Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

καλα κανουμε και το συζηταμε...

 

διοτι "η συζητηση προαγει το συζητουμενο"

 

στην περιπτωση του γιου και της μανας

ηταν σε εκτος σχεδιου¨..δεν ειχαν συστησει ΟΙ ..και ηταν "εξ αδιαιρετου"

 

 

τεσπα

 

το θεμα μας ειναι οτι

 

"σε περίπτωση που  εχει γινει συσταση ΟΙ,
αν  απαιτειται η συναινεση ολων ή του 51% για να γινει η δηλωση τακτοποιησης  αυθαιρεσιων στην ΟΙ"

 

Γνωμη μου ειναι οτι  "μπορει και ενας συνιδιοκτητης"

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Δεν θα επιμείνω. Παρακαλώ όμως να "γνωμοδοτήσει" κανένας νομικός αν παρακολουθεί,

ή και κανένας συνάδελφος πιο έμπειρος από εμάς.

Επαναλαμβάνω τη διάκριση για λόγους διευκόλυνσης του αναγνώστη.

Άλλο συνιδιοκτήτης του ακινήτου επί του οποίου έγινε η σύσταση, (και κατά συνέπεια ιδιοκτήτης άλλης Ο.Ι. / Κ.Ι.)

και άλλο συνιδιοκτήτης της ιδίας (ρυθμιζόμενης) συσταθείσας Ο.Ι. / Κ.Ι.

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Δεν θα επιμείνω. Παρακαλώ όμως να "γνωμοδοτήσει" κανένας νομικός αν παρακολουθεί,

dimitris GM

Διακεκριμένο Μέλος

  • photo-thumb-69876.jpg?_r=0
  • Core Members
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png
  • 5,894 posts
  • Τοποθεσία Θεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Νομικός <---------------------------------------------

 

:smile:

Edited by letom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι προβλημα....

Εμπιστευομενος συγγενη ο οποιος ειναι πληρεξουσιος ιδιοκτητη  εξ Αυστραλιας προχωρησα σε μεταφορα κ υπαγωγη απο 4014,(δεν υπηρχε μεταβολη προστιμου,απλα με τον 4014 ειχε γινει επιλεκτικη τακτοποιηση),χωρις τις απαριτητες ΥΔ(εξουσιοδοτηση) του πληρεξουσιου ,ο οποιος θα τις εστελνε στο μεταξυ.....

Αποτελεσμα οταν τηλεφωνησα οτι δεν μου τις εστειλε ακομα,μου ειπε οτι θα τις στειλει να τις δουν οι Αυστραλοι!!!!(διοτι εγραψα μεσα οτι λογω επιλεκτικης τακτοποιησης δεν θα παρει ποτε βεβαιωση,πραγμα που το ηξερε ηδη, προφορικα..)

Καποια σκεψη πως το αντιμετωπιζω?μπορω να ακυρωσω την δηλωση?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστα...

Τι σημαίνει επιλεκτική τακτοποίηση?

 

νικολαε,

 

 αν  εννοεις οτι δηλωσες τα μισά και έγραψες  οτι εχεις και άλλα τοσα  "αδηλωτα"

ποιό το  κερδος  για τον πελατη, αφου "αυτοκαταγγελεσαι"???????

 

υγ

και τι ειδους "πληρεξουσιος" ηταν αυτος

 

ή   ηταν και ειχε "χαρτι" και στο εδειξε και σου ανεθεσε νομιμα

 

ή δεν ειχε και εισαι   εκτεθειμενος..στις...σπιλιάδες... του...αιγαιου... :sad:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοεί μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει να κάνω και να ανεβάσω στο σύστημα:


1) Αποτύπωση του στατικού φορέα


2) Στατική επίλυση μέσω προγράμματος


3) Τεύχος επίλυσης


4) Τεχνική έκθεση 


5) Φωτογραφίες στατικού φορέα.


Ξεχνάω κάτι;


 


Υ.Σ. Επειδή την ίδια ερώτηση την έχω υποβάλλει και στο νήμα "Μελέτη στατικής επάρκειας" αν νομίζουν οι διαχειριστές ότι πρέπει να διαγραφεί ας το κάνουν. 


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει επιλεκτική τακτοποίηση?

σημαινει οτι ειχε ενα στεγαστρο εκτος των αλλων το οποιο θα κατεδαφισει κ το οποιο δεν το δηλωσαμε στο 4014 ουτε στη μεταφορα..κ για το λογο αυτο ζητησα να υπογραψει ΥΔ οτι αν δεν κατεδαφιστει η δεν τακτοποιηθει  δεν μπορει να παρει βεβαιωση!!Εξαλου υπαρχει απαντηση για την επιλεκτικη τακτοποιηση απο το H.D.

 

πολύ σωστα...

 

νικολαε,

 

 αν  εννοεις οτι δηλωσες τα μισά και έγραψες  οτι εχεις και άλλα τοσα  "αδηλωτα"

ποιό το  κερδος  για τον πελατη, αφου "αυτοκαταγγελεσαι"???????

 

υγ

και τι ειδους "πληρεξουσιος" ηταν αυτος

 

ή   ηταν και ειχε "χαρτι" και στο εδειξε και σου ανεθεσε νομιμα

 

ή δεν ειχε και εισαι   εκτεθειμενος..στις...σπιλιάδες... του...αιγαιου... :sad:

Δημητρη καλημερα ...δεν μπορω να μπαινω στη λογικη του καθε πελετη οταν του εχω εξηγησει τη διαδικασια κ αυτος επιμενει στα δικα του,επιλεκτικη τακτοποιηση ηθελε διοτι καποια στιγμη θα το χαλουσε...Το πληρεξουσιο το εχω πλην ομως οταν εστειλα την ΥΔ -εξουσιοδοτηση για την μεταφορα την οποια ειχα προχωρησει ,<<κλωτσησε>> γιατι δεν ηθελε να παρει την ευθυνη της επιλεκτικης τακτοποιησης κ θα την  στειλει στον ιδιοκτητη (αυστραλια),για υπογραφη ...

Εγω αντεδρασα κ διοτι ολα αυτα τα γνωριζε ...οποτε εχω σκοπο να μην << ανεβασω>>  δικαιολογητικα κ σχεδια..

Ποια επιπτωση μπορει να εχω?αν αφησω την δηλωση σε <<υπαγωγη>> κ να μην την ολοκληρωσω?Σις σπιλιαδες.....?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου όπου δεν υπάρχει απόσπασμα ρυμοτομικού, ανεβάζεται τίποτ' άλλο στο πεδίο του Στελέχους Οικ. άδειας, όπως π.χ. απόσπασμα ευρύτερης περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.