Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Παύλο. Εξάλλου μάλλον μιλάμε για μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο. Άρα επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα 0.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σιγά βρε παιδιά μπορεί όντως να είναι λυόμενο το αρχικό.

Ας μας πει πρώτα η συνάδελφος και μετά βλέπουμε.

Δεν χρειάζεται να πηγαίνει πάντα ο νους μας στο κακό!!!!

Αν δεν ήταν λυόμενο, τότε τόσο μ@μάκας ήταν ο μηχανικός και δεν το δήλωσε κι αυτό με τον 1337/83 τότε που δήλωσε τα υπόλοιπα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δίνω κάποια επιπλέον στοιχεία. Αρχικά είχε βγει άδεια για λυόμενο 16 τ.μ. Εντέλει κατασκευάστηκε λυόμενο 32 τ.μ. και κατόπιν προστέθηκαν επιπλέον 6 τ.μ. αυθαίρετης συμβατικής κατασκευής. Στη δήλωση του 1337 ο τότε μηχανικός δηλώνει όλα τα τ.μ. σημειώνοντας ότι τα 16 τ.μ. είναι βάσει Ο.Α. και τα υπόλοιπα αυθαίρετα. Σημειωτέον ότι στη δήλωση του ο μηχανικός έχει προσκομίσει λάθος τοπογραφικό καθώς δεν τοποθετεί το κτίσμα σωστά μέσα στο οικόπεδο...

Με τη δήλωση του 4178 καλούμαι εγώ να δηλώσω και επιπλέον αυθαιρεσίες Κ.Χ. 10 τ.μ. και αποθήκη 4 τ.μ.

 

Θεωρώ ύπαρξη Ο.Α.? Και αν ναι, πως χειρίζομαι την υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Άδεια λυομένου για 16 τ.μ. - Επιτρεπόμενη δόμηση βάσει Β.Δ. για "παραθεριστικούς οικίσκους" μέχρι 50 τ.μ.

Β' Φάση 1337 για 38,38τ.μ.

Νέο αυθαίρετο με 4178 εμβαδού 10,51 τ.μ.

 

Δίνω κάποια επιπλέον στοιχεία. Αρχικά είχε βγει άδεια για λυόμενο 16 τ.μ. Εντέλει κατασκευάστηκε λυόμενο 32 τ.μ. και κατόπιν προστέθηκαν επιπλέον 6 τ.μ. αυθαίρετης συμβατικής κατασκευής. Στη δήλωση του 1337 ο τότε μηχανικός δηλώνει όλα τα τ.μ. σημειώνοντας ότι τα 16 τ.μ. είναι βάσει Ο.Α. και τα υπόλοιπα αυθαίρετα. Σημειωτέον ότι στη δήλωση του ο μηχανικός έχει προσκομίσει λάθος τοπογραφικό καθώς δεν τοποθετεί το κτίσμα σωστά μέσα στο οικόπεδο...

Με τη δήλωση του 4178 καλούμαι εγώ να δηλώσω και επιπλέον αυθαιρεσίες Κ.Χ. 10 τ.μ. και αποθήκη 4 τ.μ.

Στο συντελεστή υπέρβασης δόμησης τι βάζω:  10,51 τ.μ. <50% = 25 τ.μ. ή 10,51 τ.μ. > 50% = 25 τ.μ. συνυπολογίζοντας και την υπέρβαση δόμησης της δήλωσης Τρίτση;

Θεωρώ ύπαρξη Ο.Α.? Και αν ναι, πως χειρίζομαι την υπέρβαση δόμησης?

 

Κατ' αρχάς η β φάση Τρίτση μπορεί να σας εξασφαλίζει την μεταβίβαση, δεν αποτελεί όμως οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση. 

 

Αν τα συνολικά τετραγωνικά σας είναι <50 τμ. θα θεωρούσα ότι έχετε άδεια και κάνετε έλεγχο με τα επιτρεπόμενα της αδείας σας. 

