Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στα δικαιολογητικά - αρχεία που είναι να ανεβάσουμε στο σύστημα, έχω τις εξής απορίες:

 

1) 11 Διάγραμμα κάλυψης: Ως διάγραμμα κάλυψης τι ακριβώς ανεβάζεται? Το υπάρχον + τις όποιες διαφορές? Αν δεν υπάρχει Διάγραμμα Κάλυψης στον φάκελο κάνετε κάποιο νέο σύμφωνα με το τοπογραφικό και παραθέτε στοιχεία Κάλυψης, Δόμησης, Ύψους κτλ? Υποθέτω δεν θέλει 3d και λοιπά όπως στο Διάγραμμα Δόμησης...

 

2) 26 Τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής αδείας: Η απορία μου είναι στο ότι στις παρατηρήσεις αναφέρει "μηχανικός (σχέδιο)". Γιατί να ισχύει κάτι τέτοιο? Δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε της αδείας?? Ή μήπως πρέπει να το ξαναυπογράψουμε?

 

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

κάνω απλό ΔΚ, τύπου εξαίρεσης από κατεδάφιση, όταν υπάρχουν νόμιμα και αυθαίρετα τμήματα.

(αυτή την οδηγία είχε δώσει και η Γαρδίκη)

δεν κάνω καθόλου ΔΚ όταν είναι όλα αυθαίρετα, αλλά γράφω τα εμβαδά τύπου ΔΚ στις κατόψεις.

 

κάνω τοπογραφικό με ΕΓΣΑ όταν είμαι εκτός σχεδίου (ή μας το φέρνει έτοιμο ο πελάτης)

κάνω εντοπισμό σε απόσπασμα σχεδίου όταν είμαι εντός σχεδίου.

τοπογραφικό αδείας θα ανεβάσω, ανεξάρτητα από τα παραπάνω, όταν υπάρχει άδεια

(να ξαναϋπογράψεις το τοπογραφικό της άδειας δεν το βλέπω σωστό ούτε και πρακτικό. ποιό το νόημα; ) 

Link to comment
Share on other sites

τοπογραφικό αδείας θα ανεβάσω, ανεξάρτητα από τα παραπάνω, όταν υπάρχει άδεια

(να ξαναϋπογράψεις το τοπογραφικό της άδειας δεν το βλέπω σωστό ούτε και πρακτικό. ποιό το νόημα; )  Δεν το εννοούσα πραγματικά αυτό  :smile:

 

Επομένως ένα απλό ΔΚ χωρίς πολλές λεπτομέρειες και τοπογραφικό ανάλογα. Επομένως συμφωνούμε ότι εάν υπάρχει Ο.Α. ανεβάζουμε το τοπογραφικό της αδείας και τελειώνουμε... όπως είναι και λογικό

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ(ΕΤΑΙΡΕΙΑ) ΤΙ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

στα στοιχεία ιδιοκτήτη περνάμε τα στοιχεία ιδιοκτήτη. Όποιος είναι (φυσικό ή νομικό πρόσωπο)

Αν είναι εταιρεία, στο όνομα πατρός και μητρός γράφω "δεν εφαρμόζεται", και στη διεύθυνση κατοικίας βάζω την έδρα.

Η εξουσιοδότηση και το συμφωνητικό προφανώς υπογράφονται από τον νόμιμο εκπρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω διαβάσει διάφορα posts αλλά τελικά δεν έχω καταλήξει στο τί κάνετε οι περισσότεροι όσον αφορά στα δικαιολογητικά του 4178..

Αναφέρομαι στα δικαιολογητικά που έχουν μεταφερθεί από τον 4014 στον 4178 και εμφανίζονται ως αρχεία στο σύστημα. Αντιλαμβάνομαι ότι το σωστό είναι να μορφοποιηθούν όλα ξανά, σχέδια,Τ.Ε κλπ. με νέα πινακάκια, σωστά στοιχεία, αριθμό πρωτοκ., και αναφορά στον 4178 πλέον, σωστά? (Η νέα εξουσιοδότηση και το νέο ΔΕΔΟΤΑ εξυπακούεται). Αν και μου φαίνεται φοβερά χρονοβόρο και ψυχοφθόρο (άντε πάλι απ'την αρχή όλα...) Αυτό κάνετε?? Και τα παλιά τα κάνουμε ακύρωση?!

 

Και κάτι ακόμα. Στο πεδίο "Δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες" , έχει ξανασυζητηθεί και κάπου αλλού και αν θυμάμαι καλά το Ε9 αρκεί σαν δημόσιο έγγραφο απόδειξης της κατασκευής. Όσοι ανεβάζετε Α/Φ, αρκεί ένα απόσπασμα από το Κτηματολόγιο ή ακόμα και Google Earth ή χρειάζεται κάτι πιο "επίσημο"?.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στα δικαιολογητικα για μεταφορες απο 4014 ανεβαζω τις νεες εξουσιοδοτησεις για την μεταφορα στον 4178 η κ τις παλιες για την υπαγωγη στο 4014?

Link to comment
Share on other sites

στα δικαιολογητικα για μεταφορες απο 4014 ανεβαζω τις νεες εξουσιοδοτησεις για την μεταφορα στον 4178 η κ τις παλιες για την υπαγωγη στο 4014?

καλό θα ήταν στο κείμενο της νέας εξουσιοδότησης να υπάρχει αναφορά στην παλιά δήλωση,

και να ανεβάσεις τη νέα. 

Link to comment
Share on other sites

Επομένως ένα απλό ΔΚ χωρίς πολλές λεπτομέρειες και τοπογραφικό ανάλογα. Επομένως συμφωνούμε ότι εάν υπάρχει Ο.Α. ανεβάζουμε το τοπογραφικό της αδείας και τελειώνουμε... όπως είναι και λογικό

δεν ξέρω σε τι συμφωνούμε, αφού αυτό που λες δεν είναι αυτό που είπα εγώ.

το τοπογραφικό αδείας το αντιμετωπίζω ως "νομιμοποιητικό" όπως και το στέλεχος και τα λοιπά σχέδια της άδειας.

ΟΧΙ σαν νέο σχέδιο της δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.