Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Αδυναμία αποτύπωσης, διότι το σύνολο του ακινήτου περιλαμβάνει ιδιοκτησίες για τις οποίες δεν είσαι εξουσιοδοτημένος να αποτυπώσεις και να περιγράψεις. Εγώ κάτι τέτοιο θα γράψω. 

Link to comment
Share on other sites

λέω την αίτηση που σύμφωνα με τον Ν. είναι στα απαραίτητα δικαιολογητικά αλλά βάζουμε Υ.δ. ιδιοκτήτη @#$% και Ανάθεση ιδιοκτήτ. στο Μηχ. θέλει και αίτηση, τρομάρα του!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως αίτηση εννοείς το δικαιολογητικό νούμερο 1 του άρθρου 11? Αν ναι, ούτε αυτό χρειάζεται. Αίτηση = η δήλωση στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ ο Νόμος όμως λέει αίτηση στα απαραίτητα δικαιολογητικά, όντως το σύστημα ΤΕΕ ζητάει Ανάθεση στο Μηχ. Για την τακτοποίηση και Υ.Δ. ιδιοκτήτη. Κατά νόμο χάσκουμε, κατά ΤΕΕ και Λογική, Οκ είμαστε αλλά έχουμε ξεφύγει με αυτόν τον Νόμο. Και όταν οι αμοιβές αγγίζουν πραγματικά τα 400 και 500€ λες θα κάνω μια Υδ και μια ανάθεση και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο απαραίτητα δικαιολογητικά, άλλο αρχεία για ανέβασμα. Στα δικαιολογητικά αναφέρει και αίτηση και έντυπο υπολογισμού προστίμου και παράβολο κλπ. Δεν ανεβάζουμε όμως κάτι από όλα αυτά. Συμπλήρωση φύλλων καταγραφής = έντυπο υπολογισμού προστίμου, υποβολή δήλωσης = αίτηση, εμφάνιση πληρωμής παραβόλου στα οικονομικά στοιχεία = παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι οικοδομήσιμο, συγκρίνεις τα τ.μ. του ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ με τα επιτρεπόμενα.

 

Αν δεν είναι οικοδομήσιμο, υπάρχουν δύο λογικές:

1. όλα μαξ (προφορική οδηγία Γαρδίκη κάποια στιγμή)

2. Αναλογικά, σαν να ήταν οικοδομήσιμο

 

Δεν ξέρω αν έχει προκύψει κάτι νεότερο και έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα.

Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι νεότερο να επέμβει να με διορθώσει

τελικα υπαρχει κατι νεωτερο. Γιατι αμα τα βαλω ολα μαξ μου βγαινει το προστιμο 9000 για 30 m2. Και αναλογικα δεν ξερω πως να τα υπολογισω. Ειναι αγροτεμαχιο 1 στρεμμα εκτος οικισμου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει κατι νεωτερο. Γιατι αμα τα βαλω ολα μαξ μου βγαινει το προστιμο 9000 για 30 m2. Και αναλογικα δεν ξερω πως να τα υπολογισω. Ειναι αγροτεμαχιο 1 στρεμμα εκτος οικισμου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο. Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων.

αναλογικά σημαίνει ότι αν έχεις 200 επιτρεπόμενα στα 4 στρ, τότε έχεις 100 στο 1 στρ.

αν σε καλύπτει αυτό θεωρητικά, κάνε σύγκριση με αυτό

 

 

κατόπιν ιδιωτικής παρέμβασης του Δημήτρη GM, επαναλαμβάνεται στο ορθό:

 

"... τότε έχεις 50 στο 1 στρ. ..." 

 

sorry για το μπέρδεμα

 

(ρε δεν του ξεφεύγει τίποτα! πάω στοίχημα ότι έχει φτιάξει ειδική εφαρμογή που παρακολουθεί το φόρουμ)

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πετραν νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να κάνεις μία υπέρβαση, και να το πεις χωρίς άδεια,

και στην τεχνική έκθεση (και στα σχέδια) να πεις για το προ 55 (νομίμως υφιστάμενο)

νομίζω το πρόστιμο θα σου βγει μικρότερο, και θα είσαι και τυπικά καλυμμένος (νομίζω) αφού δεν θα έχεις πει κάποιο ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

πετραν νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να κάνεις μία υπέρβαση, και να το πεις χωρίς άδεια,

και στην τεχνική έκθεση (και στα σχέδια) να πεις για το προ 55 (νομίμως υφιστάμενο)

νομίζω το πρόστιμο θα σου βγει μικρότερο, και θα είσαι και τυπικά καλυμμένος (νομίζω) αφού δεν θα έχεις πει κάποιο ψέμα.

ισχυει οτι το προστιμο θα ειναι μικροτερο. Μαλλον ετσι θα το κανω και φυσικα θα αναφερω στην τεχνικη εκθεση τι ακριβως συμβαινει.  αν εχεις τον χρονο και την καλοσυνη τσεκαρε και μια ερωτηση που εχω κανει εδω http://www.michanikos.gr/topic/35808-%CE%9117-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CE%91-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD/page-81 γιατι εχω κολλησει. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.