Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σταυρε...

 

Η πραγματικοτητα  σήμερα, ειναι   οτι,

και δρομοι εχουν αφεθει μεσα στον αγρο

και κτισματα υπαρχουν

 

ολα αυτα   "ατυπα" και "παρανομα"  μεχρι τωρα

 

 Σιγουρα, 

και συμφωνώ απολυτα μαζί σου,

δεν το εκαναν σωστα με την λυση που πρότειναν......Ετσι το "καταλαβαν"

 

Παντως,

 

δινεται μια λυση... έστω  και κατα  πολυ λιγωτερο απο  το μισο του μισού...ώ ελάχιστο

 

Πολυ συντομα θα αντιληφθουν οτι  εκαναν λαθος

και θα  αναγκασθουν  να δωσουν την πληρη λυση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, μια ερώτηση:

Σε αγρό με 10 συνιδιοκτήτες που ο καθένας αυθαίρετα έχτισε το εξοχικούλι του, είχα πελάτη τον έναν απ' αυτούς. Τακτοποίησα με τον 4014, πληρώθηκε όλο το πρόστιμο, αλλά δεν πάτησα το κουμπάκι "ολοκληρωμένη υπαγωγή".

Αυτό σημαίνει ότι μεταφέρεται στον 4178 και ακόμη χειρότερα ότι θα χρειαστεί σύσταση?

Αγχώθηκα....

ΑΠΟΦΑΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ άρθρο 4 παρ. 2. και 3 οι δηλώσεις με τον Ν 4014/11 είτε έχουν ολοκληρωθεί είτε όχι μεταφέρονται στον Ν 4178/13 και συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του 4178 όπου απαιτείται.

οπότε συνάδελφε καλά κάνεις και αγχώνεσαι, αλλά τουλάχιστον μην έχεις τύψεις γιατί δεν πρόλαβες να κάνεις ολοκληρωμένη υπαγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

αν και διάβασα όλα τα παραπάνω εχω μπερδευτεί λίγο και θα ήθελα να ρωτησω γνώμες για την δική μου περίπτωση. Είμαι συνιδιοκτήτης κατά 25% σε αγροτεμάχιο 4000 τμ. Το 25% ανήκει στον αδερφό μου και το υπόλοιπο 50% σε γνωστό ιδιοκτήτη χωρίς καμία συγγένεια. Το Α.Τ. επείλθε με πράξη ανώμαλης δικαιοπραξίας στους 3 συνιδοκτήτες. Εγω και ο αδερφός μου βγάλαμε οικοδομική άδεια για 100 τμ ισόγειας κατοικίας, για τα 2000 τμ ( με την σύμφωνη και ενυπόγραφη γνώμη του 3ου συνιδιοκτήτη). Δεν χτίσαμε ακόμη, αλλά έχουμε κατασκευάσει αυθαίρετη κατασκευή (υπόστεγο). Ο τρίτος ιδιοκτήτης έβγαλε άδεια για 100 τμ  για τα 2000 τμ (πριν την πράξη ανώμαλης δικαιοπραξίας και χωρίς την συμφωνη γνώμη μας ) και τελικά έχτισε 200 τμ. Από όσο ξέρω δεν έκανε ρύθμιση με 4014/11 ή τουλάχιστον δεν ζήτησε την σύμφωνη γνώμη μας για αυτό. Η ερώτηση μου είναι, αν τώρα μπορούμε να κάνουμε προσύμφωνο

με διαχωρισμό ιδιοκτησιών και χρήσεων, ώστε να κανει αυτός όποτε θέλει την ρυθμιση στον 4178 και εγώ με τον αδερφό μου να έχουμε το δικό μας κομμάτι οικοπέδου με ρύθμιση για το υπόστεγο και την δυνατότητα να κατασευάσουμε νόμια το σπίτι σύμφωνα με την οικοδομκή άδεια ?

Link to comment
Share on other sites

 

 Ο οτι δεν ειναι προς το "συμφερον τους" η τακτοποιηση...και θα αρνηθουν στο δικαστηριο την αιτηση

προβαλλοντας  ένσταση "προσβολής  ιδιου συμφεροντος"

επειδη  ο νομος δεν διασφαλιζει τα δικαιωματα οσων δεν εχουν χτισει...

 

Γιατί πριν έχτιζαν δηλαδή; Νόμιμα εννοώ...

Αν δηλαδή εγω είχα πάρει 400τμ , γνωρίζοντας οτι δεν χτίζει και ΣΚΟΠΕΥΑ κάποτε να κανω αυθαίρετο τώρα θα με αδικήσει το να πάρω ΔΙΑΙΡΕΤΟ 400αρακι; 

Ίσα ίσα, θα μπορώ να το ξεφορτωθώ κιόλας. Ενώ τώρα είναι βαρίδι ΚΑΙ αχρηστο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και να το κάνεις.

