Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δε φοβάμαι απλά δεν ξέρω πώς είναι καλύτερα να το δηλώσω. Ο νόμος λέει ότι επιτρέπεται μέχρι 5% απόκλιση στα τοπογραφικά εντός σχεδίου. Αν έχω 6% τί γίνεται; Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα δηλωσεις αυτο που μετρας κ πραγματικα ειναι εφοσον ειναι>5%

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξω καινούργιο τοπογραφικό δηλαδή λες; Τα μεγέθη της άδειας, εφόσον αλλάζει το εμβαδό του οικοπέδου δεν αλλάζουν και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

τα επιτρεπομενα ναι

Δηλαδή αυθαίρετο εκτός σχεδίου που ήταν δηλωμένο στην άδεια 4220 και με νέα καταμέτρηση είναι 4000 αυτόματα αλλάζουν και τα επιτρεπόμενα μέτρα, όπου θα έπρεπε να είχε χτίσει μέχρι 200 και όχι 208. Σωστά; Το ερώτημα είναι, γνωρίζει κανείς τί κάνουμε σε περίπτωση που δεν εχουν τηρηθεί οι πλάγιες αποστάσεις; Δηλαδή το κτίριο δείχνει 15 μέτρα πλάγιες αποστάσεις περιμετρικά αλλά αυτό δεν ισχύει!!!

 

Τί γίνεται τότε; Το σύστημα δεν είναι διαμορφωμένο ώστεν α υπολογίζει την υπέρβαση των πλαγίων αποτάσεων μόνη της. Τα τετραγωνικά βάσει αδείας είναι εντάξει, οπότε δεν μπορεί να μπει ως υπέρβαση δόμησης. Εγώ αυτό που έκανα ήταν να το βάλω σε ένα φύλο καταγραφης και να το δηλώσω με αναλυτικό. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, διότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, όμως δεν θεωρώ σωστό ούτε να το βάλω ως υπέρβαση δόμησης. Πείτε μου τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ έχει γίνει μετακίνηση του κτιρίου προς τα πλάγια όρια?Τότε ΕΧΕΙΣ ΥΔ+ΥΚ+Δ στα τμήματα του κτιρίου που εξέχουν της εγκεκριμένης θέσης του περιγράμματος του κτιρίου.Αν μάλιστα η νέα θέση του κτιρίου δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη θέση που θα έπρεπε να έχει από την άδεια,τότε πάει όλο χωρίς άδεια.

Η αλλαγή του εμβαδού του οικοπέδου από 4220 σε 4000 δε σε επηρρεάζει πουθενά,γιατί η αποδεκτή απόκλιση στα εκτός σχεδίου είναι 10% και όχι 5% όπως στα εντός... ;)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δλδ έχει γίνει μετακίνηση του κτιρίου προς τα πλάγια όρια?Τότε ΕΧΕΙΣ ΥΔ+ΥΚ+Δ στα τμήματα του κτιρίου που εξέχουν της εγκεκριμένης θέσης του περιγράμματος του κτιρίου.Αν μάλιστα η νέα θέση του κτιρίου δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη θέση που θα έπρεπε να έχει από την άδεια,τότε πάει όλο χωρίς άδεια.

 

Η αλλαγή του εμβαδού του οικοπέδου από 4220 σε 4000 δε σε επηρρεάζει πουθενά,γιατί η αποδεκτή απόκλιση στα εκτός σχεδίου είναι 10% και όχι 5% όπως στα εντός... ;)

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχω ΥΔ. Αφού τα μέτρα είναι τα εγκεκριμένα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν χωρούσε ποτέ ακριβώς μέσα στο οικόπεδο ωστε να έχει πλευρικές αποστάσεις 15μ. Στο τοπογραφικό είναι εγκεκριμένη η θέση του και δεν έχει μετακινηθεί, αλλά δεν ισχύουν τα όρια, αφού από τη μία μεριά είναι 8 και όχι 15. Επίσης αν κατάλαβα καλά, τοπογραφικό ΕΓΣΑ απαιτείται, και ας έχει άδεια διότι είναι εκτός σχεδίου

Edited by mms
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.