Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δημήτρη και Ιάσονα

 

υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο

παρακολούθημα = (ξεχωριστό) τμήμα της ιδιοκτησίας που δεν έχει χιλιοστά

και στο

παρακολούθημα = κοινόκτητο τμήμα το οποίο αποδίδεται στην ιδιοκτησία με αποκλειστική χρήση

 

Στην 1η περίπτωση δεν παίρνει βεβαίωση αν έχει αυθαιρεσίες, στην 2η παίρνει δεν χρειάζεται καν βεβαίωση.

Στην 1η περίπτωση η αυθαιρεσία αναλογίζεται με τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας, στην 2η με το 100%

 

Τη δεύτερη περίπτωση την καταλαβαίνω, την έννοια της πρώτης και γιατί τη ξεχωρίζεις από τη δεύτερη δεν καταλαβαίνω. Ούτως η άλλως το παρακολούθημα ξεχωριστό τμήμα δεν είναι? Εννοείς απλά την περίπτωση παρακολουθήματος που δεν είναι σε κοινόχρηστο χώρο (πράγμα σπάνιο)? Και τι εννοείς δεν παίρνει βεβαίωση?

Σαν συνέχεια της δικής μου υπόθεσης που ανέφερα ενώ το συμβόλαιο της αγοράς του σπιτιού αναγράφει το παρακολούθημα των 2 τετραγωνικών στο ισόγειο της οικοδομής, ο κανονισμός δεν γράφει τίποτα για παρακολούθημα και η περιγραφή της οικοδομής δεν είναι καν σωστή!Βέβαια για να πω την αλήθεια ο κανονισμός δεν έχει υπογραφές και δεν ξέρω καν αν είναι αυτός ο σωστός! Τέλος πάντων θα το τακτοποιήσουμε μάλλον χωρίς συναίνεση αφού είμαστε οκ. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. 

 

Ο νόμος λέει:

Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι:

...

ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή

...

 

Στην 1η περίπτωση έχει κάτι που ανήκει στο μπλε, στην 2η περίπτωση έχει κάτι που ανήκει στο πορτοκαλί.

 

Παράδειγμα. Έχω σε μία πολυκατοικία διαμέρισμα στον α' όροφο, της οποίας παρακολούθημα είναι μία αποθήκη στο υπόγειο. Επίσης έχω την αποκλειστική χρήση στο δώμα. Αν πρέπει να βγάλω βεβαίωση για το διαμέρισμα, πρέπει να ελεγχθεί και η αποθήκη (μεταβιβάζεται μαζί με το διαμέρισμα), αλλά όχι το δώμα (μεταβιβάζεται ξεχωριστά από το διαμέρισμα).

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση που μου ζητουν βεβαίωση οριζόντιας ιδιοκτησίας όπως αναφέρεται στο συμβόλαιο μαζί με το 1/4 ενός κοινόκτητου γκαράζ.

Δεδομένης της φράσης "μη συμπεριλαμβανομένων κοινοκτητων και κοινοχρηστων χωρων", τι πρέπει να κάνω?

Τακτοποιώ το γκαράζ με συνέναιση των υπολοίπων και προχωράω ή μπορώ να το προσπεράσω?

Στο συμβόλαιο αναφέρεται το διαμέρισμα πακέτο με το 1/4 εξ'αδιαιρέτου του γκαράζ

Link to comment
Share on other sites

και τι  "εχει" αυτο το γκαραζ....

 

τα παρακολουθηματα, εφοσον αναφερονται στο συμβολαιο......πρεπει να ειναι και αυτα  οκ....

 

άλλο ειναι οι κοινοχρηστοι και κοινοκτητοι χωροι της οικοδομης

 

κι αλλο  ενας χωρος -οπως το γκαραζ- οπου εχει  ορισθει χρηση υπερ ενος ή 2 ή 4 συνιδιοκτητων...

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει:

Με την ως άνω υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και τη βεβαίωση μηχανικού δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι:

...

ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή

Εχω ενα ισογειο σε μια πολυκατοικια με αποκλειστικη χρηση τμηματος οικοπεδου μπροστα απο το διαμερισμα οπου το εχω προεκτεινει κατα 10μ2.Η αποκλειστικη χρηση ειναι κοινοκτητη.Βασει νομου λοιπον μπορω να δωσω βεβαιωση για το διαμερισμα μου γιατι η αυθαιρετη  προεκταση του εχει γινει σε κοινοκτητο τμημα το οποιο δεν πρεπει να συμπεριλαβω... :confused: :confused:

Βασει λογικής δεν μπορω...Τι αποφασίζω???????????

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μου δεν ειναι η συναινεση...Εντοπιζω το προβλημα οτι η αποκλειστικη χρηση, (αρα και το κοματι που εφτιαξα πανω σ αυτην), ειναι κοινοκτητο και τυπικα δεν πρεπει να συμπεριλαμβανεται στη βεβαιωση η οποια αφορα αποκλειστικα την οριζοντια ιδιοκτησια μου....

Βαζοντας την κοινη λογική παντου, ουσιαστικα εφαρμοζουμε εναν αλλο νομο.....

 

Αν ειχα μια ανεξαρτητη αποθηκη στην αποκλειστικη μου χρηση, γιατι να με εμποδιζει να δωσω βεβαιωση για το εντελως νομιμο ισογειο μου???( ακολουθοντας το γραμμα του νομου ειμαι "κυρια"!)

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

ο νομος το λεει ρητα

 

τακτοποιεις εφοσον εχεις την αποκλειστικη χρηση

 

άλλη ειναι η εννοια του  "κοινοκτητου"... ουτε χρησιμοποιει ο νομος τον ορο αυτον...

 

Link to comment
Share on other sites

Ν.4178, ΑΡΘΡΟ 3, παρ,1.α.ii

Eκει αναφερει ξεκαθαρα οτι εξαιρουνται τα κοινοκτητα τμηματα της ιδιοκτησιας.....

 

ο νομος λεει οτι τακτοποιεις στην αποκλιστικη σου χρηση χωρις συναιναιση, δεν αναιρει ομως την κοινοκτημοσυνη η μονομερης τακτοποιηση.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.