Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Arche said:

Κάπως όσον αφορά τα δικαιοολογητικά, το βάζετε το παράβολο υπερ Ελλ. Δημ? Όχι δεν χρειάζεται.
Μα σε κάθε δήλωση 4178, εμφανίζεται το τέλος στα πληρωμένα στοιχεία, τι θέλουν δηλαδή να τυπώσουμε την απόδειξη της Τράπεζας που εμφανίζεται αυτόματα στο σύστημα, να την σκανάρουμε και ξαναβάλουμε στα αρχεία? Όχι δεν χρειάζεται.

β) Το έντυπο υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου θα ήθελα να μάθω Συναδέλφοι το βάζετε χωριστά υπολογισμένο με το χέρι ή με υπολογιστή? Όχι δεν χρειάζεται. Το κάνει μόνο του το σύστημα......

Ενδέχεται δηλδή ο υπολογισμός που κάνει το ΤΕΕ με το πρόγραμμα της σχετικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας να είναι λανθασμένος (Δικό τους το πρόβλημα) και ζητάνε χειρόγραφα να το ξαναυπολογίσουμε να το στείλουμε? Όχι δεν χρειάζεται, οι "νομοθετούντες" απλώς έτσι έμαθαν να γράφουν τους νόμους.....

Τόσα λεφτά βέβαια πήραμε (Πότε τα πήραμε;;;;;) και τώρα που ατόνησε η δουλειά, κάνει διακοπές ο κόσμος στα νησιά και άλλους θερινους προορισμους με τετοια ζεστη (Καλά δεν κάνουν; Σιγά μην ασχοληθούν με τα αυθαίρετά τους...), να βαριομαστε στα ομορφα γραφεια (!!!!!!) μας, να ασκηθουμε θελουμε (?????) δηλαδή???) μας βαλαν λιγη δουλεια, δεν αμοιβεται και ηδη εχει γινει με το σκεπτικο που προανάφερα, μα το κράτος φροντίζει, "Ανεργία μήτηρ πάσης κακίας"  Μηχανικέ,  γκρινιάζεις τώρα που σε έκαναν τόσο παραγωγικο. Κι εγώ μαζί σου!!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου.. ειλικρινά με έκανες τόσο χαρούμενο.. οι δύο πρώτες ήταν οι απαντήσεις που ζητούσα, είμαι πολύ χαρούμενος πραγματικά, το +1 θα το βάλω άμεσα και σε ευχαριστώ.

Για άλλη μια φορά με φώτισες. Η συμβολή σου ήταν πολύτιμη, ευχαριστώ, ευχαριστώ φίλε μου.

Επισυνάπτεται φωτογραφία με τύπο που πηδάει και χτυπάει τα πόδια του στον αέρα χαρούμενος. Εντάξει επισυνάπτεται σε φανταστικό επίπεδο, ναι δεν είναι εμφανής, πιστευω όμως με αυτόν τον τρόπο σου εξήγησα πόσο με χαροποίησε η απάντηση σου. :)

Για το τρίτο σκέλος που βρίσκονται και τα ερωτηματικά σου, ενοείται ξέρουμε την κατάσταση, ξέρουμε με τι αμοιβές αναγκαστήκαμε να κάνουμε δουλειά και είχε καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα, Οτι καλύτερο και καλο απογευμα 

φιλε μου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Arche said:

Ιάσονα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου.. ειλικρινά με έκανες τόσο χαρούμενο.. Κι εγώ χαίρομαι με τη δική σου χαρά... οι δύο πρώτες ήταν οι απαντήσεις που ζητούσα, είμαι πολύ χαρούμενος πραγματικά, το +1 θα το βάλω άμεσα και σε ευχαριστώ. Ανταποδίδω πάραυτα.....

Για άλλη μια φορά με φώτισες. Η συμβολή σου ήταν πολύτιμη, ευχαριστώ, ευχαριστώ φίλε μου.