Και να το κάνεις γρήγορα.

 

Τι μπορεί να κάνει; Αφού το αγροτεμάχιο είναι 4.000 τμ και θα πάρουν ο καθένας από 1στρέμμα. Πως θα χτίσουν ΝΟΜΙΜΑ;

Link to comment
Share on other sites

pseirak,

#65,

φυσικα και δεν εχτιζαν πριν....

το θεμα ειναι οτι και το "διαιρετο" 400σαρακι  που θα προκυψει απο την δικαστικη αποφαση

δεν θα ειναι "αυτοτελες" αλλά θα ειναι καθετη ιδιοκτησια,  δλδ χτιζει αναλογα με το εξ αδιαιρετου  ποσοστο του στο ολο γηπεδο

 

Αρα, παλι δεν χτιζεi,   γιατι δεν μπορει να εχει κατα την ημερα της δικης  ουτε σδ ουτε ορους δομησης

 

Το μονο που μπορει να ελπιζει ειναι οτι οταν θα μπει στο σχεδιο, τοτε  καθε τμημα των καθετων που θα δημιουργηθουν σε αυτο το μεγαλο γηπεδο.

θα αντιμετωπισθει σαν "αυτοτελες" τμημα....αλλα αυτο αφορά το μελλον ..που  ειναι ...αδηλο  και  μακρυνο..

 

[και ο "αχτιστος"  θα ισχυρισθει οτι αυτος ο "νομιμος" και  "συνεπης   Πολιτης" , ο οποίος    σεβαστηκε τον νομο και το περιβαλλον και δεν εχτισε 

και περιμενε να ενταχθει στο σχεδιο για να χτισει με βαση τον Νομο....]

 

τεσπα

μιλαμε σε θεωρητικο επιπεδο παντοτε

διοτι τετοια αγωγη  με το 65% απο 30 συνιδιοκτήτες  κατα του υπολοιπου   35%

ειναι απο "δυσκολο"  εως  "αδυνατο..." για λογους που εχουν αναφερθει επανειλημενα...

 

αντιθετα  για το #66

 

Εδω  προκειται για την περιπτωση οπου  μπορει να εφαρμοσθει το αρθρο 5 και να αποκτησουν οι ιδιοκτητες νομιμα τιτλο για τα ακινητα τους.

διοτι ειναι ¨λιγοι" και συμφωνουν...

αρα,  μπορουν να συμφωνησουν και να κανουν και το προσυμφωνο τους και τις τακτοποιησεις τους και την διανομη τους

και να αποκτησουν νομιμα και αξιοποιησιμα ακινητα.

 

δλδ  εδω ο 50% θα τακτοποιησει τα   αυθαιρετα 100 τμ. στην δικη του "καθετη" που θα παρει...

αρα αυτα δεν "μετρανε" στον σδ του γηπεδου

και οι αλλοι τα δικα τους ....30 τμ. και θα εχουν δικαιωμα να χτισουν τα άλλα 70 τμ.

ή  κατι αλλο θα σκεφτουν......

 

 

[νομιζω οτι σε αυτο το νημα υπαρχει πληρης αναλυση κοστολογιου και εν γενει εξοδων]

 

υγ

ναι,  στο #3  ειναι η αναλυση των εξοδων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες...
Είχα στο μυαλό μου πως θα πάρουν 'διαιρετά' και όχι κάθετες ιδιοκτησίες

Link to comment
Share on other sites

ssouanis # 64

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,

pseirak # 66 και dimitris GM # 67

έχουμε δυο άδειες, μια ο συνιδιοκτήτης του 50 %  για 100 τμ ισόγεια κατοικία (όπου έχει κτιστεί αυθαίρετη κατοικια επιπλέον 100 τμ ) και μια τα δυο αδέρφια για 100 τμ ισόγεια κατοικία (δεν εχει κτιστεί αλλά είναι σε ισχύ η άδεια και έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο υπόστεγο )

γιατί θεωρείται παράνομο να κτιστεί η κατοικία των 100 τμ  ?

και γιατι να μην γίνει το συμβολαιογραφικό προσύμφωνο ώστε να έχει ο 50% συνιδιοκτήτης και τα δυο αδέρφια με το 50 % ξεχωριστές ιδιοκτησίες και χρήσεις ?

 

το νήμα νομίζω αφορά στις εξαδιαιρέτου κατοικίες και για αυτό θεώρησα σωστό να θίξω το θέμα εδώ

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

για το προσυμφωνο μιλαμε

 

εδω και τόοοοση ωρα..

ξαναδιαβασε το  #67...

διαβασε και το αρθρ. 5....

και περιμενε λιγο...

 

να κανουμε μια  αρχη...με το πρωτο προσυμφωνο...

και

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.