Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

dim.man

 

καλο θα ηταν να δουμε

- την κατοψη του οροφου απο την  αδεια...

- τις κατοψεις των συμβολαιων

- και τα συμβολαια...

 

Ετσι θα συγκρινουμε  

αν πραγματι  υπαρχει "διαμερισματωση"    στο  Δ2

και αν το Δ1 μετατοπισθηκε μαζι με ολη την οικοδομη σε βαρος του ακαλυπτου

 

ή, αν  συμφωνουν  κατοψεις και συμβολαια,  οπότε η οικοδομη μεγαλωσε "ατυπα"  για "καποιους λογους,".....

οπότε θα δουμε τι ειδους παραβαση υπαρχει και σε ποιον θα χρεωθει....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγώ κάτι. Η διαμερισμάτωση υφίσταται σε διαμερισματα που έχουν γίνει με διαφορετικές άδειες π.χ. κατ επέκταση, σε διαφορετικές χρονολογίες και εξυπηρετούνται από δοαφορετικές σκάλες?

Link to comment
Share on other sites

οχι,

εδω προκειται για διαφορετικες και ανεξαρτητες μεταξυ τους οικοδομες =καθετες ιδιοκτησιες με αρμο κλπκλπ

Link to comment
Share on other sites

στη περίπτωση μου το ισογειο είναι τεραστειο μεάδεια του 70. και μετά έχτισαν με διαφορετικές άδειες το μισό κομμάτι και μετά το άλλο μισο  κομμάτι ,με διαφορετική σκάλα να σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

δξ αν εννοεις οτι εχτισαν τα μπετα  απο ενα  ισογειο  κτισμα 500 τμ

 

και μετα που τελειωσαν τα μπετα...εκλεισαν  τα 200 και μετα με αλλη αδεια τα 100 και μετα με αλλη αδειια τα 200

 

δες τις αδειες και

τα λεμε

 

υγ

σωστα ρωταει ο..ταχυτερος  παυλος

[με τις καλησπερες μου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι γραφουν τα συμβόλαια υπάρχει σύσταση οριζ. ιδιοκτη. Το ισόγειο και ο μισός α οροφος έχει χτιστεί με μια πρωτη άδεια. Το δικό μου διαμερισμα στον άλλο μισό α οροφο έχει χτιστεί με άλλη άδεια και ο β με άλλη άδεια. στη σύσταση και πραγματικότητα έχω 80 τ.μ ενώ στην άδεια 75 τ.μ. τα οποία πιθανότατα τα έχει πάρει απ ότι βλεέπω από το δίπλα διαμέρισμα της άλλης άδειας. συμφωνώ με τα 5 τ.μ. είναι υπέρβαση δόμησης κτλ. Απλά δεν ξέρω αν είναι και διαμερισμάτωση...εκεί κολλάω. το οικόπεδο κοινό, οι άδειες διαφορετικές. 

Link to comment
Share on other sites

εχτισαν ενα   τμημα...και μετα ενα αλλο που "κολλησε" στο αρχικο??

 

αν ειναι ετσι δες τα συμβολαια   πρεπει  να αναφερουν το νδ 1024 περι καθετης..

 

απο τα συμβολαια προκυπτει αν εχεις  "εναν οροφο" σε ολο το ισογειο με συσταση ΟΙ σε καθε ενα  επί  του "ολου οροφου"

 

ή διαφορα ανεξαρτητα εν επαφη ισογεια κτισματα

 

απο τις αδειες προκυπτει  ..ανεγερση α' κτισματος  με την α'   αδεια ...επεκταση κατα πλατος αργοτερα με αλλη αδεια...

 

αρα πας για καθετη......

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε οικοδομή με 4 ιδιοκτήτες υπάρχει pilotis χωρισμένη στα 2 με αποκλειστική χρήση του κάθε τμήματος ανά 2 ιδιοκτήτες. Το ενα τμήμα το εχουν χωρίσει σε 2 χώρους οι ιδιοκτήτες των οποίων ανηκει η α.χ. Επιπλέον εχουν ο καθε ενας κ καποιες αυθαιρεσίες στα διαμερίσματά τους καθώς και μία αποθήκη την οποία εχουν κατασκευάσει κ χρησιμοποιούν από κοινού στο υπόγειο (το οποίο ανήκει κ στους 4 συνιδιοκτήτες).

 

Μπορώ να καταθέσω 1 φάκελο για αυτούς τους 2 αφού εχουν και χώρους που τους ανήκουν εξ'αδιαιρέτου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οι θεσεις ειναι του ν.  1221 ή ειναι  εκτος αυτου και "μοιρασθηκαν¨ με βαση τα συμβολαια /ή κανονισμο...

τι σημαινει "εχουν χωρισει"...με ποιον τροπο...??

εχουν την χρηση και οι δυο σε ενα μεγαλυτερο τμημα,  εξ  αδιαιρετου???

Τι τους πειραζε να "κοψουν" εξ αρχης τα τμηματα ????

Παντως,  αφου  εχουν την αποκλειστικη χρηση τακτοποιουν χωρις συναινεση...

 

οι αυθαιρεσιες στα διαμερισματα, προχωρανε κανονικα..

 

το υπογειο ανηκει και στους "4"... αρα ό,τι κατασκευασαν  σε αυτο... το εκαναν επι "κοινοχρηστου" τμηματος...

επομενως απαιτειται συναινεση ολων

 

πριν προχωρησεις, καλο θα ηταν να συνενοηθειτε  με την συμβ/φο 

για να μπορεσετε να ξεκαθαρισετε τα δικαιωματα σας  και να ξεφυγετε απο αυτα τα περιπλοκα  που δημιουργει η  "εξ αδιαιρετου συγχρηση" με τη συνταξη καποιου κανονισμου....ή ό,τι αλλο αποφασισετε

 

για τον τροπο υποβολης.....

 

http://www.michanikos.gr/topic/35788-α11-δικαιολογητικά-υπαγωγής-στο-ν-417813-γενικά/?p=821862

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.