Αν τα τετραγωνικά σας είναι >50 τμ θα θεωρούσα ότι έχετε άδεια αλλά θεωρείται αυθαίρετο όλο το κτήριο με τους μέγιστους συντελεστές (δυνάμει της ε/α θ8 του 4014)

 

(είναι λίγο υπερβολική αυτή η αντιμετώπιση αλλά έτσι λέει ο νόμος στο 4014 - η άλλη επιλογή είναι να αγνοήσετε την άδεια, να βάλετε ότι δεν έχετε άδεια και να ελέγξετε μόνο το ύψος της περιοχής)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στη δική μου "θέση" ισχύει η αρχική μου τοποθέτηση - απάντηση στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στη δική μου "θέση" ισχύει η αρχική μου τοποθέτηση - απάντηση στο ερώτημά σου.

 

Γιατί όμως θεωρείς Υ.Δ. 100-200%?

Εγώ στη χειρότερη περίπτωση θα το έβαζα 50-100% με τη λογική Υ.Δ. από άδεια = 48,89 τ.μ. χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν την αποθήκη η οποία είναι παράβαση Κατηγορίας 3.

Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνεις υπόψην σου όλα όσα "αποτιμώνται" σε τ.μ. στο εν λόγω ακίνητο, ανεξαρτήτως σε πιά κατηγορία ανήκουν ή ανήκει αυτό.

 

Και συμπληρώνω για να μην "παρεξηγηθώ" από τους υπόλοιπους συναδέλφους που σου απάντησαν.

Βασική προϋπόθεση είναι ότι, το "κομμάτι" για το οποίο εκδόθηκε ΟΑ ήταν, είναι και θα είναι ..."λυόμενο" με τα "υλικά" που αναφέρει η συγκεκριμένη άδεια.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

για την ΥΚ  υπολογιζουμε παλι βαση χιλιοστων?

 

γιατι για εντος μου κανει λιγο τραβηγμενο

 

απο την αλλη στα εκτος μου φαινεται λογικο

Link to comment
Share on other sites

είναι παράνοια πάντως..,Σχεδόν ΟΛΑ τα διαμερίσματα πάνε με >200% ... Μιλάμε για τεράστια πρόστιμα , και διαφορά με τον 4014 τα διπλά..Δεν πρόκειται να προχωρήσουν δηλώσεις έτσι..Σε πελάτη που ΕΛΠΙΖΕ να τακτοποιησει το αυθαιρετο του στο δώμα ως κατοικία προ του 75 και άκουσε παντού  ότι τακτοποιείται με 500 ευρώ πρόστιμο , πρέπει να του πω ότι ΔΕΝ πάει προ του 75 γιατί υπάρχει κατάστημα στο ισόγειο της 7οροφης οικοδομής , και από εκεί που έστω και έτσι με 4014 θα πλήρωνε 2000 ως προ του 83 , ΤΩΡΑ με συντελεστή >200% βάση των 5 χιλιοστών που έχει το πρόστιμο είναι 3950 ευρώ... Από τα 500 στα 3950 !!Είπες τίποτα Καλαφάτη; Θα έρθεις εσύ να του τα εξηγήσεις άυριο που θα πρέπει να του τα πω και θα με κοιτάει σαν εξωγήινο ; και φύσικα αφού πρώτα θα με γράψει και θα πάει σε άλλο μηχανικό αφού θα νομίζει ότι είμαι άσχετος , αν δεν πέσει σε τζιμάνι παλάιουρα που βγάζει πρόστιμο κατά παραγγελία και πέσει σε σωστό συνάδελφο και του πεί τα ίδια , απλά δεν θα  προχωρήσει στην τακτοποίηση..

Καλαφατάκο με ακούς;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις όντως να σε ακούσει;;;;;;;; Άδικα φίλε μου! Ούτε κι αυτός ο "πελάτης" θα ρυθμίσει.... Έχει ο Θεός, σε 5 χρόνια από σήμερα όλο και κάποιος άλλος νόμος θα βγει.... Όσον δε αφορά σε εμάς ..."νερό και ξερό ψωμί"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.