Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Στην ΥΔ των συνιδιοκτητών να συμπληρώνει ο καθένας τα ποσοστά ιδιοκτησίας του. Αθροιζόμενα πρέπει να βγάζουν το όλο!

Ο καθένας είναι υπεύθυνος τι δηλώνει.

Δεν θα κάνουμε και το μέντιουμ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ποια η άποψη σας στο παρακάτω ερώτημα

Σε μια ιδιοκτησία εξ΄ αδιαιρέτου (τρεις ιδιοκτήτες από 1/3), ο ένας μόνο θέλει να προχωρήσει στην ένταξη στον 4178/13 και να πληρώσει όλο το πρόστιμο μόνος του.

Εγώ για να κάνω την ένταξη είμαι υποχρεωμένος να έχω εγγράφως την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών;

Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος συνιδιοκτήτης δεν επιθυμεί την ένταξη στο νόμο (προσωπικές τους διαφορές);

Τελικά με υπεύθυνη δήλωση των ιδιοκτητών (100%) είμαι καλυμμένος ή είμαι υποχρεωμένος να ζητήσω πιστοποιητικό ιδιοκτησίας (γιατί ούτε με το συμβόλαιο είμαι σίγουρος για το ιδιοκτησιακό καθεστός αφού μπορεί να έχει μεσολαβήσει νέο συμβόλαιο);

Ευχαριστώ

Αν θέλουν να δηλώσουν όλοι από κοινού με τα ποσοστά τους ως συνιδιοκτήτες όλων των αυθαιρεσιών τότε θα αναγράφονται όλοι με τα ποσοστά τους. Αν κάποιος θέλει να δηλώσει μόνος του τις αυθαίρετες κατασκευές- ως φερόμενος ιδιοκτήτης των αυθαιρέτων (και συνιδιοκτήτης στο ακίνητο)  τότε νομίζω ότι έχει εφαρμογή η παρ. iv του άρθρου 11 περί προσύμφωνου σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ'αδιαιρέτου ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ έχουν ανεγερθεί 2 μονοκατοικίες με απόσταση 8 μέτρα μεταξύ τους. Οριζοντία ή κάθετος  δεν είχε γίνει (και τώρα δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει). Η άδεια είναι κοινή και για τους 2 συνιδιοκτήτες, και προβλέπει 2 μονοκατοικίες με κύριους χώρους (συνολικά και οι 2) 200μ. και 165 βοηθητικους και ημιυπαίθριους Στην πράξη έχει γίνει αλλαγή χρήσης υπογείων και μερικών ημιυπαίθριων κλπ, με αποτέλεσμα  να υπάρχουν και επιπλέον των  - συνολικά και για τις δυο οικοδομές -  200 (κύριων χώρων) + 165( υπογεια και ημιυπαίθριοι), άλλα 30 περίπου αυθαίρετα μέτρα για την κάθε οικοδομή 9σύνολο 60). Το ερώτημα είναι αν μπορεί αν γίνει νομιμοποίηση από τον έναν εκ των 2 συνιδιοκτητών (έστω με προσύμφωνο από τον άλλο, ο οποίος δε θέλει να μπει στη διαδικασία κατά τα άλλα, δε θέλει να πληρώσει)  . Επίσης: Μπορεί με κάποιο τρόπο να συσταθεί οριζόντιος?
 

Link to comment
Share on other sites

#113

 

πας με το 5/1/2

κανουν μεταξυ τους προσυμφωνο...

συφωνουν τι θα παρει καθε ενας

γινεται η τακτοποιηση του καθενος,   καθε ενας τακτοποιει  για τα δικα του...

και μετα κανουν την συσταση και  "χωριζουν" και εχουν σωστους τιτλους

και μπορει να πουλησει καθε ενας μονος του.

 

Αν τακτοποιησει μονον ο ενας...θα πρεπει να περιμενει "πότε" θα τακτοποιησει ο αλλος,   για να κανουν διανομη,.

Παντως, ο ιδιος εχει απαλλαχτει για τα δικα του

 

ο αλλος...θα περιμενει τα ...προστιμα...

 

ή τον επομενο.... 5014... :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

#113

 

πας με το 5/1/2

κανουν μεταξυ τους προσυμφωνο...

συφωνουν τι θα παρει καθε ενας

γινεται η τακτοποιηση του καθενος,   καθε ενας τακτοποιει  για τα δικα του...

και μετα κανουν την συσταση και  "χωριζουν" και εχουν σωστους τιτλους

και μπορει να πουλησει καθε ενας μονος του.

 

Αν τακτοποιησει μονον ο ενας...θα πρεπει να περιμενει "πότε" θα τακτοποιησει ο αλλος,   για να κανουν διανομη,.

Παντως, ο ιδιος εχει απαλλαχτει για τα δικα του

 

ο αλλος...θα περιμενει τα ...προστιμα...

