Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχω μια υπαγωγή που αφορά 130 τ.μ. στο ακινητο αυτο υπάρχει συγκυριότητα. τα δυο αδερφια που θελουν  να κάνουν τακτοποιήση στο συγκεκριμένο ακίνητο εχουν ο καθένασ απο ενα διαμέρισμα. ο ένασ εχει 60 τ.μ. και ο άλλοσ 50 τ.μ. , δηλαδή κάτω από 70 τ.μ.. Στο ακίνητο που θα κανω υπαγωγή θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικια??

 

Υπάρχει δηλαδή σύσταση;;;;;

Kι αν ναι, τότε γιατί ασχολείσαι με το συνολικό ακίνητο κι όχι με την κάθε επιμέρους αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω μια υπαγωγή που αφορά 130 τ.μ. στο ακινητο αυτο υπάρχει συγκυριότητα. τα δυο αδερφια που θελουν  να κάνουν τακτοποιήση στο συγκεκριμένο ακίνητο εχουν ο καθένασ απο ενα διαμέρισμα. ο ένασ εχει 60 τ.μ. και ο άλλοσ 50 τ.μ. , δηλαδή κάτω από 70 τ.μ.. Στο ακίνητο που θα κανω υπαγωγή θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικια??

 

σε  αυτα τα 130 τμ.  τι ειδους αυθαιρεσια υπαρχει??

αυτα τα αδελφια ειναι παντρεμενα.... εχουν παιδια...  εχουν αλλη περιουσια  συζυγοι η παιδια???

 

Και, τελος

για ποιον απο τους δυο αδελφους ειναι " κυρια " κατοικια αυτα τα 130 τμ??? διοτι μονο αυτος που κατοικει "εκει" μπορει να την εχει σαν "¨κυρια"

 

Μοναδικη ειναι αφου καθε ενας -εστω και ανυπαντρος- εχει διαμερισμα κατω απο 70 τμ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εχω μια υπαγωγή που αφορά 130 τ.μ. στο ακινητο αυτο υπάρχει συγκυριότητα. τα δυο αδερφια που θελουν  να κάνουν τακτοποιήση στο συγκεκριμένο ακίνητο εχουν ο καθένασ απο ενα διαμέρισμα. ο ένασ εχει 60 τ.μ. και ο άλλοσ 50 τ.μ. , δηλαδή κάτω από 70 τ.μ.. Στο ακίνητο που θα κανω υπαγωγή θα βάλω κύρια και μοναδική κατοικια??

 

 

Νομίζω ότι η συνάδελφος έχει ένα ακίνητο με δύο διαμερίσματα εξ' αδιαιρέτου...

 

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος!

 

 

Σίγουρος είμαι μόνο για την φετινή άνοδο του ΗΡΑΚΛΗ.

:smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κι εγώ μαζί σου για τον ...ΗΡΑΚΛΗ. Καλή τύχη!!!!

 

Κατά δεύτερον υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, κυρίως στην επαρχία, που π.χ. δύο αδέλφια "μοίρασαν" μεταξύ τους το πατρικό τους σπίτι, κι ο ένας πήρε το ισόγειο κι ο άλλος τον α' όροφο και μένουν με τις οικογενειές τους, χωρίς ποτέ να έγινε αολύτως καμία σύσταση.

Εγώ πάντα κρατάω τις επιφυλάξεις μου μέχρι να μου απαντήσουν στο ερώτημα "υφίσταται σύσταση στο ακίνητο".....

 

Κι απαντάει ο άλλος "....μα είναι δικό μου, τα 'χω βρει με τον αδελφό μου, εκεί μένω"!!!!

Ρωτάω ξανά "έχετε τίτλους ιδιοκτησίας::;;"

Απαντάει "....το έχει αφήσει στη διαθήκη του ο πατέρας μου".

 

Μ' άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε δηλαδή!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό νομίζω ότι συμβαίνει.

2 διαμερίσματα, κάτω ο ένας, πάνω ο άλλος.

Τα διαμερίσματα ανήκουν όλα σε όλους.

Απλά δεν το ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!ΔΕΝ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΚΕΙ! ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ 50/50.  ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ  ΣΠΙΤΙ 50 ΚΑΙ 60 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ!ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ? ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑ 130 Τ.Μ?? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ!!!!

Edited by annaki
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν κατοικεί κανένας εκεί,

δεν είναι κύρια κανενός, οπότε δε χρειάζεται να δούμε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ?Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 19 ΙΣΧΥΕΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ Κ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ 70 Τ.Μ?

Edited by annaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.