Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

ξαναδες το

μπορει ο χωρος να ειναι "ελευθερος" αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι "κοινοχρηστος"

Μπορει να διακρατησαν τα δικαιωματα οι ιδιοκτητες για το "τμημα" αυτο...

 

και εν τελει, αφου περιγραφεται σε συμβολαιο...τοτε τακτοποιειται χωρις συναινεση

αλλά  τι να τακτοποιηθει?

ενα τμημα υπογειου ΒΧ εγινε απο υπογειο ΒΧ σε χωρο σταθμευσης  δλδ παλι ΒΧ

 

δες τα συμβολαια....και  μιλα  με τον συμβ/φο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στα συμβόλαια, στη σύσταση δηλαδή όπως ανέφερα η θέση περιγράφεται κανονικά. Στην άδεια κακώς δεν την έδειξαν οπότε δεν υπήρχε η συμβολαιογραφική δέσμευση του 1221. Όμως μετά από δυο μήνες που πάρθηκε η άδεια και κάνανε την σύσταση της πολυκατοικίας η θέση περιγράφηκε κανονικότατα. Τώρα πρέπει να πουληθεί μαζί με μία άλλη η οποία φαίνεται κ στην εγκεκριμένη κάτοψη και στη σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

κι αυτη εχει συσταση ΟΙ- νομιμη

και ειναι "εκτος" των υποχρεωτικων του 1221 -νομιμη

 

τα υπολοιπα εξαρτωνται απο το εργολαβικο...την συσταση...κλπ δικαιωματα  και σε ποιον ανηκουν...

 

" μίλα με τον συμβ/φο"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αδεια του 1992 στη Θεσσαλονικη προβλεπονται 4 συγκεκριμενες θεσεις σταθμευσης υποχρεωτικα στον ακαλυπτο πισω και ολος ο λοιπος χωρος ως χωρος φυτευσης

Αναθεωρειται η αδεια ως προς τη διαμορφωση ακαλυπτου και στο νεο σχεδιο δειχνει ΟΛΟΝ τον ακαλυπτο ως χωρος parking χωρις καθολου πρασινο και χωρο φυτευσης.

Και χωρις να φαινονται οι 4 θεσεις.

Σχεδιο συμβολαιογραφου προβλεπει 12 σε μη θεωρημενο απο Πολεοδομια σχεδιο (4 υποχρεωτικες συν 8 ακομα) και ο πελατης μου εχει τη Νο.5 θεση σταθμευσης (καμια εκ των 4 υποχρεωτικων)

 

Πρεπει να ελεγξω κατι συγκεκριμενο ή ΜΟΝΟ αν ειχε μια απο τις 4 υποχρεωτικες θα επρεπε να δω τη θεση του?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Και επισης, μια ακομα ερωτηση, πιο γενικου περιεχομενου.

Η ΟΑ προβλεπει Χ θεσεις, εστω 2 στο παραδειγμα μου.

Πελατης μου εχει διαμερισμα συν αποκλειστικη χρηση θεσης σταθμευσης.

Πως ξερω αν η ΘΣΑ του ειναι μια απο τις του Ν.1221 που αλλαξε θεση η καποια αλλη εξτρα?

 

Συγκεκριμενοποιω το παραδειγμα μου.

ΟΙκοδομη που στην ΟΑ εχει 2 υποχρεωτικες θεσεις σταθμευσης που εξασφαλιζονται στην πυλωτη, οπως γραφει το διαγραμμα καλυψης. Διαμορφωση ακαλυπτου δεν ελαβα (κακως)

Η πελατισσα μου εχει τη Νο2 θεση σταθμευσης στον ακαλυπτο (οχι στην πυλωτη). Η περιγραφη της θεσης σταθμευσης ΔΕ γινεται στην περιγραφη της ΟΙ με τα παρακολουθηματα αλλα αναφερεται στο τελος του συμβολαιου ως μνεια απο Κανονισμο Πολυκατοικιας (δεν ξερω αν σημαινει κατι πρακτικα).

Με ποιο τροπο καταλαβαινω αν ειναι μια εκ των δυο θεσεων σταθμευσης της αδειας η κατι αλλο?

 

Μηπως επειδη η ΘΣΑ ειναι στον ακαλυπτο ενω οι προβλεπομενες απο την ΟΑ ειναι στην πυλωτη ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

 κατ' αρχάς, αν καταργηθηκαν οι υποχρεωτικες στον ακαλυπτο, "καπου" αλλου θα εχουν μπει., άλλως  δεν θα μπορουσε   να εκδοθει ΟΑ...

Αρα ψαχνεις   στο πινακακι  αν  εγινε νεα δηλωση ΘΣΑ ...

 

Απο οσα, ομως, λες,  προκυπτει οτι,   παρεμειναν οι 4 υποχρεωτικες της αρχικης δηλωσης και δημιουργηθηκαν και αλλες 8 στον ακαλυπτο....

