Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπερα και καλή χρονιά. Εχω περίπτωση που θελει να πληρωσει το 30% και τα υπολοιπα σε 6 ΜΗΝΙΑΙΕΣ δοσεις των 400€ περιπου. Υπαρχει αυτη η δυνατότητα; 'Η ειναι στανταρ ο αριθμος των δόσεων. Στο τελευταίο βημα που επιλεγω τον τροπο πληρωμης επιλεγω μαλλον το 30% και μηνιαίες ετσι; θα με ρωτησει μετα ποσες μηνιαιες θελω; (δεν εχω ξαναβγαλει με δόσεις.) ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πρόστιμο με έκπωση 20% έχω τελική ημερομηνία πληρωμής 8/2. ν ο πελάτης δεν το πληρώσει μπαίνει τόκος, χάνει το 20% ή χάνει τη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρόστιμο με έκπωση 20% έχω τελική ημερομηνία πληρωμής 8/2. ν ο πελάτης δεν το πληρώσει μπαίνει τόκος, χάνει το 20% ή χάνει τη ρύθμιση?

Η πληρωμή αφορά όλο το ποσό για να έχεις 20%, σωστά? Εάν ναι, σημαίνει ότι επί της ουσίας δεν έχεις δήλωση στα χέρια σου γιατι θα ειναι ακομα σε αρχικη υποβολη και εάν δεν πληρώσει τότε χανει τη ρύθμιση.

Συνάδελφοι καλησπερα και καλή χρονιά. Εχω περίπτωση που θελει να πληρωσει το 30% και τα υπολοιπα σε 6 ΜΗΝΙΑΙΕΣ δοσεις των 400€ περιπου. Υπαρχει αυτη η δυνατότητα; 'Η ειναι στανταρ ο αριθμος των δόσεων. Στο τελευταίο βημα που επιλεγω τον τροπο πληρωμης επιλεγω μαλλον το 30% και μηνιαίες ετσι; θα με ρωτησει μετα ποσες μηνιαιες θελω; (δεν εχω ξαναβγαλει με δόσεις.) ευχαριστώ

Δεν σε ρωτάει. Μπορείς όμως να αλλάξεις το πλάνο με αίτηση μέσω του πληροφοριακού συστήματος. Επίσης πρόσεξε γιατί η πρώτη 6μηνιαία δόση είναι προγραμματισμένη για τις 10/2/2016. Οπότε αν πληρώσει π.χ. αύριο ένα παράβολο 1000 ευρώ, δεν θα πληρώσει την πρώτη δόση στις 19/7/2016 αλλά στις 10/2 και από εκεί και έπειτα ανά 6μηνο κανονικά.

 

 

 

Στην ερώτησή μου τώρα:

Μετέτρεψα πλάνο πληρωμων πελάτη από 6μηνιαίες σε μηνιαίες δόσεις των 50 ευρω. Επειδή η πρώτη όμως δόση αφορά όλο το τελευταία εξάμηνο μέχρι 10/2, ανέρχεται στο ύψος των 300 ευρώ με ημερομηνία πληρωμής 10/2. Σκέφτομαι να προτείνω να την αφήσει να γίνει ληξιπρόθεσμη, να αφήσει και ακόμη 2-3 των 50 ευρώ και όταν συγκεντρώσει τα χρήματα, π.χ. κατά τον Μάρτιο, να πληρώσει την πρώτη 300. Και από εκεί και μετά κάθε μήνα για τους επόμενους 2-3 μήνες θα πληρώνει την δόση των 50 + την ληξιπρόθεσμη των 50. Με το σκεπτικό ότι η επιβάρυνση είναι 1% το μήνα, θεωρώ ότι δεν θα του κοστίσει πάνω από 10-15 ευρώ επιπλέον.

Υπάρχει κάτι λάθος στο παραπάνω σκεπτικό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόστιμο με έκπωση 20% έχω τελική ημερομηνία πληρωμής 8/2. ν ο πελάτης δεν το πληρώσει μπαίνει τόκος, χάνει το 20% ή χάνει τη ρύθμιση?

ΒΑσικά έχει ήδη πληρώσει κάποια χρήματα. Από τα πρώτα τετραγωνικά που είχα βάλει αρχικώς έχουν προστεθέι και άλλα μέτρα με την τελική επιμέτρηση και αποτυπωση.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑσικά έχει ήδη πληρώσει κάποια χρήματα. Από τα πρώτα τετραγωνικά που είχα βάλει αρχικώς έχουν προστεθέι και άλλα μέτρα με την τελική επιμέτρηση και αποτυπωση.

