Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

καλό θα ήταν στο κείμενο της νέας εξουσιοδότησης να υπάρχει αναφορά στην παλιά δήλωση,

και να ανεβάσεις τη νέα. 

 

Που ανεβάζουμε την νέα εξουσιοδότηση ? Εγώ δεν ανεβάζω τίποτα....!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


Σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 11 του ν.4178,


 « … την αίτηση υποβάλλει:


(δ) ο συνιδιοκτήτης: …..


 ii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε οριζόντια ή κάθετη συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων αποκλειστικής χρήσης αυτών, χωρίς να απαιτείται η συναίνεση του ετέρου συνιδιοκτήτη…..»


 


Σε μεζονέτα επί ακινήτου στο οποίο έχουν συσταθεί οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες, και ανήκει σε 3 ιδιοκτήτες, ο ένας συνιδιοκτήτης θέλει να κάνει την τακτοποίηση ( και να πληρώσει αυτός όλο το πρόστιμο ) ενώ οι άλλοι δεν θέλουν.


Συμφώνα με τα παραπάνω δεν απαιτείται η συναίνεση τους, οπότε μπορώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση.


Θέλω την γνώμη σας, να προχωρήσω ή θα έχω πρόβλημα απ του άλλους συνιδιοκτήτες που δεν θέλουν να γίνει η τακτοποίηση?


ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η μεζονέτα έχει ανεγερθεί σε τμήμα κάθετης και στο κτίριο υπάρχει οριζόντια?

 

Στο οικόπεδο εχουν κτιστει 4 μεζονέτες, έχει γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και η συγκεκριμένη μεζονέτα ανήκει σε 3 ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι σύμφωνα με το 11 δ ii ο ένας μπορεί να προβεί σε δήλωση ρύθμισης χωρίς συναίνεση των άλλων δυο. 

Link to comment
Share on other sites

δεν λέει αυτό ο Νόμος.

Εννοεί ότι αν ο δικός σου έχει μία οριζόντια ή μία κάθετη επί ακινήτου με περισσότερους ιδιοκτήτες,

μπορεί να προχωρήσει σε ρύθμιση του δικού χώρου, και του αποκλειστικής χρήσης (κατά τη σύσταση και όχι άτυπα)

χωρίς συναίνεση των λοιπών ιδιοκτητών των άλλων οριζοντίων ή / και καθέτων.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι την πλειοψηφία της ρυθμιζόμενης ιδιοκτησίας, ή δικαστική απόφαση που να επιτρέπει τη ρύθμιση χωρίς συναίνεση.  

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναδουμε λιγο αυτο το θεμα...στο οποιο ο 4014 ηταν σαφεστατος

αλλα...ούτε μια...σωστη  αντιγραφη δεν μπορουν να κανουν

 

αυτο απο τον λετομ

 

http://www.michanikos.gr/topic/35789-Α11-Συνιδιοκτησία-ακινήτου-και-ένταξη-στο-Ν-417813/?p=706329

 

δλδ αν εχει συσταθει ΟΙ μπορει να υποβαλλει ο ενας αναγραφοντας και τα στοιχεια των υπολοιπων...

 

και αυτο..[ιδιαιτερα...εκει που αγανακτει  ο  φιλτατος σταυρος...]

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/35789-Α11-Συνιδιοκτησία-ακινήτου-και-ένταξη-στο-Ν-417813/?p=710191

 

δλδ   εδω...

 

http://www.michanikos.gr/topic/39319-υποστηρικτικό-του-4178-help-desk-θέματος/?p=709636

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που μου έτυχε, μας ζήτησε το ΤΕΕ, και βγάλαμε, δικαστική απόφαση, 

παρά το γεγονός ότι ήταν μάνα και γιος. Φαντάσου να ήταν και άσχετοι.

Θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να γίνονταν δεκτή ρύθμιση χωρίς πλειοψηφία, γιατί προκύπτουν διάφορα νομικά θέματα, όχι τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε apier

 

μήπως ο γιος ηταν ανηλικος  και καποιος στο ΤΕΕ εμεινε προσηλωμενος στο "γραμμα του νομου"???

 

Διότι. οταν εχει συσταθει ΟΙ οι συνιδιοκτητες ειναι γνωστοί και εφαρμοζονται τα παραπανω

 

[και,  αν θυμαμαι καλα,  ακομα και το χελπ ντεσκ εχει συμφωνησει με αυτο.]

 

αν την εχεις προχειρη...δες   την αποφαση ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση που το συζητάμε ακόμα.

Ο συνιδιοκτήτης στον οποίο αναφέρεται ο Νόμος είναι του ακινήτου και όχι της Ο.Ι. / Κ.Ι..

Και διευκρινίζει μάλιστα ότι οι ρυθμίσεις μπορούν να αφορούν μόνο το χώρο ιδιοκτησίας και το χώρος αποκλειστικής χρήσης,

και όχι κοινόχρηστους χώρους.

Αν δηλαδή έχεις εσύ μία Ο.Ι. / Κ.Ι. μπορείς να ρυθμίσεις ότι θέλεις εντός αυτής (και του χώρου αποκλειστικής χρήσης), χωρίς να ρωτήσεις κανέναν.

Για να κάνεις όμως τη ρύθμιση της Ο.Ι. / Κ.Ι. πρέπει να έχεις τουλάχιστον την πλειοψηφία επ' αυτής, κατά τα γενικά.

Δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικά, γιατί αντίκειται στην πάγεια νομοθεσία και νομολογία.

 

Η απόφαση στην οποία αναφέρθηκα αφορούσε έναν γιο γύρω στα 50 - 60 και μία μάνα γύρω στα 200 - 300 που εν καταλάβαινε,

οι οποίοι ήταν εξ αδιαιρέτου σε εκτός σχεδίου γήπεδο με κτίσμα,

και ο γιος αναγκάστηκε να βγάλει απόφαση (δεν θυμάμαι αν ήταν ασφαλιστικά μέτρα ή κάτι αντίστοιχο)

προκειμένου να μπορέσει να προχωρήσει στη ρύθμιση χωρίς πλειοψηφία.

Τυπικά, ακόμα και η απλή πλειοψηφία έχει πρόβλημα, αλλά γίνεται δεκτή κατ' οικονομία.

Anyway. Αυτή είναι η άποψή μου όπως έχει προκύψει και από συζητήσεις με νομικούς, 

αλλά αν υπάρχει παγειωμένη διαφορετική ερμηνεία από το ΤΕΕ, είμαι πρόθυμος να πειστώ,

καθώς θα είναι και προς δικό μου συμφέρον να κάνω δηλώσεις που τώρα τις διώχνω ή τις χάνω λόγω ιδιοκτησιακού.

Παρακαλώ όμως προσέξτε λίγο τη διάκριση που επισημαίνω πριν μου απαντήσετε.

Εάν ίσχυε όπως το λέτε, τότε δεν έχει κανένα νόημα όλο το υπόλοιπο άρθρο,

αφού θα μπορούσε ο καθένας να ρυθμίζει ότι θέλει.

Και βέβαια δεν θα είχε κανένα νόημα η ειδική αναφορά για ακίνητα με σύσταση.

Και αυτό καθίσταται προφανές και από το 11 δ ι, που ζητάει τουλάχιστον απλή πλειοψηφία για τα κοινόχρηστα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.