 

ή τον επομενο.... 5014... :smile:

1. Δηλαδή σε μελλοντικό πρόστιμο απαλλάσσομαι?

2. οριζόντια δεν μπορούσε να γίνει πριν, δεν επιτρέπεται δηλαδή γιατί οι οικοδομές δεν ήταν ενωμένες. Παρ'όλα αυτά, θα μπορέσω να τη συστήσω τώρα?( με την προϋπόθεση να συμμετάσχει και ο άλλος συνιδιοκτήτης στην τακτοποίηση?)

3. Εν τέλει, εγώ προχωρώ και πληρώνω το σχετικό πρόστιμο, αλλα οριζοντία γιοκ αν δεν συμμετάσχουν οι άλλοι

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδή σε μελλοντικό πρόστιμο απαλλάσσομαι?

2. οριζόντια δεν μπορούσε να γίνει πριν, δεν επιτρέπεται δηλαδή γιατί οι οικοδομές δεν ήταν ενωμένες. Παρ'όλα αυτά, θα μπορέσω να τη συστήσω τώρα?( με την προϋπόθεση να συμμετάσχει και ο άλλος συνιδιοκτήτης στην τακτοποίηση?)

3. Εν τέλει, εγώ προχωρώ και πληρώνω το σχετικό πρόστιμο, αλλα οριζοντία γιοκ αν δεν συμμετάσχουν οι άλλοι

"1. Δηλαδή σε μελλοντικό πρόστιμο απαλλάσσομαι?" Εννοώ από πιθανό πρόστιμο για τις ατακτοποίητες αυθαιρεσίες της κατοικίας που μένει ο συνιδιοκτήτης που δε "συνεργάζεται"

Link to comment
Share on other sites

1. ναι,  εσυ που τακτοποιησες

2. ναι, μαζι με τον αλλον...να του πεις να αφησει τα κουκ...μουκ...και να συμμετασχει...

3. ναι...[να εχει γινει το προσυμφωνο....οκ?]

 

υγ

και μην βιαζεσαι...

συντομα θα εχουμε στοιχεια για το  προσυμφωνο...

 

υγ

δεν υπαρχει "μελλοντικο προστιμο" για σενα

εσυ νομιμα δηλωσες αρα  ταχτοποιησες  οριστικα...

 

ο αλλος ας παει να πληρωσει τα 30% και τα λοιπα   χρειωδη...[διορθωνω ...προστιμο ανεγερσης και διατηρησης..]

 

[ωρες-ωρες...ειναι να εκπλησεται κανεις με το "ωχ αδερφεεεε.....άααασε  τώρα..."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1. ναι,  εσυ που τακτοποιησες

2. ναι, μαζι με τον αλλον...να του πεις να αφησει τα κουκ...μουκ...και να συμμετασχει...

3. ναι...[να εχει γινει το προσυμφωνο....οκ?]

 

υγ

και μην βιαζεσαι...

συντομα θα εχουμε στοιχεια για το  προσυμφωνο...

Σε υπερευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

vagehosa

 

το πρόβλημα που διακρίνω είναι το εξής.

Έστω ότι ο ένας θέλει να τακτοποιήσει. Ο άλλος συναινεί σε προσύμφωνο. 

Αν στο δεύτερο κτίριο υπάρχουν αυθαιρεσίες δεν μπορεί να γίνει σύσταση. Άρα, είναι χωρίς νόημα. 

Αν ο ένας επιφορτιστεί το κόστος της ρύθμισης και των 2 κτιρίων, τότε μπορεί να γίνει σύσταση και προσύμφωνο κατά την παρ. 2 του αρ. 5.

Αν ρυθμιστούν τα κτίρια, ενδεχομένως να μπορεί να εκδοθεί μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για κατασκευή πέργκολας, ώστε τα 2 κτίρια να αποκτήσουν "κοινά" δομικά στοιχεία. 

 

υγ. Με πρόλαβε ο Δημήτρης με ορθότατη τοποθέτηση ως ο πλέον ειδικός στο θέμα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Άρα (το αναδιατυπώνω και το κλείνω):
1.Παρά το ότι είμαστε συνιδιοκτήτες, δεν θα πληρώσω πρόστιμο στο μέλλον  για τα ατακτοποίητα του άλλου συνιδιοκτήτη που δε θέλει να μπει στη ρύθμιση (και πάντως θέλει  να κάνει το προσύμφωνο και θα το κάνει)

2. Δεν κατάλαβα αν είναι απαράιτητη η έκδοση αδείας ώστε να αποκτήσουν κοινά στοιχεία (πάντως δε μου έχει μείνει άλλη κάλυψη) ώστε να γίνει η οριζοντία (αν στο μέλλον ο συνιδιοκτήτης μπει σε αυτη ή σε σχετική ρύθμιση όποτε αυτή βγει). Γιατί αν είναι απαραίτητη, δε θα μπορέσω ούτε στο μέλλον να συστήσω οριζοντία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.