Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Με βάση τη λογική και επειδή δεν απαγορεύεται από το Ν.4178 μπορείς αν θέλεις να εντάξεις όλες τις παραβάσεις κατηγορίας 3 στις "λοιπές παραβάσεις", δηλαδή, αυθαιρεσίες που το πρόστιμό τους υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό. Ταυτοχρόνως στον έναν ενιαίο προϋπολογισμό μπορείς να εντάξεις και όποιες άλλες λοιπές παραβάσεις. Κάνοντας αυτό κερδίζεις 500 ευρώ. Προσωπικά θα το έκανα χωρίς απολύτως κανέναν ενδοιασμό.

 

Βεβαίως η γνωστή και χωρίς ισχυρή νομική βάση εγκύκλιος (ή κάποια ερωταπάντηση από ΤΕΕ Μακεδονίας ή Τρίπολης δεν θυμάμαι) λέει αυθαιρέτως πως όχι δεν μπορείς να το κάνεις.

 

Εσύ διαλέγεις και παίρνεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακολουθω τη λογικη του Ιασονα...

Στην τελικη δεν πληρωνω εγω, ο πελατης πληρωνει οσα του πω εγω, χωρις να του εξηγησω απαραιτητα πως αυτα τα 400€ απο το συνολικο προστιμο προκυπτουν επειδη εχω αναλυτικο προυπολογισμο 20€

 

Ας εχω το κεφαλι μου ησυχο με δαυτους...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα,

ξέρει κανείς να μου πει γιατί δεν μπορώ να υποβάλλω δήλωση 4178 με αυθαιρεσίες στην κατηγορία 3? έχω 2 φύλλα καταγραφής, το ένα κατηγορία 3 και το άλλο κατηγορία 5, δεν έχω λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις, δεν έχω περβάσεις, πρόεκιται για 'ρύθμιση' και η χρονολογία μου είναι 2004. όταν επιχειρώ να υποβάλλω τη δήλωση μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορώ να έχω άλλες παραβάσεις σε φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3..

τι γίνεται? τι εννοεί ο ποιητής?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα,

ξέρει κανείς να μου πει γιατί δεν μπορώ να υποβάλλω δήλωση 4178 με αυθαιρεσίες στην κατηγορία 3? έχω 2 φύλλα καταγραφής, το ένα κατηγορία 3 και το άλλο κατηγορία 5, δεν έχω λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις, δεν έχω περβάσεις, πρόεκιται για 'ρύθμιση' και η χρονολογία μου είναι 2004. όταν επιχειρώ να υποβάλλω τη δήλωση μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορώ να έχω άλλες παραβάσεις σε φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3..

τι γίνεται? τι εννοεί ο ποιητής?

μηπως τσεκαρεις στο φκ της κατ 3   αριθμο παραβασεων?πρεπει να μενει κενο

Link to comment
Share on other sites

Με κτιρια του ΟΕΚ καποιος συναδερφος αντιμετωπισε καποια περιπτωση?


Σε περιπτωση που υπαρχει αντικατοπτρισμος (mirror) της κατοψης σε διαμερισμα πολυκατοικιας του ΟΕΚ δηλωνεται ως κατηγορια 3?


Σε περιπτωση κλειστού εξώστη. προφανώς μετά την παράδοση απο τον ΟΕΚ. αντιμετωπιζεται συμφωνα με το αρθρο 23, παραγρ. 15α?


Οταν συντρεχουν και οι 2 παραπάνω περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

οκ το βρήκα!

(όχι δεν υπήρχε πολεοδομική παράβαση οπότε το κουτάκι δεν ήταν κλικαρισμένο)

 

αλλά παραθέτω τη λύση του μυστηριώδους προβλήματος, δεν έβαλα αριθμό τετραγωνικών μέτρων στο κουτάκι της κύριας ή βοηθητικής χρήσης και το θέμα λύθηκε. οπότε τα τετραγωνικά μου στην ουσία επεξηγούνται στην τεχνική έκθεση.

 

ευχαριστώ τους συναδέλφους Inzaghi και nikosantonakas που αποκρίθηκαν

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακολουθω τη λογικη του Ιασονα...

Στην τελικη δεν πληρωνω εγω, ο πελατης πληρωνει οσα του πω εγω, χωρις να του εξηγησω απαραιτητα πως αυτα τα 400€ απο το συνολικο προστιμο προκυπτουν επειδη εχω αναλυτικο προυπολογισμο 20€

 

Ας εχω το κεφαλι μου ησυχο με δαυτους...

 

Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να μην χρέωναμε τον κόσμο με 500άρικα, μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε σαφής οδηγίες ακόμα;

Αν δεν μπορεί να περιμένει ο πελάτης, σαφώς και το προχωράς ως προς τη δική σου ασφάλεια, αλλά αν μπορεί γιατί να μην του εξηγήσει κι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που λες αλλα κατ εμε ο νομος ειναι σαφης.

Ο,τι συγκαταλεγεται στις μικροπαραβασεις, εντος των επιτρεπτων οριων, παει 500αρικο κατηγοριας 3

Ο,τι ξεφευγει απο αυτα παει με αναλυτικο η με γενικες διαταξεις υπολογισμου προστιμου

 

Δεν ειδα πουθενα εστω και ως διφορουμενο να αφηνεται η υποψια επιλογης αναμεσα σε κατηγορια 3 η αναλυτικο

 

Αποψη μου παντα. Δεν περιμενω να αποσαφηνιστει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.