 

Μισό. Τί κάποια χρήματα? Για να πήρε έκπτωση 20% θα πρέπει να τα εξόφλησε εφάπαξ. 

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτησή μου τώρα:

Μετέτρεψα πλάνο πληρωμων πελάτη από 6μηνιαίες σε μηνιαίες δόσεις των 50 ευρω. Επειδή η πρώτη όμως δόση αφορά όλο το τελευταία εξάμηνο μέχρι 10/2, ανέρχεται στο ύψος των 300 ευρώ με ημερομηνία πληρωμής 10/2. Σκέφτομαι να προτείνω να την αφήσει να γίνει ληξιπρόθεσμη, να αφήσει και ακόμη 2-3 των 50 ευρώ και όταν συγκεντρώσει τα χρήματα, π.χ. κατά τον Μάρτιο, να πληρώσει την πρώτη 300. Και από εκεί και μετά κάθε μήνα για τους επόμενους 2-3 μήνες θα πληρώνει την δόση των 50 + την ληξιπρόθεσμη των 50. Με το σκεπτικό ότι η επιβάρυνση είναι 1% το μήνα, θεωρώ ότι δεν θα του κοστίσει πάνω από 10-15 ευρώ επιπλέον.

Υπάρχει κάτι λάθος στο παραπάνω σκεπτικό?

 

Το θέμα με την επιβολή των τόκων εμπεριέχει "δημιουργική ασάφεια", που θα 'λεγε κι ένας φίλος.

Δηλαδή, ενώ ο νόμος λέει ότι, θα χρεωθούν και πρέπει να πληρωθούν τόκοι για κάθε ληξιπρόθεσμη δόση, αλλά και για κάθε καθυστέρηση πληρωμής, αυτό μέχρι σήμερα δεν υφίσταται στην λειτουργούσα από το ΤΕΕ ηλεκτρονική εφαρμογή των δηλώσεων 4178. Ούτε και στον 4014 υπήρξε ποτέ! Δηλώσεις και των δύο νόμων έχουν "κλείσει".... Ακίνητα έχουν μεταβιβαστεί..... Κι αυτό αιωρείται δημιουργικώς!

Υποθέτω ότι, δεν πρόκειται να το φτιάξουν. Θέλει δουλειά προγραμματιστική, που μάλλον δεν σκοπεύουν να την κάνουν. Πολλοί πελάτες μου πληρώνουν τις δόσεις τους απλώς όποτε έχουν!!!! Τόκος όμως δεν βλέπω να μπαίνει. Βεβαίως στο Ελλαδιστάν όλα πρέπει να τα περιμένει κάποιος! Οπότε τι λέμε στους πελάτες;;;;;;

 

Προσωπικώς έχω καταλήξει στο εξής: Φρόντισε φίλε - πελάτη να είσαι συνεπής. Προσπάθησε να κρατάς τις ημερομηνίες. Αν πάλι δεν μπορείς να τα καταφέρεις, δεν τρέχει τίποτα! Πλήρωσε τη δόση σου όποτε μπορείς! Αν προλάβεις και τελειώσεις εμπρόθεσμα όλα καλά! Αν πάλι δεν προλάβεις, δεν βαριέσε, θα πληρώσεις ως τόκο 1-2 δόσεις στο τέλος.... Μπορεί όμως και να μην πληρώσεις απολύτως τίποτα!!! Ε, και τι έγινε.....

 

P.S. Δεν αξίζει να μπαίνεις σε περισσότερες "λεπτομέρειες" για κάθε πελάτη σου!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έκανα δήλωση με μηνιαίες δόσεις των 50 ευρώ. Κάθε φορά που πρέπει ο πελάτης να πάει να πληρώσει θα πρέπει να του τυπώνω την αντίστοιχη εντολή?

Ρωτάω γιατί παρατήρησα ότι όλες οι εντολές είναι οι ίδιες ακριβώς, ακόμη και το barcode ειναι το ίδιο. Αρα, μπορώ να τυπώσω μία φορά την εντολή μιας δόσης και να πηγαίνει με αυτή να πληρώνει κάθε μήνα τις υπόλοιπες?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, εφόσον όλες είναι των 50 ευρώ. Συνήθως διαφέρει μόνο η τελευταία, η οποία θέλει το δικό της "χαρτί".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.