρρύθμιση του λυομένου αλλά άλλη στέγη.

 

Σίγουρα θα ξεκινήσω από την αρμόδια ΥΔΟΜ για να μου ξεκαθαρίσουν -αν μπορούν- για ποιο λόγο έχει εξαιρεθεί της ένταξης εκείνο το κομμάτι.. Από το ΦΕΚ που βρήκα κάποια "οικοδομικά τετράγωνα" έχουν παραμείνει εκτός σχεδίου...

 

@apier Όταν λες θέμα δασικών/βραχωδών εκτάσεων, τί εννοείς;Και στο Δασαρχείο που το έψαξα και στη Β Ανάρτηση Κτηματολογίου δεν μου φαίνεται δασικό.

Link to comment
Share on other sites

έχω δει περιπτώσεις που παραλιακά "οικόπεδα" για κάποιο λόγο χαρακτηρίζονται προστατευόμενα της δασικής, 

όχι γιατί έχουν δασικό χαρακτήρα αλλά βραχώδη (πχ Μύκονος) 

Και για κάποιο λόγο, πολλά παραλιακά χαρακτηρίζονται δασικά χωρίς προφανή αιτία, πιο εύκολα από τα πιο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.