Επισυνάπτεται φωτογραφία με τύπο που πηδάει και χτυπάει τα πόδια του στον αέρα χαρούμενος. Εντάξει επισυνάπτεται σε φανταστικό επίπεδο, ναι δεν είναι εμφανής, πιστευω όμως με αυτόν τον τρόπο σου εξήγησα πόσο με χαροποίησε η απάντηση σου. :)  Κλαπ, κλαπ, κλαπ, κλαπ, ....(ένας άλλος τύπος χτυπάει τα χέρια του χαρούμενος)

Για το τρίτο σκέλος που βρίσκονται και τα ερωτηματικά σου, ενοείται ξέρουμε την κατάσταση, ξέρουμε με τι αμοιβές αναγκαστήκαμε να κάνουμε δουλειά και είχε καθαρά χιουμοριστικό χαρακτήρα, Οτι καλύτερο και καλο απογευμα 

φιλε μου

Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τα καλά σου λόγια. Απλώς έκανα αυτό που έπρεπε κατά τη γνώμη μου να κάνω. Με τιμά η φιλία σου. Στη διάθεσή σου όποτε με χρειαστείς.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 26/12/2016 at 8:01 ΜΜ, Pavlos33 said:

Πρώτα πράξη αποδοχής κληρονομιάς, μετά η τακτοποίηση.

Στο μεταξύ, έχεις κάνει τοπογραφικό, αναλυτική αποτύπωση κτιρίων, κατόψεις και με βάση αυτά τα σχέδια γίνεται η αποδοχή, για να μην έχουν να διορθώνουν στη συνέχεια. 

Με την αποδοχή στα χέρια θα προβείς μετά δήλωση υπαγωγής.

Σε αντίστοιχη περίπτωση (αλλά με άδεια και δηλωμένο ακίνητο στα Ε9) και μετά από υπόδειξη της ΥΔΟΜ και συμβολαιογράφου (ο οποίος βάση του αστικού κώδικα μου υπέδειξε νέα ποσοστά των από το νόμο κληρονόμων) προχώρησα σε ρύθμιση 4178 και έβγαλα και άδεια δόμησης πέρσι χωρίς να έχει γίνει αποδοχή. Μου ζητήθηκε μόνο βεβαίωση θανάτου, βεβαίωση πλησιέστερων συγγενών και μη ύπαρξη διαθήκης. Με τα νέα ποσοστά  των κληρονόμων. 

Σήμερα κολλάω στο Ε9 της θανούσας το οποίο σκόπευα να επισυνάψω και δεν υπάρχει πρόσβαση στο ηλ.σύστημα για θανόντες μόνο για δικαστικές υποθέσεις.

Οι κληρονόμοι ετοιμάζονται τώρα για αποδοχή. Τι κάνω;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, freecat said:

Σε αντίστοιχη περίπτωση (αλλά με άδεια και δηλωμένο ακίνητο στα Ε9)

και μετά από υπόδειξη της ΥΔΟΜ [λαθος]

και συμβολαιογράφου (ο οποίος βάση του αστικού κώδικα μου υπέδειξε νέα ποσοστά των από το νόμο κληρονόμων)

[λαθος]

προχώρησα σε ρύθμιση 4178 και έβγαλα και άδεια δόμησης  

[διπλο λαθος]

πέρσι χωρίς να έχει γίνει αποδοχή. Μου ζητήθηκε μόνο βεβαίωση θανάτου, βεβαίωση πλησιέστερων συγγενών και μη ύπαρξη διαθήκης.

Σήμερα κολλάω στο Ε9 της θανούσας το οποίο σκόπευα να επισυνάψω και δεν υπάρχει πρόσβαση στο ηλ.σύστημα για θανόντες μόνο για δικαστικές υποθέσεις.

Οι κληρονόμοι ετοιμάζονται τώρα για αποδοχή. Τι κάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα δε και έγγραφο σφραγισμένο από την ΔΟΥ δήλωση φόρου κληρονομιάς από τους κληρονόμους.

@dimitris GM ζήτησα υποδείξεις από δημόσια υπηρεσία και συμβολαιογράφο. Τι άλλο έπρεπε να κάνω για να είμαι οκ;

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, freecat said:

Κατέθεσα δε και έγγραφο σφραγισμένο από την ΔΟΥ δήλωση φόρου κληρονομιάς από τους κληρονόμους.

[αυτο το  συμπλήρωσες  τωρα...]

