Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω μία περίπτωση, όπου υπάρχει τμήμα ενός στέγαστρου εκτός ΡΓ. Αυτό δεν μπορεί να τακτοποιηθεί αλλά μπορούν να τακτοποιηθούν όσα είναι μέσα από την ΡΓ.

1. Θα πληρώσει πρόστιμο για το εκτός ΡΓ;

2. Υπάρχει υποχρέωση να γκρεμισθεί το εκτός ΡΓ;

3. Για να δωθεί βεβαίωση θα πρέπει να έχει γκρεμισθεί το εκτός ΡΓ;

Ευχαριστώ...

στο εκτος ΡΓ εχει γινει πραξη αναλογισμου,εχει αποζημιωθει?προφανως αναφερεσαι σε εντος σχεδιου..

Link to comment
Share on other sites

1. Το εκτός ΡΓ δεν τακτοποιείται άρα δεν πληρώνει πρόστιμο γι'αυτό.

2. Κανονικά ναι, εκτός κι αν είναι τμήμα κατοικίας που είναι στατικά συνδεδεμένο με το όλο κτίσμα. Δηλ. αν κατεδαφιστεί το εκτός ΡΓ καταρρέει και το εντός ΡΓ. Αυτός ο κανόνας όμως ισχύει για σπίτια μόνο και όχι στέγαστρα νομίζω.

3. Νομίζω ναι. Γιατί αν δίνονταν η βεβαίωση χωρίς να γκρεμιστεί, τότε θα συνέφερε να έχεις αυθαίρετο εντός κοινοχρήστου παρά εκτός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω μία περίπτωση, όπου υπάρχει τμήμα ενός στέγαστρου εκτός ΡΓ. Αυτό δεν μπορεί να τακτοποιηθεί αλλά μπορούν να τακτοποιηθούν όσα είναι μέσα από την ΡΓ.

1. Θα πληρώσει πρόστιμο για το εκτός ΡΓ;

2. Υπάρχει υποχρέωση να γκρεμισθεί το εκτός ΡΓ;

3. Για να δωθεί βεβαίωση θα πρέπει να έχει γκρεμισθεί το εκτός ΡΓ;

Ευχαριστώ...

η Ρ.Γ. συμπίπτει με την Ο.Γ. δηλ. είναι και εκτός Ο.Γ ??? ή μόνο εκτός Ρ.Γ ???

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έπρεπε να ξεκουραστώ.

Ευχαριστώ φια τις απαντησεις.

-nikosantonakas, ενδιαφέρον αυτό, θα το δω μεθαύριο που θα παω πολεοδομία.

-αστεριε, έχει πρασιά αλλά μαλλον μπερδευτηκες...

- Ιουλιε, και εγώ σε αυτά καταλήγω....

Link to comment
Share on other sites

σε αντιστοιχη περιπτωση στεγάστρου που ενα τμήμα του 50cm ηταν εκτος ρυμμοτομικης, η ΥΔΟΜ του Δήμου Θεσσαλονίκης, μετά από έκθεση αυτοψίας που διενήργησε κατόπιν καταγγελίας, επέβαλε στον ιδιοκτήτη να γκρεμίσει το τμήμα εκτος ρυμμοτομικής

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

1. Το εκτός ΡΓ δεν τακτοποιείται άρα δεν πληρώνει πρόστιμο γι'αυτό.   το εκτος  ΡΓαν δεν αποζημιωθηκε(δεν εγινε πραξη αναλογισμου κλπ) νομιζω τακτοποιειται εκτος αν εχει κυρωθει πραξη εφαρμογης

2. Κανονικά ναι, εκτός κι αν είναι τμήμα κατοικίας που είναι στατικά συνδεδεμένο με το όλο κτίσμα. Δηλ. αν κατεδαφιστεί το εκτός ΡΓ καταρρέει και το εντός ΡΓ. Αυτός ο κανόνας όμως ισχύει για σπίτια μόνο και όχι στέγαστρα νομίζω.