 

 

"Σχεδιο συμβολαιογραφου προβλεπει 12 σε μη θεωρημενο απο Πολεοδομια σχεδιο (4 υποχρεωτικες συν 8 ακομα) και ο πελατης μου εχει τη Νο 5  θεση σταθμευσης (καμια εκ των 4 υποχρεωτικων)"

 

 Το θεμα ειναι    αν οι "4"  παρεμειναν στη θεση τους...και οι αλλες 8   δημιουργηθηκαν στον υπολοιπο ακαλυπτο...

 

αφου ο δικος σου εχει "μη υποχρεωτικη",   τότε την εχει εκει που λεει η  ανω κατοψη  και η οποια εχει επισυναφθει   στον  κανονισμο ή  στο συμβολαιο  του [δλδ εκει που το βρηκες  εσυ να ειναι "επισυναπτομενο"]

 

Απλα, κρατησαν το διαγραμμα  με τις 4 θεσεις και μετα ζωγραφισαν τις υπολοιπες...

 

δες το περιεχομενο του συμβολαιου οπου ειναι επισυναπτομενο το τοπογραφικο.διαγραμμα  που μαλλον ονομαζεται

"καθορισμου χρησεων ακαλυπτου" τι   ακριβως λεει...

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποιηση φακελου για τη διαμορφωση του ακαλυπτου περιλαμβανει δυο σχεδια σε ενα. 

Το αρχικο με τις 4 υποχρεωτικες θεσεις σταθμευσης και τη φυτευση γυρω γυρω και ακριβως διπλα ενα αλλο χωρις φυτευση, με διαφορετικη εισοδο και ΟΛΟ το χωρο του ακαλυπτου για σταθμευση, χωρις να υπαρχουν οι θεσεις που φαινονται στο αρχικο.

Η τεχνικη εκθεση της τακτοποιησης μιλαει για τα περιμετρικα τοιχεια, τα υψομετρα και κατι κιγκλιδωματα, ενω η φυτευση εχει καταργηθει.

 

Η συμβολαιογραφος εχει το αρχικο σχεδιο με τις 4 θεσεις και ζωγραφισμενες αλλες 8 με το χερι. Η Νο5 του πελατη μου δεν ειναι καμια εκ των 4 εγκεκριμενων υποχρεωτικων αλλα ειναι παραδιπλα, σε σημειο που δεν ειχε φυτευση ουτε στο αρχικο. 

 

Δε βλεπω να χρειαζομαι κατι παραπανω να ελεγξω. Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

#105

 

οι ΘΣΑ του ν 1221  συστηνονται με συμβολαιογραφικη πραξη που μεταγραφεται και αποτυπωνονται σε σχετικο διαγραμμα

ο αριθμος συμβολαιου αναφερεται στο πινακακι της  αδειας

και ειναι μεσα στα "προαπαιτουμενα" της ΟΑ

ή την βρισκεις στο φακελλο της αδειας

ή απο το αρχειο του συμβ/φου

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

 

said

 

"Η συμβολαιογραφος εχει το αρχικο σχεδιο με τις 4 θεσεις και ζωγραφισμενες αλλες 8 με το χερι. Η Νο5 του πελατη μου δεν ειναι καμια εκ των 4 εγκεκριμενων υποχρεωτικων αλλα ειναι παραδιπλα, σε σημειο που δεν ειχε φυτευση ουτε στο αρχικο"

 

φαινοταν εξ  αρχης οτι αυτο εχει συμβει..

επομενως ...[αν  δεν "πατας"   καμμια υποχρεωτικη]  δεν εχεις κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω κανενα πινακακι που να αναφερει αριθμο συμβολαιου ουτε σε τοπογραφικο ουτε στην αδεια, ουτε πουθενα αλλου.

Στην περιπτωση των #104 και #107, το συμβολαιογραφικο σχεδιο με τις ΘΣΑ το ειδα. Τη διαμορφωση ακαλυπτου την εχω στα χερια μου, βασει ΟΑ

Η ΘΣΑ Νο.5 του πελατη μου ειναι εκτος των προβλεπομενων 4 της ΟΑ.

Νομιζω εδω ειμαι ΟΚ.

 

Στην περιπτωση του #105, τωρα, εκει δεν εχω δει ουτε της ΟΑ τη διαμορφωση ακαλυπτου, ουτε της συμβολαιογραφου τον κανονισμο με το σχεδιο.

Το μονο που ξερω ειναι οτι στο ΔΚ αναφερει οτι οι ΘΣΑ καλυπτονται στην πυλωτη και στο συμβολαιο η ΘΣΑ ειναι στον ακαλυπτο πισω.

Δεν ειναι αρκετο για να καταλαβω πως ΔΕΝ ειναι μια απο τις 2 υποχρεωτικες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.