Παντως,  η δηλωση φορου κληρονομιας   στην ΔΟΥ, δεν αποτελει "τίτλο"

Χωρις αποδοχη και μεταγραφη, δεν υφισταται τιτλος κυριοτητος

ουτε για τακτοποιηση

ούτε για εκδοση αδειας...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[αυτο το  συμπλήρωσες  τωρα...]

Παντως,  η δηλωση φορου κληρονομιας   στην ΔΟΥ, δεν αποτελει "τίτλο"

Χωρις αποδοχη και μεταγραφη, δεν υφισταται τιτλος κυριοτητος

ουτε για τακτοποιηση

ούτε για εκδοση αδειας...

 

τώρα τι κάνω;

Επίσης να επισημάνω ότι οι δηλωθέντες ως ιδιοκτήτες ήταν ήδη ιδιοκτήτες με κάποια ποσοστά στην ιδιοκτησία αυτή. Αυτά άλλαξαν λόγω θανάτου της αδερφής τους. Το σώζουμε;;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

κι  αυτο το συμπλήρωσες μετα

"Επίσης να επισημάνω ότι οι δηλωθέντες ως ιδιοκτήτες ήταν ήδη ιδιοκτήτες με κάποια ποσοστά στην ιδιοκτησία αυτή. Αυτά άλλαξαν λόγω θανάτου της αδερφής τους. Το σώζουμε;;"

 

Αν δεν εχει κατι αλλο....

καντε την αποδοχη και αποκτατε τιτλο και για την τακτοποιηση [που εγινε] και για την αδεια [που βγηκε,]

Υποθετω οτι δεν θα χρειαστει  διορθωση των ονομάτων  των ιδιοκτητών, μιά και εχεις κανει  αναγγελια στο ΙΚΑ

 μαλλον με τα σωστα στοιχεια. Το συζητας.

 

Τέλος, ελπίζω οτι, αφου πρόκειται για αδεια προσθήκης,

εχουν ηδη καταμετρηθει  τυχον επι πλεον αυθαιρετα τμ και ζητας  άδεια για τα σωστα υπολοιπομενα τμ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

Αν δεν εχει κατι αλλο....

καντε την αποδοχη και αποκτατε τιτλο και για την τακτοποιηση [που εγινε] και για την αδεια [που βγηκε,]

Υποθετω οτι δεν θα χρειαστει  διορθωση των ονομάτων  των ιδιοκτητών, μιά και εχεις κανει  αναγγελια στο ΙΚΑ

 μαλλον με τα σωστα στοιχεια. Το συζητας. (δεν θα προλάβω να ανεβάσω τα στοιχεια στον 4178) 

 

Τέλος, ελπίζω οτι, αφου πρόκειται για αδεια προσθήκης, 

εχουν ηδη καταμετρηθει  τυχον επι πλεον αυθαιρετα τμ και ζητας  άδεια για τα σωστα υπολοιπομενα τμ. 

Μόλις επικοινώνησα με τον συμβολαιογράφο και με δικηγόρο που με παρέπεμψαν στο εξής:

ΠΕΜΠΤΟ ΒΙΒΛΙΟ -ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ - ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΟΧΗ ΓΕΝΙΚΑ

Άρθρο 1710 Έννοια Κατά το θάνατο του προσώπου η περιουσία του ως σύνολο (κληρονομιά) περιέρχεται από το νόμο ή από διαθήκη σε ένα ή περισσότερα πρόσωπα (κληρονόμοι). Η κληρονομική διαδοχή από το νόμο επέρχεται όταν δεν υπάρχει διαθήκη, ή όταν η διαδοχή από διαθήκη ματαιωθεί ολικά ή μερικά.

Άρθρο 1711 Ύπαρξη κληρονόμου Κληρονόμος μπορεί μα γίνει μόνο εκείνος που κατά το χρόνο της κληρονομιάς βρίσκεται στην ζωή ή έχει τουλάχιστον συλληφθεί. Χρόνος της επαγωγής είναι ο χρόνος του θανάτου του κληρονομουμένου.

Βάση των παραπάνω ο συμβολαιογράφος μου έστειλε εγγράφως την αντιστοιχία των ποσοστών σφραγισμένα με στρογγυλή σφραγίδα γράφοντας ότι "τα  ποσοστά της θανούσης ανήκουν στους εξ'αδιαθέτου κληρονόμους σε κοινά αδιαίρετα και ίσα μέρη".

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.