3. Νομίζω ναι. Γιατί αν δίνονταν η βεβαίωση χωρίς να γκρεμιστεί, τότε θα συνέφερε να έχεις αυθαίρετο εντός κοινοχρήστου παρά εκτός...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου όπου μικρό του τμήμα είναι εκτός ΡΓ. Το ρυμοτομικό είναι προ του 83 δεν έχει γίνει πράξη τακτοποίησης αναλογισμού. Το αυθαίρετο προϋφίσταται της ένταξης στο σχέδιο πόλης. 

 

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: Το συμβόλαιο του ιδιοκτήτη (αποδοχή κληρονομιάς) περιγράφεται το οικόπεδο χωρίς το ρυμοτομούμενο τμήμα και χωρίς όπως είπα να υπάρχει πράξη τακτοποίησης- αναλογισμού. Σε αυτήν την περίπτωση:

 

α) μπορώ να τακτοποιήσω το ρυμοτομούμενο βάσει της εξαίρεσης πως προϋφίσταται της έγκρισης της απαλλοτρίωσης, δεν έχει δωθεί σε κοινή χρήση το ρυμοτομούμενο; ή

β) θεωρώ πως έχει δωθεί ΄΄αυτοδίκαια΄΄ σε κοινή χρήση από τον ιδιοκτήτη και δεν ασχολούμαι με το ρυμορομούμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έπρεπε να ξεκουραστώ.

Ευχαριστώ φια τις απαντησεις.

-nikosantonakas, ενδιαφέρον αυτό, θα το δω μεθαύριο που θα παω πολεοδομία.

-αστεριε, έχει πρασιά αλλά μαλλον μπερδευτηκες...

- Ιουλιε, και εγώ σε αυτά καταλήγω....

Καλή σου μέρα. Επειδή σε κανένα post δεν αναφερόταν η πρασιά (και κάπου αναφέρθηκε για κοιν. χώρο), γι''αυτό

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Έχω περίπτωση σε παραδοσιακό οικισμό κάτω των 2000 όπου υπάρχει σχέδιο του 1972 και δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής.

Μίκρο τμήμα του κτίσματος (2,5 τ.μ) κατασκευής 1980 βγαίνει εκτός ρυμοτομικής το οποίο είναι και τοιχίο φέροντος οργανισμού και η κατεδάφιση του κρίνεται ως το λιγότερο πολύ δύσκολη.

Πληροφοριακά έχω βεβαίωση μη διεκδίκησης από το Δήμο.

Η επιτροπή που το εξέτασε στην Πολεοδομία δεν αποδέχεται τη αυθαιρεσία και ζητεί την κατεδάφιση προκειμένου να προχωρήσουν οι διαδικασίες του 4178 για κάποια υπόλοιπα τμήματα.

 

Ποιες εναλλακτικές έχω; "στατικά συνδεδεμένο"; "παραχώρηση σε κοινή χρήση"; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου όπου μικρό του τμήμα είναι εκτός ΡΓ. Το ρυμοτομικό είναι προ του 83 δεν έχει γίνει πράξη τακτοποίησης αναλογισμού. Το αυθαίρετο προϋφίσταται της ένταξης στο σχέδιο πόλης. 

 

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: Το συμβόλαιο του ιδιοκτήτη (αποδοχή κληρονομιάς) περιγράφεται το οικόπεδο χωρίς το ρυμοτομούμενο τμήμα και χωρίς όπως είπα να υπάρχει πράξη τακτοποίησης- αναλογισμού. Σε αυτήν την περίπτωση:

 

α) μπορώ να τακτοποιήσω το ρυμοτομούμενο βάσει της εξαίρεσης πως προϋφίσταται της έγκρισης της απαλλοτρίωσης, δεν έχει δωθεί σε κοινή χρήση το ρυμοτομούμενο; ή

β) θεωρώ πως έχει δωθεί ΄΄αυτοδίκαια΄΄ σε κοινή χρήση από τον ιδιοκτήτη και δεν ασχολούμαι με το ρυμορομούμενο; 

Η αποδοχή κληρονομιάς πότε έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.