Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Τα ακριβώς διπλανά του Ο.Τ. έχουν μπει κανονικά στο σχέδιο...Γι αυτό προβληματίζομαι...

Σίγουρα κάτι παίζει. Το θέμα είναι τι.

(Μήπως πήγαινε για ΚΧ, και ο ιδιοκτήτης ήταν μάγκας και κατάφερε και το εξαίρεσε;  Το έχω δει κι αυτό.

Σου λέει ο άλλος, καλύτερα παραλιακό εκτός σχεδίου, παρά αποζημίωση ή στα κατσάβραχα ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θελω να ρωτησω τι γινεται σε μια τριωροφη οικοδομη που κατασκευαστηκε το 1977 χωρις οικοδομικη αδεια και σε ενα σημειο του περιγραμματος του καθε οροφου υπαρχει ενα ερκερ παχους 25 εκ. (ουσιαστικα το παχος του τοιχου), μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κατηγορια 3 (επειδη πληρει τις προδιαγραφες της) και το υπολοιπο τμημα σαν κατηγορια 2 ή επειδη δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια  δεν μπορω να παιξω με κατηγορια 3?
 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θελω να ρωτησω τι γινεται σε μια τριωροφη οικοδομη που κατασκευαστηκε το 1977 χωρις οικοδομικη αδεια και σε ενα σημειο του περιγραμματος του καθε οροφου υπαρχει ενα ερκερ παχους 25 εκ. (ουσιαστικα το παχος του τοιχου), μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κατηγορια 3 (επειδη πληρει τις προδιαγραφες της) και το υπολοιπο τμημα σαν κατηγορια 2 ή επειδη δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια  δεν μπορω να παιξω με κατηγορια 3?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θελω να ρωτησω τι γινεται σε μια τριωροφη οικοδομη που κατασκευαστηκε το 1977 χωρις οικοδομικη αδεια και σε ενα σημειο του περιγραμματος του καθε οροφου υπαρχει ενα ερκερ παχους 25 εκ. (ουσιαστικα το παχος του τοιχου), μπορω να το χρησιμοποιησω σαν κατηγορια 3 (επειδη πληρει τις προδιαγραφες της) και το υπολοιπο τμημα σαν κατηγορια 2 ή επειδη δεν υπαρχει οικοδομικη αδεια  δεν μπορω να παιξω με κατηγορια 3?

Αρθρο 9 Ν. 4178

Ε. Κατηγορία 5.   - Σύμφωνα με ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 σελ. 5 περ. 17).’’Αν δεν έχει εκδοθεί Ο.Α., οι αυθαιρεσίες υπάγονται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 εκτός αν ανήκουν στην ΚΑΤ.1(προ’’75) ή στην ΚΑΤ. 3 (μικρές παραβάσεις) ‘’

------------

   α. Αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης με την επιφύλαξη των οριζομένων στο άρθρο 2 του παρόντος που δεν συμπεριλαμβάνονται στις κατηγορίες 1-4 του παρόντος άρθρου.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 9 Ν. 4178

Ε. Κατηγορία 5.   - Σύμφωνα με ΕΓΚ. 4 / 3-12-2013 σελ. 5 περ. 17).’’Αν δεν έχει εκδοθεί Ο.Α., οι αυθαιρεσίες υπάγονται στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5 εκτός αν ανήκουν στην ΚΑΤ.1(προ’’75) ή στην ΚΑΤ. 3 (μικρές παραβάσεις) ‘’

   α. Αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης με την επιφύλαξη των οριζομένων στο άρθρο 2 του παρόντος που δεν συμπεριλαμβάνονται στις κατηγορίες 1-4 του παρόντος άρθρου.

 

Γιατί εξαιρείς την κατ.2;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εξαιρείς την κατ.2;

Δεν την εξαιρώ εγώ. (και εμένα μου φάνηκε περίεργο όταν την ανήρτησα) αλλά η εγκύκλιος το γράφει.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα........ Δεν είναι λογικό αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος... Δλδ χωρίς άδεια προ 1983 δεν μπορούμε να το δηλώσουμε κατ.2??? Μην τρελαθούμε. Ο νόμος στην επεξήγηση των κατηγοριών είναι ξεκάθαρος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.