Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

η ΟΑ / ΑΟ αφορά το γεωτεμάχιο. Αν υπάρχει (έστω και με την παραδοχή "προ 55" = ΟΑ/ΑΟ) δεν έχει σημασία πόσα κτίσματα έχει το ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι "Έγγραφα ρύθμισης με προηγούμενους νόμους (Ν_3843/10, Ν. 1337/83)" πως ενεργοποιείται στα δικαιολογητικά ?? Έχω δήλωση με Η/Χ του 3843 που τον ξαναδηλώνω με τον 4178. Δεν μου έχει ενεργοποιηθεί του κουτάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε διαμερισμα πολυκατοικιας εχω δυο συνιδιοκτητες με 50% εξ αδιαιρετου, (συζυγοι)

Μετα τον θανατο του ενος, δεν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας.

Θα μπορουσε να κανει αιτηση τακτοποιησης ο αλλος, και αν ναι ποιοι θα εμφανιζονται ως ιδιοκτητες στην αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε διαμερισμα πολυκατοικιας εχω δυο συνιδιοκτητες με 50% εξ αδιαιρετου, (συζυγοι)

Μετα τον θανατο του ενος, δεν εχει γινει αποδοχη κληρονομιας.

Θα μπορουσε να κανει αιτηση τακτοποιησης ο αλλος, και αν ναι ποιοι θα εμφανιζονται ως ιδιοκτητες στην αίτηση?

υπάρχει ένα θέμα, γιατί αν τελικά δεν γίνει καμία αποδοχή κληρονομιάς από κανέναν,

το εμπράγματο περιέρχεται στο δημόσιο νομίζω. Και τότε τι γίνεται;

Υπάρχει άλλος κληρονόμος πλην του / της συζύγου;

Ποιοι είναι δηλαδή οι εν δυνάμει κληρονόμοι που είναι εν δυνάμει ιδιοκτήτες του υπόλοιπου μισού.

Και γιατί δεν κάνουν αποδοχή; Δεν χρειάζεται βεβαίωση 

Link to comment
Share on other sites

η ΟΑ / ΑΟ αφορά το γεωτεμάχιο. Αν υπάρχει (έστω και με την παραδοχή "προ 55" = ΟΑ/ΑΟ) δεν έχει σημασία πόσα κτίσματα έχει το ακίνητο

ναι αλλά άμα βάλω ΜΕ οικοδομική άδεια, στα φύλλα καταγραφής μου ζητάει ποσοστό υπέραβασης δόμησης, κάλυψης κτλ. Αυτά πως τα υπολογίζω? Προσθέτω τα τετραγωνικά του προ 55 κτίσματος και του αυθαιρέτου και τα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα της περιοχής? Και αν δεν ειναι οικοδομήσιμο το γεωτεμάχιο?

Link to comment
Share on other sites

Το κουτάκι "Έγγραφα ρύθμισης με προηγούμενους νόμους (Ν_3843/10, Ν. 1337/83)" πως ενεργοποιείται στα δικαιολογητικά ?? Έχω δήλωση με Η/Χ του 3843 που τον ξαναδηλώνω με τον 4178. Δεν μου έχει ενεργοποιηθεί του κουτάκι...

 

???

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά άμα βάλω ΜΕ οικοδομική άδεια, στα φύλλα καταγραφής μου ζητάει ποσοστό υπέραβασης δόμησης, κάλυψης κτλ. Αυτά πως τα υπολογίζω? Προσθέτω τα τετραγωνικά του προ 55 κτίσματος και του αυθαιρέτου και τα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα της περιοχής? Και αν δεν ειναι οικοδομήσιμο το γεωτεμάχιο?

Αν είναι οικοδομήσιμο, συγκρίνεις τα τ.μ. του ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ με τα επιτρεπόμενα.

 

Αν δεν είναι οικοδομήσιμο, υπάρχουν δύο λογικές:

1. όλα μαξ (προφορική οδηγία Γαρδίκη κάποια στιγμή)

2. Αναλογικά, σαν να ήταν οικοδομήσιμο

 

Δεν ξέρω αν έχει προκύψει κάτι νεότερο και έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα.

Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι νεότερο να επέμβει να με διορθώσει

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι οικοδομήσιμο, συγκρίνεις τα τ.μ. του ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ με τα επιτρεπόμενα.

 

Αν δεν είναι οικοδομήσιμο, υπάρχουν δύο λογικές:

1. όλα μαξ (προφορική οδηγία Γαρδίκη κάποια στιγμή)

2. Αναλογικά, σαν να ήταν οικοδομήσιμο

 

Δεν ξέρω αν έχει προκύψει κάτι νεότερο και έχει ξεκαθαριστεί το ζήτημα.

Παρακαλώ αν κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι νεότερο να επέμβει να με διορθώσει

apier αρχικά σε ευχαριστώ πολύ. Έχω και μία τελευταία ερώτηση. Όταν βάζω ΜΕ οικοδομική άδεια και πατάω υπαγωγή, μου ζητάει αριθμό αδείας. Εκεί τι βάζω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.